Sreda, 21. maj 1997.

UPOZORENJE REPUBLICKOG SINDIKATA RADNIKA DRZAVNE UPRAVE, PAVOSUDJA I DRUSTVENIH ORGANIZACIJA

Plata sudije ni za hleb

Buduci da nemaju pravo na strajk, zaposleni u pravosudju i drzavnoj upravi upoznace javnost sa svojom teskom situacijom. Do 23. maja ocekuju potpis na izmene i dopune posebnog kolektivnog ugovora, a ako ga ne bude, traze prijem kod Mirka Marjanovica

Beograd. - Republicki sindikat radnika pravosudja, drzavne uprave i drustvenih organizacija juce je upozorio da ce, ukoliko do 23. maja ne budu potpisane izmene i dopune Posebnog kolektivnog ugovora, 26. maja zahtevati prijem kod Mirka Marajanovica, republickog premijera. U Sindikatu isticu da je nepotpisivanje ovog dokumenta jedan od glavnih uzroka sto zarade zaposlenih u pravosudju, drzavnoj upravi i drustvenim organizacijama kasne dva meseca, odnosno da su im do sad isplacene tek februarske plate. Osim toga, osnovna cena rada je jos na lanjskom nivou i iznosi 220 dinara, mada je po budzetskoj projekciji za ovu godinu predvidjeno njeno uvecanje na 242 dinara.

- Potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora znacilo bi izjednacavanje cene naseg rada sa cenama rada zaposlenih u ostalim drustvenim delatnostima koje su vece za 30 odsto. Zbog nepostojanja potpisa, ne mozemo isplatiti ni regres od 300 dinara, a ukoliko se sa potpisivanjem ovog dokumenta i nadalje bude kasnilo, a zarade nastave da se neredovno isplacuju, moguce je da do kraja ove godine ostanemo bez cetiri zarade, upozorio je Njegos Potezica, predsednik Republickog sindikata radnika drzavne uprave, pravosudja i drustvenih organizacija.

Sindikalci su juce naglasili da zaposleni cije su zarade "u nadleznosti lokalne uprave uglavnom imaju cenu rada vecu od 220 dinara, kao i oni cije su zarade u nadleznosti Republike, a mnogi zaposleni u lokalnoj upravi vec su primili regres i topli obrok". Uz upozorenje da, prema zakonu, zaposleni u ovim delatnostima nemaju pravo na strajk, sindikalisti su najavili akcije kojima ce upoznati javnost sa materijalnom situacijom "o kojoj svedoci cinjenica da nam se javljaju sudije koje porucuju da nemaju sredstava da porodici obezbede hleb".

Smena Markicevica?

U raspravi se cuo i zahtev da ce, ukoliko do 26. maja, Arandjel Markicevic, ministar pravde, ne potpise izmene i dopune Posebnog kolektivnog ugovora, Sindikat traziti njegovu ostavku. Prema recima Bozane Maletin, zbog siromastva i mizernih zarada koje mesecima kasne iz vojvodjanske drzavne uprave strucni kadar masovno odlazi, "pa je u njoj 75 odsto zaposlenih sa osnovnom skolom i srednjim obrazovanjem, a mito i korupcija uzimaju sve vise maha."

Prema upozorenju Petra Tomica zbog ovakve situacije clanstvo sve masovnije napusta samostalnu sindikalnu organizaciju i prilazi nezavisnim sindikatima, "a sve cesce cujemo i sugestiju nezadovoljnih ljudi da javno pozovemo clanstvo da u izborima ne glasa za ovu vlast."

Na kraju rasprave dogovoreno je da 26. maja o svim sindikalnim zahtevima sa Mirkom Marjanovicem i Arandjelom Markicevicem, prijem i razgovor zatraze Tomislav Banovic, predsednik Veca Saveza sindikata Srbije, Njegos Potezica, kao i celo Predsednistvo republickog sindikalnog odbora pravosudja, drzavne upave i drustvenih organizacija. Ukoliko premijer ne pristane da primi kompletno sindikalno rukovodstvo radnika ovih delatnosti, ono ce pred zgradom Vlade cekati epilog razgovora s Banovicem i Potezicom. Od toga kako ce se okoncati ovaj razgovor, zavise i naredne sindikalne akcije.

G. Djukic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /