Sreda, 21. maj 1997.

PISMO KATI MARTON, PREDSEDAVAJUCE MEDJUNARODNOG KOMITETA ZA ZASTITU NOVINARA MEDLIN OLBRAJT

Vlasti u Bosni ne postuju slobodu medija inovinara

Uprkos obavezama iz Dejtonskog sporazuma lokalne vlasti, posebno u RS, i dalje ometaju rad novinara. U pismu je predlozeno devet osnovnih preporuka za obezbedjivanje medijskih sloboda, medju kojima je i pravo SFOR da stite novinare

Predsedavajuci medjunarodnog Komiteta za zastitu novinara Kati Marton uputila je juce pismo americkom drzavnom sekretaru Madlen Olbrajt u kojem trazi da se, u skladu sa ponovnim razmatranjem americke politike prema Dejtonskom sporazumu i imajuci u vidu predstojece lokalne izbore u Bosni, posebna paznja posveti pitanjima slobode stampe i slobode kretanja novinara.

"Ne postoje izbori koji se mogu smatrati slobodnim i postenim ukoliko sredstvima informisanja nije dopusteno da otvoreno obavestavaju izborno telo o kampanji svih glavnih stranaka i ukoliko svi novinari nisu slobodni da izvestavaju o dogadjajima bez prepreka u vidu zastrasivanja i represalija," kaze se izmedju ostalog u tekstu opsirnog pisma koji je juce stigao u nasu redakciju.

Navodeci da pismo predstavlja napor da se osvetle tipicne teskoce sa kojima se novinari suocavaju u Bosni i da se predloze koraci koje bi trebalo preduzeti kako bi se te teskoce ubuduce izbegle, Kati Marton podseca na odredbu Dejtonskog sporazuma u kojoj se kaze da "Vlade nece podvrgavati novinare pritvaranju i maltretiranju, niti ce se na bilo koji drugi nacin mesati u obavljanje njihovih legitimnih profesionalnih duznosti."

Uprkos ovoj odredbi i posebnim sporazumima o procedurama akreditacija, kao i odredbama o pravima novinara koje je nedavno ustanovila Privremena izborna komisija, lokalna policija rutinski sprecava novinare da obavljaju svoje duznosti i stoji po strani prilikom napada na njih.

Lokalne vlasti, posebno u Republici Srpskoj, od televizijskih ekipa i fotoreportera i dalje zahtevaju da pribave dozvole pre snimanja javnih dogadjaja. One, takodje, onemogucavaju novinare iz stampanih medija da obave intervjue. Lokalne vlasti onemogucavaju kretanje preko linija koje dele entitete, posebno na teritorijama koje kontrolisu bosanski Srbi i Hrvati.

U tekstu je navedena lista od desetak primera koji ilustruju osnovne oblike zlostavljanja novinara u Bosni i Hercegovini. Listu je sacinio Komitet i potvrdjena je od strane medjunarodnih posmatraca iz Komisije medijskih eksperata (MEC). U pismu je potom izlozeno devet osnovnih preporuka Komiteta za zastitu novinara na osnovu kojih bi trebalo spreciti krsenje medijskih sloboda i stvoriti uslove za neometan rad domacih i stranih novinara u Bosni. Pored ostalog, Komitet predlaze da se pripadnicima Sfora omoguci da u praksi sprovode svoje pravo da stite novinare koji obavljaju svoje duznosti, da se pred lice pravde izvedu pripadnici policija u Bosni koji onemogucavaju rad novinara, da se, radi vece slobode kretanja, na citavoj teritoriji Bosne uvedu jedinstvene automobilske registarske tablice, da se povecaju fondovi za rad TV i radio stanica koje je medjunarodna zajednica osnovala u Bosni i da mandat MEC u Bosni bude produzen i posle kraja ove godine.

Tekst pisma upucenog americkom drzavnom sekretaru takodje je dostavljen visokim medjunarodnim civilnim i vojnim funkcinerima u Bosni i Hercegovini.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /