Sreda, 21. maj 1997.

KONFERENCIJA ZA NOVINARE SAVEZNOG SEKRETARA ZA INFORMISANJE GORANA MATICA

Novi zakon o informisanju krajem leta

Beograd. - Novi savezni zakon o javnom informisanju bi, prema programu Vlade Srbije trebalo da bude usvojen u avgustu ili septembru, izjavio je Goran Matic, savezni sekretar za informisanje. Matic je juce organizovao prvu konferenciju za novinare nakon imenovanja na tu funkciju, a tokom razgovora je najavio nov, energicniji odnos Savezne vlade prema javnosti, bez diskriminacije prema bilo kom mediju.

Savezni sekretar za informisanje je objasnio da su vazeci savezni propisi iz oblasti informisanja zastareli i ideoloski obojeni, pa ih treba "sublimisati u jedan zakon kojim bi se nasa regulativa priblizila evropskim standardima". On je kazao da je prethodna verzija saveznog zakona o javnom informisanju povucena, jer taj akt "nije bio dovoljno uskladjen sa razvojem drustva i novih informativnih tehnologija".

Matic je rekao da ce problematika vlasnistva nad frekvencijama biti regulisana novim saveznim zakonom o telekomunikacijama, a na pitanje da li to znaci da ce, kada zakon bude usvoje, frekvencije biti vracene u domen savezne drzave, odgovorio: "To nisam rekao."

Savezna televizija - politicki i drzavni interes

Savezna vlada je odlucila da pristupi stvaranju jugoslovenske radio - televizije, koja ce elektronski pokriti celu teritoriju SRJ, najavio je Matic, koji nije zeleo da precizira kakav ce biti profil ove televizije. "Postoje ideje o kojima ce biti govora kada budu bliske realizaciji. Za sada, mogu da kazem da postoji politicka i drzavna potreba za ovakvom televizijom".

Tokom uvodnog izlaganja Matic je cak tri puta ponovio da je "dosledna primena nacela slobode stampe dovela do pravog medijskog buma stampe u SRJ". Po njegovim recima, u SRJ ima registrovanih 2.600 javnih glasila, sto je dvostruko veci broj u odnosu na 1992. godinu.

Novinarima je predocen podatak da u Jugoslaviji izlazi 23 dnevnika, od cega tri na albanskom jeziku, na Kosovu. Najveci broj listova je u privatnom vlasnistvu, a Matic je istako da savezna drzava od 1992. godine nije osnovala ni jedan drzavni medij. "Sada je broj takozvanih provladinih u odnosu na takozvane prepozicione listove izjednacen. U dnevnike koji su bliski vladi racunamo 'Politiku', ''Ekspres politiku' i 'Vecernje novosti', a 'Borba' je javno preduzece", precizirao je Matic.

Govoreci o medijima na jezicima nacionalnih manjina Matic je precizirao da na na Kosovu izlazi 51 list na albanskom jeziku. "Svi ti listovi su privatni, drzava ih ne kontrolise i ne finansira. Albanci na Kosovu imaju autonomno regulisanu informativnu oblast, u koju im se drzava ne mesa", rekao je savezni sekretar za informisanje.

V. Radivojevic

Vlada SRJ na Internetu

Od ponedeljka, Savezna vlada ima svoj houm-pejdz na Internetu. Osim informacija o Jugoslaviji i radu Vlade SRJ, svi zainteresovani mogu ovom telu da postave i pitanje, na koje, bar kako je obecao Matic, mogu da ocekuju odgovor u roku od 72 sata. Adresa na Internetu je http://www.gov.yu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /