Ponedeljak, 19. maj 1997.

VLADA SRBIJE I STET I DALJE PREGOVARAJU O KLJUCNIM TACKAMA UGOVORA O

Prodaja srpskih telekomunikacija do leta

U Vladi Srbije tvrdi se da se 49 odsto telekomunikacija prodaje za daleko vecu sumu od u javnosti prisutne sume od 600 miliona dolara, dok italijanski partner tvrdi da je rec o nesto manjoj sumi

Prodaja 49 odsto telekomunikacija u okviru Holdinga PTT "Srbija" trebalo bi da bude okoncana do leta - saglasne su italijanska i srpska pregovaracka strana, saznaje "Nasa Borba" u izvorima dva pregovaracka tima. To ce biti jedina velika prodaja nekog drzavnog preduzeca ove godine, potvrdjeno je u vladinim izvorima. Ipak ocekuje se da ce do kraja godine u Srbiji biti nekoliko vecih stranih ulaganja. "Multinacionalne kompanije zele da zauzmu pozicije na ovom trzistu i pre nego sto SRJ sklopi sporazum sa MMF i Svetskom bankom", kaze jedan sagovornik iz vlade Srbije.

Uprkos tome, cini se da STET i srpska vlada i dalje imaju razlicita misljenja o najspornijoj strani ugovora koja se odnosi na visinu ulaganja u opremu.

Naime, kao sto je vec objavljeno, italijanska strana insistirala je da deo ulaganja u telekomunikacije bude u opremi. "To je stvar STET da odluci kako ce i koliko ulagati u opremu, mi insistiramo na tome da deo PTT koji se prodaje bude placen u kesu", kaze jedan clan pregovarackog tima. Ovaj sagovornik tvrdi takodje da se radi o znacajno vecoj sumi od 600 miliona dolara, koliko se do sada pominjalo. "Insistiramo da se sve to isplati odmah, mada nije iskljuceno da do kraja pregovora pristanemo i na deo isplate u ratama." U Rimu je, naprotiv, "Nasoj Borbi" receno da u pregovorima figurira vec pomenuta cifra od 600 miliona dolara u kesu, a mozda i niza, i jos toliko u opremi. Prema pisanju "NT Plus", Dzon Krouli iz "Natvesta" rekao je ovom listu da se radi o jos manjoj sumi od pomenute.

Pregovori

Povodom optuzbi strucnjaka da je odluka Vlade Srbije da posao oko prodaje telekomunikacija sklopi direktnom pogodbom izuzetno losa, pisci izmena Zakona o sistemu veza navode da se u zakonu pominje i "direktna pogodba", drugim recima da tender nije iskljucen. "Mi smo organizovali neku vrstu mini tendera time sto smo poslali pozive na nekoliko adresa. Do sada smo obavili desetak razgovora i STET nije jedini s kojim se pregovara, kao sto se tvrdi."

"Nasoj Borbi" bilo je, jos u trenutku kada je zbog sumnji oko primanja provizije smenjen tadasnji direktor PTT Srbija Milorad Jaksic, u centrali "Natvesta" u Londonu receno da ova kuca drzi do svog renomea i nikada nece pristati na prodaju dela PTT ukoliko ne bude organizovan medjunarodni tender.

"Sada je i Frans Telekom pokazao izvesne signale da je zainteresovan i za fiksnu telefoniju, a prosle nedelje, posle dvomesecne pauze i OTE je pokazao interes za dalje pregovore", rekao je jedan sagovornik "Nasoj Borbi". U grckoj ambasadi, "Nasoj Borbi" receno je da je jedan sastanak predstavnika OTE i vlade Srbije pre mesec dana propao, jer se grcki predstavnik nije pojavio na razgovorima. Veruje se da je iza OTE stajao interes americkog ITT koji je ucestvovao u privatizaciji grckog telekoma.

"STET je po nasem misljenju odlicna kompanija, a Srbija mora da se poveze sa nekim strateskim partnerom jer je u toku globalno povezivanje velikih telekomunikacionih kompanija i ako to ne uradimo sad, izgubicemo voz", kaze sagovornik "Nase Borbe".

Sumnje

Opozicione stranke medjutim veruju da je Vlada Srbije u zurbi jer nema odakle da finansira preuzete obaveze i strahuje od velikih socijalnih nemira pred izbore. Izvori Socijalisticke partije Srbije nagovestili su da ce sav novac koji se skupi biti dozirano pustan u poslednja tri meseca pred izbore da bi se osigurao socijalni mir i privid blagostanja.

Vlada Srbije tvrdi da ce novac od delimicne privatizacije velikih sistema iskoristiti za restrukturiranje i modernizaciju onih delova infrastrukture za koje strani partneri nisu zainteresovani.

Natasa Gospic, strucnjak PTT "Srbija" i vodeci strucnjak za telekomunikacije u Istocnoj i Centralnoj Evropi, izjavila je na jednom predavanju u Institutu za medjunarodnu politiku i privredu da su telekomunikacije jedan od najdragocenijih resursa kojima raspolaze jedna zemlja i da proces razdvajanja poste i telekoma, i privatizacija telekomunikacija ne moze trajati krace od dve godine.

"Natvest" i PTT "Srbija" sklopili su sporazum tokom 1994. godine. Izmene Zakona o sistemu veza uradjene su u Vladi Srbije u roku od nedelju dana posto su odbacene obe solucije iz studije "CesMekona". Vlada se, kako se objasnjava, odlucila za holding da bi omogucila finansiranje postanskih usluga. Prvobitno je bilo najavljeno da ce privatizacija PTT biti obavljena do kraja godine, ali je sada taj rok znatno skracen.

Pripremili: V. Milovanovic
T. Jakobi

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /