Petak, 16. maj 1997.

AKADEMIK MIJAT SUKOVIC O BUDUCNOSTI JUGOSLOVENSKE FEDERACIJE

Unitarna drzava kao novi mamac

Sukob Milosevica i Djukanovica ponovo je aktuelizovao pitanje srpsko- crnogorskih odnosa u federaciji. Donosenje odluka konsenzusom je uslov da clanice federacije budu ravnopravne, kaze Mijat Sukovic

Kada je proglasen zabljacki Ustav, mnogi su bili skepticni da ce novoformirana jugoslovenska federacija (po nekima - neprirodna) opstati. Jugoslovenski savez i nakon pet godina postoji, mada se mora priznati da "dva oka u glavi" cesto gledaju - razroko.

Najveci problem jugoslovenske federacije je u velicni jedne (Srbije) naspram druge (Crne Gore) federalne jedinice. Strucnjaci i dalje tvrde da jugoslovenska federacija nije dovrsena i da je svet jos nije priznao. Predstavnici mnogih drzava i dalje govore o Srbiji i Crnoj Gori, kao odvojenim subjektima. Tome je u velikoj meri doprinelo rukovodstvo Srbije, odnosno predsednik Slobodan Milosevic, koji je potpisivao sva medjunarodna dokumenta, sto bi trebalo po prirodi stvari da obave federalni funkcioneri Zoran Lilic ili Radoje Kontic.

Za otvorena negodovanja protiv Miloseviceve autokratije, ako izuzmemo benigne primedbe opozicionih lidera, niko nema petlju. Do sada to je javno ucinio jedino premijer crnogorske Vlade Milo Djukanovic, a Miloseviceva upozorenja Momiru Bulatovicu "ili ja ili Milo", predsednika Crne Gore je kostalo autoriteta. Iako, sto je potvrdio i crnogorski referendum, Crnogorci nemaju nista protiv jugoslovenske federacije, "proradio" je, po svemu sudeci, ponos, a mnogi kazu da zele da budu "gazda u svojoj kuci". Svadja na relaciji Djukanovic-Milosevic jos jednom je otvorila pitanje srpsko-crnogorske federacije.

Akademik Mijat Sukovic, nekada savezni funkcioner, koji je pre nekoliko dana promovisao knjigu "Savezna Republika Jugoslavija, osnovna sistemska obiljezja" u razgovoru za "Nasu Borbu" tvrdi da u jugoslovenskoj federaciji ima puno problema, a jedan od najvecih je "neostvarivanje ustavnih opredeljenja o karakteru federacije". U stvarnosti, kako kaze, vrlo je ocit politicki otpor konstituisanju federacije na principima na kojima je ona Ustavom uredjena. "Problem je u tome sto se prihvata federacija u kojoj ce se dosledno ostvariti, kako je Ustavom propisano, princip ravnopravnosti dviju federalnih jedinica. To se obrazlaze cinjenicom da je velika razlika u velicini dviju republika i da se u tim uslovima ne moze postici ravnopravnost, iako u svijetu postoji vise federacija u kojima postoje slicni odnosi federalnih jedinica", kaze Sukovic.

Pod parolom da se ne moze ostvariti efikasnost odlucivanja, rasprostranjena je orijentacija protiv donosenja odluka konsenzusom, a on je, smatra Sukovic, uslov da bi se obezbijedila ravnopravnost jugoslovenskih republika.

Regionalizam kao ideja, prema njegovom misljenju, progresivna je ali ne i u nasim uslovima, kada se to koristi kao supstitut za drzavnost, kao nacin da se ukine drzavnost. U tome je mnogo vise nasilja nego demokratije, kako neki zele da predstave, kaze Sukovic. .

Uslov da bi opstala jugoslovska federacija jeste da republike budu ravnopravne. Federacija, iako ima niz problema, moze da opstane ako se harmonizuju funkcije saveza i usklade sa nadleznostima republika. Opstanak jugoslovenske federacije zavisi iskljucivo od subjektivnih snaga zemlje, tvrdi Sukovic, a povodom "stidljivih" najava da bi jugoslovenska federacija mogla biti i prosirena kaze da je to "uvijek moguce, ali samo na dobrovoljnoj osnovi".

B. Cani

Nacionalna unitarizacija - opasna

Na osnovu istrazivanja za pisanje knjige, Sukovic je dosao i do saznanja da je "dosta rasprostranjeno misljenje da se federacija zameni drugim konceptom - unitarnom drzavom, s odredjenim oblicima regionalizacije. "Unitarizacija u jugoslovenskim okolnostima znacila bi ne samo drzavno- pravnu centralizaciju, koja je suprotna savremenim demokratskim procesima, nego nacionalnu unitarizaciju, koja bi bila suprotna jugoslovenskom stvarnosnom bicu", tvrdi crnogorski akademik.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /