Petak, 16. maj 1997.

PROTESTNI MITING VMRO-DPMNE U SKOPLJU

Georgijevski rehabilituje "revolucionarnu praksu"

Sa protestnog skupa Sobranju, Vladi i Gligorovu upucen memorandum sa dva ultimativna zahteva: ostavka postojece i formiranje administrativne vlade i raspisivanje prevremenih izbora. Ne ocekuje se da ce Vlada prihvatiti ultimatum i prekrsiti Ustav

Dragan Nikolic
dopisnik "Nase Borbe" iz Skoplja

U Skoplju se strahuje da bi miting VMRO-DPMNE u centru Skoplja, koji je zapoceo juce u 18 casova, mogao da izmakne kontroli organizatora ili da se dogode incidenti sa tezim posledicama. Na konferenciji za novinare, koju je organizator odrzao uoci mitinga, receno je da miting nije organizovan zbog rusenja vec radi protesta. Portparol VMRO-DPMNE Dragi Ivanovski je izjavio da ce miting prerasti u permanentni skup ako Sobranje, Vlada i predsednik Kiro Gligorov ne prihvate memorandum tri sata posle njegovog usvajanja na mitingu. U memorandumu se trazi ostavka postojece i formiranje adminsitrativne vlade, kao i raspisivanje prevremenih izbora. Ivanovski je izjavio da ce miting trajati sve dok se ovi partijski zahtevi ne prihvate.

Vise je nego izvesno da ce se to i dogoditi posto prema tumacenju pravnika, koje je anketirala "Nova Makedonija", na osnovu postojeceg Ustava ovi partijski zahtevi ne mogu biti usvojeni ako se Ustav grubo ne prekrsi ili ako se ne promeni. Pravnici tvrde da vazeci Ustav ne poznaje pojam "vanredne okolnosti", nego samo "vanredno stanje", koje se proglasava po strogo utvrdjenoj proceduri, niti poznaje smenu regularno izabrane vlade da bi se na osnovu "neustavnih vanrednih okolnosti formirala tehnicka vlada". U Ustavu se "tehnicka vlada" i ne spominje. Sobranje moze da se raspusti ako se zato izjasni vecina od ukupnog broja poslanika, a Vlada da se smeni ako joj parlament izglasa nepoverenje.

Makedonska glasila ne ocekuju da ce Vlada uci u avanturu krsenja Ustava zbog politicke volje "jedne revolucionarne partije", kakva je VMRO-DPMNE, niti da ce za tri sata promeniti Ustav, da bi doslo "do revolucionarne promene vlasti". Prema procenama nekih drugih relevantnih opozicionih partija, na primer Liberalno-demokratske partije, sve ce zavisiti da li ce VMRO-DPMNE "formirati kriticnu masu mitingasa, koja bi mogla da iznudi rusenje vlasti. Strahuje se, medjutim, da bi to bio najgori ishod po sudbinu makedonske drzave. Stoga je ova partija, prema izjavi njenog lidera Stojana Andova, Sobranju predlozila rezoluciju "kao mini program mirnog resenja politicke i ekonomske krize". Njome je predvidjeno raspustanje Sobranja, formiranje ekspertske vlade i raspisivanje prevremenih izbora. Posto rezolucija nije uvrstena u dnevni red, Andov je izjavio da vlast "resavanje krize iz institucije sistema goni na ulicu".

Prema komentaru "Nove Makedonije", pod naslovom "Forsirana razresnica", Ljupko Georgijevski ima "revolucionarne pucisticke ambicije", da "na valu socijalnog nezadovoljstva napravi let svoje partije od vanparlamentarnog auta do samog vrha drzave". Georgijevski po osvajanju vlasti "moze da smeni strukturu onih koji borave u poznatom zatvoru Idrizova", kod Skoplja, ali "ne da bi ucinio prvi korak rehabilitovanja pravne drzave nego da bi rehabilitovao ono sto savremeni svet od vremena ruskih boljsevika poznaje kao dominaciju revolucionarnog terora nad pravnim poretkom i stvarnoscu", kaze komentator. List navodi da je taj zakljucak moguce izvesti na osnovu najavljivanja "specijalnih zakona, specijalnih oruzja, specijalnih drugih ruku pravde, specijalnog revolucionarnog zara", i podseca da Georgijevski zeli da ponovi praksu, koja je bila "zanela makedonsku glavu neposredno posle Drugog svetskog rata", najavljujuci je kao, nova herojska vremena". Prema listu, sam miting "postace faktor vanrednih okolnosti koje daju vizu uzimanju vlasti vanustavnim metodama". Prema tumacenjima, koja se cuju u Skoplju, miting je inspirisan dogadjajima iz Sofije i Tirane.

Mandat UNPREDEP se produzava zbog situacije u Albaniji?

Pored ovog unutrasnjeg pritiska na vlast, sve je jaci pritisak i albanskih izbeglica koje, uz visoku cenu koju placaju organizatorima, prebacuju preko granice naoruzani pojedinci i grupe. Prema portparolu Ministarstva odbrane Petru Atanasovu "stanje na granici se pogorsava", jer izbeglice iz Albanije zele preko teritorije Makedonije ilegalno da udju u Grcku, posto je ova zemlja svoju granicu prema Albaniji blokirala. Patrole makedonske vojske su vratile vise grupa koje su pokusale da predju granicu, predvodjeni naoruzanim pojedincima i grupama. Oni koji su uspeli da predju granicu, medju njima je bilo i dece, vraceni su u Albaniju.

Ocekuje se da bi ovaj pritisak na makedonsku granicu narednih dana mogao da eskalira. Zbog situacije u Albaniji generalni sekretar UN Kofi Anan je predlozio Savetu bezbednosti da se mandat UNPREDEP-a u Makedoniji produzi za novih sest meseci, javila su juce makedonska elektronska glasila.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /