Cetvrtak, 15. maj 1997.

TRAGOM NAJAVE DA SE U SRBIJI PRIPREMAJU PROMENE IZBORNIH ZAKONA

Proporcionalni sistem nema alternativu?

Administrativni odbor Skupstine preuzeo obavezu da pripremi promene Zakona o izboru narodnih poslanika, uz ocenu da ne uvazava osobenosti proporcionalnog sistema. Pompezno najavljena naredna, majska sednica republickog parlamenta nagovestava donosenje vaznih odluka od kojih bi se neke mogle ticati i izbornih uslova

Dilemu da li ce Srbija ove godine krenuti u izbornu avanturu sa novim pravilima igre, ili ce koristiti stare, delimicno je, ovih dana, razresio Administrativni odbor republickog parlamenta, preuzevsi obavezu da pripremi promene Zakona o izboru narodnih poslanika. Naime, na predlog svog predsednika, Zarka Jokanovica, odlucio je da obrazuje visestranacku radnu grupu koja ce pripremiti izmene clana 102. ovog Zakona, uz ocenu da pogoduje proizvoljnim tumacenjima kada poslaniku prevremeno prestaje mandat, cime nedovoljno uvazava osobenosti proporcionalnog sistema.

Cinjenica da promenu izbornog zakona pokrece Administrativni odbor, koji ima poseban tretman u srpskom parlamentu, pa cak i pravo da, u odredjenim uslovima, i samostalno odlucuje, daje njegovom potezu posebnu dimenziju. Neko je, ocito, dao mig da se krene u izborne promene, buduci da prethodnih pet godina, koliko postoji Zakon, pomenuti clan nije bio sporan. Cinilo se da je u njemu jasno naznaceno da poslaniku prestaje mandat onog trenutka kad svojevoljno napusti stranku sa cije liste je i dospeo u republicki parlament.

Upozornje predsednika

O namerama vladajuce partije mozda ce se nesto vise cuti na predstojecoj skupstinskoj sednici koju je predsednik parlamenta pompezno najavio za kraj maja, upozorivsi poslanike da, za tu priliku, odloze sva putovanja. Nesto krupno bi se, sudeci prema takvoj, neuobicajenoj, najavi, moglo u Skupstini uskoro dogoditi, tim pre sto su se i radikali, sto im nije bas svojstveno, nekako pritajili, cekajuci pravi trenutak da reaguju.

Nagadja se da bi, tom prilikom, mogle da budu donete vazne odluke od kojih bi se neke mogle ticati i izbornih uslova, odnosno dokumenata koja bi bila u funkciji stvaranja povoljne klime uoci predstojecih izbora. To bi mogli da budu, pored vec najavljenog zakona o informisanju, i onaj o privatizaciji, pa mozda, cak, i o finansiranju stranaka, na cemu posebno insistira Nova demokratija koja je izisla u javnost i sa konkretnim zakonskim predlogom.

U tom sklopu mogle bi da budu i pomenute izmene izbornog zakona. Na pitanje novinara da li bi se uskoro moglo ocekivati i raspisivanje izbora, predsednik Skupstine, Dragan Tomic, nije hteo da odgovori.

Kamen spoticanja

Minulog ponedeljka, Zarko Jokanovic je, u neku ruku, sugerisao, a ostali clanovi Odbora prihvatili, da je upravo pomenuti clan glavni kamen spoticanja zbog kojeg Demokratskoj i Srpskoj radikalnoj stranci nisu vraceni mandati poslanika koji su ih napustili. Ti poslanici i dalje sede u parlamentu, ali sad pod drugim zastavama, prakticno cineci svojim prisustvom kvorum vladajucoj vecini

Isti clan Zakona nije, medjutim, bio smetnja Socijalistickoj partiji Srbije da prebege iz svojih redova, po kratkom postupku, zameni novim ljudima, i da se Administrativni odbor s tim slozi, ne ulazeci u to da li su potpisi na blanko ostavkama "originalni", "aktivirani", ili, kao na primer u slucaju Anice Kozbasic i Nebojse Covica, kako sami tvrde, "falsifikovani".

Na sugestiju Administrativnog odbora, Skupstina je ovih dana ustvrdila da su dva poslanicka mesta ostala upraznjena. I to Dragoljuba Popovica (DSS) i Marka Pavlovica (SRS), jer je, kako se tumaci, jedino u njihovom slucaju "stvar cista". Jednostavno - podneli su ostavku na poslanicku funkciju i o tome obavestili nadlezne. Na taj nacin se njihovi mandati, zapravo, vracaju bivsim strankama, koje sad mogu da traze zamenu.

Isti Odbor je, medjutim, uslovno receno, produzio mandat petorici radikala koji su, prakticno, svoju bivsu stranku napustili i obrazovali poslanicku grupu pod nazivom "Prvi decembar". Razlog je, navodno, sto nije mogao da utvrdi ko je u pravu - sef radikala, Tomislav Nikolic (koji tvrdi da se, cak, "ne radi ni o kakvim blanko ostavkama vec onima koje imaju potpis, datum i zavedene su u Skupstini Srbije), ili pomenuta petorka (koja tvrdi da nije potpisala nikakve blanko ostavke na poslanicke funkcije i da se radi o cistom podmetanju i falsifikatima).

Dvojica, cak, tvrde da nikada nisu ni bili clanovi SRS. Miroslav Dereta je, na primer, u parlament usao, kako navodi, kao vanstranacka licnost, jer sa SRS, koja je "fasisticka i sa ratnim zlocincima i profiterima u svojim redovima", navodno nema niceg zajednickog. Radomir Popovic, opet, tvrdi da je bio prvi na izbornoj listi, "a prva trecina, po zakonu, ide po automatizmu".

Prevazidjena resenja

To su, ocito, Jokanovicu bili dovoljni povodi da oceni da pomenuti Zakon ne uvazava osobenosti proporcionalnog izbornog sistema, samim tim sto je donet u vreme primene - vecinskog principa, te da je zreo za promene.

Namece se, medjutim, pitanje: zasto Zakon, za proteklih pet godina - koliko se primenjuje, nikom nije zasmetao, vec se tek par meseci uoci isteka roka ovom skupstinskom sazivu, vade iz fioke dve godine stare radikalske ostavke. To je, ocito, nacin da se dokaze da je Zakon odsluzio svoje i da ga treba menjati.

Da li je to tek uvod u radikalnije promene, ili su to samo pripreme za sitna, kozmeticka, doterivanja, ostaje da se vidi. Tim pre sto nije jasno kako pomiriti zahtev da se sacuva "proporcionalni sistem" i namera socijalista da jos vise usitne izborne jedinice, sto je svojstveno vecinskom izbornom principu.

M. Torov

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /