Sreda, 14. maj 1997.

DRUGI DAN OBUSTAVE RADA ZDRAVSTVENIH I SOCIJALNIH RADNIKA U SRBIJI

Strajk sve masovniji

U Boegradu 80 odsto zdravstvenih ustanova prima samo hitne slucajeve. Strajk u svim vecim gradovima Srbije. Trazi se postovanje dogovora oko isplate zarada. Isplata drugog dela martovske i prvog dela aprilske plate do 21. maja. Direktori podrzavaju zahteve, ali ne i strajk

Beograd. - Strajk se siri i dobija na snazi, pa je u odnosu na prvi dan jaci. Uzrok strajka zdravstvenih i socijalnih radnika Srbije nije samo u zaostajanju isplate zarada, vec je on posledica i nefunkcionisanja sistemskih resenja u ovim delatnostima, rekao je juce Stevan Djordjevic, predsednik Republickog odbora zdravstvenih i socijalnih radnika.

- Hocemo samo da se, u sto kracem roku, realizuje ono o cemu smo se vec sporazumeli, a to je postovanje dinamike isplate zarada, odnosno da se zaposlenima na vreme isplati njihov rad. U mnogim ustanovama jos nije isplacen prvi deo martovske zarade, a dogovor je bio da cela martovska zarada bude isplacena do 9. maja. Prema dogovorenoj dinamici isplate, prvi deo aprilske zarade trebalo bi da se isplati do 21. maja, naglasio je Djordjevic, dodavsi da sindikat trazi odgovor na pitanje sta je druga strana ucinila, odnosno koliko postuje dogovor.

Sutra protest ispred Vlade Srbije

Za danas u Vladi Srbije planiran je razgovor o sindikalnim zahtevima zdravstvenih i socijalnih radnika, a za sutra u podne zakazan je protest pred zgradom Republicke vlade.

U jucerasnjem razgovoru sa novinarima receno je da u Beogradu strajkuje 80 odsto zdravstvenih ustanova, a Jasminka Kupresanin, predsednik Gradskog odbora sindikata zdravstvenih radnika naglasila je da se postuje slovo zakona, odnosno ispunjava minimum procesa rada. Sto se tice stajka zdravstvenih radnika u drugim gradovima Srbije receno je da je on "zahvatio 60 odsto zaposlenih u ovoj delatnosti u Novom Sadu, a strajkovalo se u Vrbasu, Kikindi, Kuli, Somboru, Subotici, Zrenjaninu, Beloj Crkvi, Staroj Pazovi, Alibunaru, Uzicu, Pirotu, Sapcu, Prokuplju, Boru, Valjevu, Kraljevu, Trsteniku, Zajecaru, Arandjelovcu, Svrljigu, Cacku, Loznici i Mladenovcu. U Nisu, kako je rekao dr Milomir Novakovic, strajkuju svi zaposleni. U ovom gradu i zaposleni u hitnoj pomoci su u strajku, ali u obimu u kome to dozvoljava kolektivni ugovor.

Ponovivsi da zaposleni nisu zadovoljni ni visinom zarada, posto je osnovna cena rada 220 dinara, a zarade se krecu u proseku od 500 do najvise 2.200 dinara, Stevan Djordjevic je upozorio da se, za sada, ne pregovara, vec razgovara, ali ne o povecanju visine zarada, vec o dinamici isplate, a da pregovori tek slede. On je rekao da bi drzavi samo za isplatu martovskih zarada trebalo oko 300 miliona dinara.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /