Sreda, 14. maj 1997.

TRAGOM VESTI DA DEVIZE ODUZETE NA GRANICNIM PRELAZIMA NE STIZU U SAVEZNI DEVIZNI INSPEKTORAT

Misterija kase Savezne uprave carina

Najvise novca, medju jugoslovenskim gradjanima na privremenom boravku u inostranstvu, unose Albanci - izmedju 30 hiljada i 100 hiljada DEM. Carinici imaju pravo da oduzmu novac koji se unosi u zemlju, cak i strancima

Uz stalno aktuene price o odlasku Mihalja Kertesa sa funkcije direktora Savezne uprave carina ovaj segment savezne administracije je ovih dana u zizi javnosti i zbog poprilicno revnosnog oduzimanja deviza od gradjana koji su u inostranstvo poneli vise od dozvoljenih 1.000 DEM.

Gde zavrsava novac oduzet na granicnim prelazima Jugoslavije pitanje je o kome se u javnosti cuje sve vise kalkulacija. Uz svedocenja gradjana koji su nelegalno pokusali da iznesu devize iz zemlje, i pri carinskoj kontroli ostali bez njega, u javnosti se sve glasnije prica i o tome da oduzeti novac ne stize u Savezni devizni inspektorat, vec da mu se gubi svaki trag. Odnosno, da njime raspolaze kontroverzni direktor Savezne uprave carina, u cijoj kasi oduzete devize, prema zakonskim propisima, ne bi smele da se zadrze duze od pet dana.

U Saveznom deviznom inspektoratu smo dobili objasnjenje da se neprijavljen novac na granicnom prelazu oduzima uz zapisnik. Carinik je duzan da oduzetu sumu uplati na racun Saveznog deviznog inspektorata odmah, a najkasnije u roku od pet dana.

Problem je, medjutim, sto su ove uplate prestale, ili veoma retko stizu u Savezni devizni inspektorat. Nezvanicno se cuju komentari da je ova praksa uvedena sa dolaskom novog direktora na celo Savezne uprave carina. Pri tome, tvrde izvori "Nase Borbe" novac se redovno odnosi za Beograd. Na to su posebno kivni Crnogorci, jer sumnjaju da devize stizu u kasu saveznog budzeta, i pretpostavljaju da korist od njih ima samo Srbija.

Novac se oduzima i strancima

Da ove devize nisu namenjene isplati srpskih penzionera, socijalne pomoci ili slicnih davanja u Srbiji - jasno je. Njihova dalja upotreba je jednostavno tajna, ali ima pretpostavki da se tim devizama finansira SPS...

Zanimljivo je da gradjani kojima su devize oduzete zapravo nemaju pravo da se zale. Oni jednostavno pokusavajuci da iz zemlje iznesu vise od 1.000 DEM cine devizni prekrsaj, i zakon (prema tumacenju pravnika) predvidja da zbog toga cak mogu biti i kaznjeni.

Nekada, u vreme prethodne Jugoslavije, gradjani kojima su oduzete devize nisu i ostajali bez tih sredstava. Savezni devizni inspektorat im je, nekada i posle godinu-dve dana, cesto samo u dinarskoj protivvrednosti, vracao novac. Sada je ovako sta samo pusta utopija.

Carinik, inace, ima pravo da novac oduzme i radniku na radu u inostranstvu, koji prilikom ulaska u zemlju nije prijavio unosenje odredjene sume novca. Ako je propustio da prijavi unosenje deviza u zemlju na izlaznom granicnom prelazu bez novca ostaje cak i stranac. Jer, ne moze da dokaze njihovo poreklo.

O tome koliko je neprijavljenog novca moguce sakupiti na ovaj nacin tesko je govoriti. Sve zavisi da li se putnici uopste pitaju koliko novca nose sa sobom, da li ih pretresaju, kako bi se ustanovilo da li su zaista prijavili sve devize koje nose sa sobom, i naravno koliko je carinik priljezan poslu. Jer, cak i kada dobije nalog odozgo da kontrolise iznosenje novca, ako nije stiglo specijalno naredjenje da se poostri oduzimanje, carinici umeju da "progledaju kroz prste". Ima tu, naravno, i specijalnih dogovora, podele potencijanog plena (da niko ne vidi).

U izgledu specijalni aranzman

O tome gde ce Mihalj Kertes nastaviti karijeru u carsiji je ovih dana lansirana prica o njegovom ustolicenju u Predsednistvu Srbije, na specijalnoj duznosti, kazu, u vezi sa bezbednoscu. Sve ovo bi bilo u svrhu predstojece kandidature Slobodana Milosevica za predsednika SRJ, pa tako Kertes i dalje ostaje na saveznoj funkciji.

Ima, medjutim, i onih koji tvrde da prilikom proslonedeljne audijencije Kertesa u Predsednistvu nije sve teklo "ko po loju", i da su moguce i druge kombinacije. Sta ce se, zapravo, desiti, u ovom slucaju je tesko prognozirati jer Kertes je odoleo svim dosadasnjim "smenjivanjima", a njih je, da podsetimo, bilo od samog njegovog dolaska na celo Savezne uprave carina.

Agencije za posebne usluge

Prema nekim tvrdnjama medju jugoslovenskim gradjanima na privremenom boravku u inostranstvu najvise deviza sa sobom nose Albanci. Carinici tvrde da vecina njih kod sebe ima oko 100.000 DEM, retko ko manje od 30.000 DEM. Bilo da je rec o njima ili gastarbajterima drugih nacionalnosti prosto je zapanjujuce koliko ovi ljudi ne stite sebe, i ne prijavljuju novac pri ulasku u zemlju.

Pored gastarbajtera i obicnih gradjana, koji u inostranstvo idu turisticki ili sopinga radi, bez deviza, koje nelegalno pokusavaju da iznesu iz zemlje, ostaju cesto i razni domaci privrednici. Bilo da se radi o svercerima ili novopecenim privatnim biznismenima, koji jos nisu ispekli zanat "sigurnog" iznosenja deviza ili placanja u inostranstvu drugim kanalima. Ovakvi biznismeni, inace, koriste specijalne veze za iznosenje deviza iz zemlje a "sitna riba" se opredeljuje za turisticke (?) agencije koje nude specijalne dogovore za prenos deviza. Sve je ukalkulisano u cenu aranzmana, i sam putnik nema na granicnom prelazu devize kod sebe. Ovakvi turisticki radnici, naravno, rade u dilu sa carinicima, i jedini je problem kada im naidje mobilna kontrola. Mada, tada uglavnom nastradaju putnici autobusa sa cijim vodicima i vozacima nemaju dogovor. "Pravda" je zadovoljena, a specijalni autobusi cekaju na parkinzima ispred fri sopova.

N.N.B.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /