Utorak, 13. maj 1997.

PRETNJA OTKAZOM ZBOG CLANKA O IZBORIMA U BUGARSKOJ OBJAVLJENOG U "NASOJ BORBI"

Kaznjen zbog teksta u "neprijateljskim novinama"

Rakocevic je smenjen bez obrazlozenja i dva meseca je proveo bez ikakvog rasporeda, kao novinar u spoljnopolitickoj rubrici. Nakon toga rasporedjen je na mesto saradnika u spoljnopolitickoj rubrici, iako status urednika ima vec 26 godina. Plata mu je prepolovljena

Pera Rakocevic, novinar Tanjuga suspendovan je nedavno zbog teksta o izborima u Bugarskoj objavljenog u "Nasoj Borbi", a juce ga je saslusala disciplinska komisija na cijem je celu bio Zoran Jevdjevic, direktor Tanjuga. Rasprava je, kako saznajemo od Rakocevica i njegovog advokata trajala oko 15 minuta i bila je "van svih normi zakonitog ponasanja".

Rakocevic je suspenziju "zaradio" jos 16. aprila, kada mu je urucen i zahtev za pokretanje disciplinskog postupka. U obrazlozenju je navedeno da se postupak pokrece "zbog sumnje da je Rakocevic izvrsio tezu povredu radne obaveze", odnosno "namerno prouzrokovao stetu Tanjugu. Zamenik glavnog i odgovornog urednika, Milorad Denda, koji je potpisao zahtev, poziva se na odredbe Pravilnika o radnim odnosima ove kuce, koji je usvojen 1991. godine.

Rakocevic je od 1989-93. godine radio kao dopisnik Tanjuga iz Bugarske, i vec je ranije u "Politici" i "Intervjuu" objavljivao tekstove o politickoj situaciji u ovoj drzavi. Zbog toga nije imao problema, sve dok se njegov slican napis nije pojavio u "Nasoj Borbi". "Sutradan, posto je tekst objavljen u "Nasoj Borbi", na kolegijumu je, kako mi je receno, bilo dosta uzbudjenja. U nekim razgovorima koje sam tog dana vodio receno mi je da je pisanje za "Nasu Borbu" neprimereno jer je to "neprijateljski list". Odmah nakon toga sam suspendovan sa izvesnim izgledima da budem i otpusten sa posla", kaze Rakocevic.

On smatra da je tekst objavljen u "Nasoj Borbi" samo povod za konacno udaljavanje iz Tanjuga, jer njegovi sukobi sa rukovodecom garniturom i uredjivackom politikom kuce datiraju jos iz vremena kada su u Beogradu pocele demonstracije zbog izbornih manipulacija. Rakocevic je u to vreme radio kao sef smene u desku.

- Nekoliko dana posle pocetka protesta, Jevdjovic i njegov zamenik Denda poceli su sami, direktno da pustaju tekstove u mrezu korisnicima. Tekstovi uopste nisu dolazili u desk, kao sto je to obicaj u svim agencijama. U prvo vreme tako su pustani svi tekstovi o demonstracijama, a kasnije su mimo deska pocela da idu i neka saopstenja i izvestaji nasih dopisnika iz inostranstva. Moja duznost, kao sefa smene je da po zavrsenoj smeni napisem kratak izvestaj o poslu, pa sam nekoliko puta, u blagoj formi, skrenuo paznju sta sve nismo imali u tikeru. To su bile cisto interne primedbe, preko cega se na kolegijumu uglavnom prelazilo, bez komentara, prica Rakocevic.

- One noci kada je policija tukla demonstrante na Brankovom mostu, ja sam bio dezuran. U izvestaju na kraju smene sam napisao, otprilike: policija je nocas blokirala mostove u Beogradu i tukla gradjane, a Tanjug o tome nema ni reci. Sutradan vec u osam ujutro me je probudio poziv iz redakcije - podigla se prava panika zbog mog izvestaja. Nekoliko dana posle toga sekretarica mi je rekla da vise nisam sef smene u desku, prica nas sagovornik.

Rakocevic je smenjen bez obrazlozenja i dva meseca je proveo bez ikakvog rasporeda, kao novinar u spoljnopolitickoj rubrici. Nakon toga rasporedjen je na mesto saradnika u spoljnopolitickoj rubrici, iako status urednika ima vec 26 godina. Plata mu je prepolovljena.

V. Radivojevic

Protivzakonit disciplinski postupak

Pravni zastupnik Pere Rakocevica, advokat Veselin Jovicevic smatra da nema nikakvih zakonskih pretpostavki za vodjenje postupka protiv njegovog klijenta. "Njegova navodna odgovornost se temelji na odredbama Pravilnika o radnim odnosima, koji je donet u decembru 1991. godine. Prema odredbama ovog Pravilnika nadlezni za utvrdjivanje odgovornosti su disciplinska komisija i radnicki savet. Nezavisno od toga, direktor Tanjuga Zoran Jevdjevic preuzima neovlasceno duznost disciplinske komisije", kaze Jovicevic.

On navodi da Tanjug nema disciplinsku komisiju, niti radnicki savet, te da se postavlja pitanje da li se Pravilnik, po kome je Rakocevic suspendovan sa posla, uopste primenjuje, ili se direktor drzi novousvojenog zakona o radnim odnosima Republike Srbije. Ukoliko se direktor pozivao na Zakon, a ne na Pravilnik, onda nema ni materijalno pravnih, ni procesnih uslova da se postupak pokrene, tvrdi advokat.

Pored toga, u Tanjugu nije potpisan kolektivni ugovor, kojim bi bilo moguce blize definisati povrede radnih odnosa, objasnjava Jovicevic, sto potvrdjuje da se protiv Rakocevica vodi "krajnje nezakonit postupak". "S obzirom na te cinjenice, postupak protiv Pere Rakocevica ne moze se tretirati drugacije nego kao atak na slobodnu novinarsku misao i slobodu informisanja", kaze Jovicevic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /