Subota, 10. maj 1997.

MIHAEL STAJNER O HAPSENJU IBRAHIMA DJEDOVICA

Sarajevska policija prekrsila Ustav BiH

Djedovic uhapsen pre skidanja poslanickog imuniteta u Parlamentu Federacije. Bivsi Abdicev funkcioner AP zapadna Bosna osumnjicen da je pocinio ratne zlocine, trenutno se nalazi u hotelu "Holidej -in" pod kontrolom medjunarodne policije

Daniel Omeragic
dopisnik "Nase Borbe" iz Sarajeva

Zamjenik visokog predstavnika medjunarodne zajednice u BiH Mihael Stajner izjavio je, povodom hapsenja poslanika u Predstavnickom domu Parlamenta Federacije BiH Ibrahima Djedovica, clana Abdiceve Demokratske narodne zajednice, da taj cin predstavlja cisto krsenje Ustava BiH, jer niko ko je clan Predstavnickog doma ne moze biti subjektom hapsenja.

Stajner je rekao kako je tacno da je Medjunarodni sud u Hagu, nakon pregleda dokumentacije u slucaju Djedovic, dao ovlastenje da se protiv njega vodi sudski postupak pod sumnjom da je pocinio ratne zlocine, ali isto tako je naglaseno da dok Djedovic ima imunitet takav postupak nije moguc.

"Imajuci u vidu ove cinjenice, kao i to da je federalni Parlament u srijedu podigao imunitet Djedovicu, iako mu je prije dolaska na zasjedanje garantovano sigurnost, smatram da je doslo do krsenja Ustava. U pismu koje sam uputio predsjedniku i potpredsjedniku Federacije, posebno sam naglasio vaznost minimuma garancija koje se moraju dati Djedovicu nakon ovakvog krsenja njegovih prava", kaze Stajner.

Privodjenje poslanika u Evropi bio bi skandal

Stajner je obracajuci se poslanicima Parlamenta Federacije u sredu nakon Djedovicevog hapsenja rekao da bi u svakoj drugoj zemlji u Evropi privodjenje poslanika koji uziva imunitet bilo skandal. On je kazao da tuzilac Tribunala nije trazio uhicenje, te da je sve sto je receno u njegovom dopisu samo materijal koji daje osnove za sumnju da mozda postoji ratni zlocin. Zamjenik visokog predstavnika je objasnio i da "Tribunal nije rekao da hapsenje treba izvrsiti uz povredu Ustavu."

U nastojanju da, ipak, pokusa sacuvati dostojanstvo Predstavnickgo doma Parlamenta Federacije i poslanika, predsjedavajuci Enver Kreso je prekinuo zasjedanje kako bi prikupio informacije o Djedovicevom hapsenju i izdejstvovao njegovo oslobadjanje. Djedovic je, nekoliko sati nakon hapsenja oslobodjen, a Predstavnicki dom mu je sa 76 glasova "za", deset "protiv" i 22 "suzdrzanih" skinuo poslanicki imunitet. Indikativno je da u ovom glasanju nisu ucestovali poslanici HDZ, koji su nesto ranije napustili zasjedanje jer do tada nisu mogli cuti Stajnerovo stajaliste na cemu je za skupstinskom govoricom insistirao predsjednik HDZBiH Bozo Rajic, a suzdrzani u glasanju su ostali poslanici Zdruzene liste.

U pismu sto ga je uputio federalnim liderima, on je zatrazio da se ovaj sudski predmet odmah prebaci sa Viseg suda u Bihacu na Visi sud u Sarajevu, te da se Djedovic za vrijeme postupka drzi u kucnom pritvoru pod nadzorom Medjunarodne policije (IPTF). Zamjenik visokog predstavnika zahtijeva i da postupak protiv ovog poslanika bude pod punom kontrolom medjunarodne zajednice, a prije svih IPTF. Djedovic se, nakon sto ga je pustila na slobodu policija sarajevskog kantona, nalazi u hotelu "Holidej-in" u Sarajevu, gdje ga cuva IPTF.

Ko je zapravo poslanik Djedovic? Prema pisanju sarajevskih "Vecernjih novina", on je bio inicijator osnivanja svih logora na teritoriji koja je bila pod kontrolom Abdicevih paravojnih snaga u tzv. Autonomnoj pokrajini zapadna Bosna. Na njegov prijedlog Fikret Abdic je potpisao naredbu o konstituisanju logora, a bio je glavni covjek za organizacije logora, rasporeda i postavljanja svih zatvorskih cuvara i upravitelja logora. Pored Djedovica, nakon proslogodisnjih septembarskih izbora, u Predstavnicki dom Federacije usla su jos dva clana Demokratske narodne zajednice - Husein Hadzic i Admil Mulalic.

Djedovic u "A" kategoriji Rimskog sporazuma

Federalni MUP je saopstio da su policijski organi, na osnovu obavijesti Medjunarodnog suda za ratne zlocine od 24. marta, priveli Ibrahima Djedovica, bivseg pomocnika ministra odbrane i policije u tzv. AP zapadna Bosna. Tuzilac Medjunarodnog suda je nakon razmatranja dostavljene dokumentacije ustanovio da Djedovic potpada pod kategoriju "A" Pravila puta Rimskog sporazuma, te da su dostavljeni takvi dokazi da po medjunarodnim standardima ukazuju da postoji osnovana sumnja da je on tesko prekrsio medjunarodno humanitarno pravo.

"U skladu sa Statutom Medjunarodnog suda za ratne zlocine, nijedna osoba za koju taj Sud osnovano sumnja da je pocinila ratne zlocine ne moze se pozvati na imunitet", kaze se, izmedju ostalog, u saopstenju federalnog MUP-a.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /