Petak, 9. maj 1997. |
INTERVJU: DARINKA NIKOLIC, SELEKTOR 42. STERIJINOG POZORJA"Bum" novog domaceg teksta
Bum koji se dogodio u pozoristu prethodne sezone nije zabelezen u drugim vrstama umetnosti, kaze ovogodisnji selektor Pozorja"Dramski pisci su uvek tvrdili da oni pisu i da novog teksta ima, ali da se pozorista, odnosno upravnici ne usudjuju da postave ta dela na scenu ili da ih jednostavno drze u fiokama. Ove godine su ti tekstovi "izvuceni iz fioka" i dogodilo se da se impozantan broj novih drama nadje na repertoarima mnogih pozorista. Ja jednostavno mislim da sam imala srecu da se to dogodilo bas u ovoj godini. Toliki broj novih dramskih tekstova, mislim da ih ima oko petnaestak, dakle, zapanjujuca je brojka u tako kratkom vremenu i na tako malom prostoru koji zauzima nasa zemlja sada. Jednostavno, dogodio se pozorisni "bum", koji nije zabelezio u prethodnoj sezoni ni film, ni novi roman, na primer. To je situacija da se u selekciji od osam predstava nadje cak sest praizvedbi. Koliko se secam, ovo se dogodilo jos samo u prvoj selekciji Georgija Para, 1972. godine, kada su se na Pozorju, sem "Pokondirene tikve" u reziji Dejana Mijaca, u konkurenciji nasle samo nove drame. Nije presedan za istoriju Sterijinog pozorja, ali za sadasnje granice Jugoslavije, svakako jeste - rekla je Darinka Nikolic, ovogodisnji selektor Sterijinog pozorja, govoreci o promeni koju je uocila u protekloj pozorisnoj sezoni, novini kojoj, kako sama kaze, nije mogla da odoli kada je zakljucivala konacnu selekciju u koju, na zalost, nisu mogle koncepcijski da udju jos neke kvalitetne predstave radjene na klasicnom domacem tekstu.
Tema - ovaj trenutak"Nasa Borba: Da li se moze uociti nit ili tema koja povezuje novu dramu i da li se moze povuci paralela domace nove drame sa "novom ruskom dramom"?Darinka Nikolic: Tema je apsolutno ovaj trenutak. Znam da to zvuci kao opste mesto, naravno, ali tema nove drame je sve ono sto cini taj trenutak: rat i posledice rata, raspad Jugoslavije i posledice tog raspada, sve ono, dakle, sto se reflektuje na coveka, na porodicu, na kulturu, kako je ko od pisaca to sagledavao na globalnom planu. U svakom slucaju, to su te neke nase traume koje pisci danas ispisuju. Nije u pitanju ona vrsta direktnog obracanja kao sto je to svojevremeno uradio Sinisa Kovacevic sa "Janezom" ili Igor Bojovic sa dramom "Divce", ali u principu sve su to malo pomerenije poetike ili stilizacije, moglo bi se reci. Mozda se u poredjenju sa onim sto zovemo "nova ruska drama" moze ova situacija nazvati pandamom tome, mada ja mislim da je preuranjeno tako karakterisati novi dramski tekst u nas. A sto se tice postavljanih i od publike veoma dobro posecenih ruskih komada na nasim scenama, to se moze smatrati kompenzacijom za ono sto do sada sami nismo pisali. Mi smo se bukvalno potpomagali slicnim senzibilitetom i situacijama. Igrali smo domace teme po ruskim piscima.
Dva nova klasikaNB: U selekciju ste uvrstili dva, takoreci, novija klasika.D. N.: Predstava "Banovic Strahinja" u reziji Nikite Milivojevica je apsolutno morala naci svoje mesto na Pozorju. Zatim, "Mrescenje sarana" Ace Popovica u reziji Egona Savina ima jedan kvalitet zbog kojeg sam smatrala da treba da bude u selekciji. Sem, recimo, formalnog - novog citanja, ova rezija ima jednu sociolosku dimenziju. Odnosno, tekst koji je pisan kao komedija, nama vise ne funkcionise kao komedija, sto je Savin dobro osetio i pomerio ovu komediju ka drami, mozda cak i ka tragediji. NB: Uz, kako kazete srecu, da u vreme kada ste vi selektor imate priliku da birate u mnostvu predstava radjenih na temelju nove drame, da li ste imali opterecenje novina koje je uveo prethodni selektor, Aleksandar Milosavljevic, a koje se tice koreodrame, neverbalnog teatra ili predstava za decu u konkurenciji? D. N.: Sto se neverbalnog teatra tice, nisam imala pravo da u sezoni, u kojoj se pojavilo toliko novih domacih tekstova za kojima smo vapili, sada krecem linijom vestackog upotpunjavanja repertoara. Tako nisam pogledala nijednu od tih predstava, iako imam informacije o njima, jer sam zelela da selekcija u tom pogledu bude potpuno cista. Sto se tice predstava za decu, mislim da je jos Milenko Suvakovic, dakle prvi selektor Sterijinog pozorja doveo u selekciju takvu predstavu i da ih je tokom godina bilo jos. Ne znam kome je palo na pamet da tako neobavesteno napada Milosavljevica zbog toga, kada to u tradiciji Pozorja postoji.
Odsustvo novosadskih umetnikaNB: Sta karakterise okrugle stolove kritike Sterijinog pozorja u poslednjih nekoliko godina?D. N.: Mnogo su bolji nego sto su bili, a prosli su kroz jednu stanovitu krizu. Kriza je pocela onda kada smo kao drzava poceli da se delimo i kada je svako navijao za svoju opciju i za svoje pozoriste u teritorijalnom smislu. Niko nije navijao za svoju estetiku. Nakon toga smo prosli fazu opsteg mamurluka, ali su okrugli stolovi ostali dosta nemusti u kompletnom iznosenju pravih argumenata. Postojala je dobra volja, ali nije postojao dovoljno visok nivo. Pojavom mladje generacije pozorisnih kriticara opet je pocelo da se zaista prica o pozoristu. NB: Ko je mladji predvidjen za ovu godinu? D. N.: Okrugli sto, nazalost, nece voditi Miomir Petrovic kako je to predvidjeno, jer je sprecen, a u ovom trenutku jos se nismo odlucili ko bi dosao umesto njega. Naravno, studenti sa FDU ce i ove godine aktivno ucestvovati kao animatori. Jedino sto mi je zaista zao, i to moram da kazem, jeste to sto godinama nema novosadskih studenata na okruglim stolovima. Kao da ne postoje, kao da ih to uopste ne zanima. Ako preziru Sterijino pozorje - O.K. i to je stav. Ali, neka onda dodju i neka to kazu.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |