Petak, 9. maj 1997.

UNIVERZITETSKA JAVNOST O INFORMACIJI RESORNOG MINISTARSTVA DA NEMA NOVCA ZA STRANE PUBLIKACIJE

"Izolacija mozga" - nacionalna katastrofa

"Potpuna izolacija!", smatra profesor Nenad Grujic. Dr Borivoj Lazic: "I za snalazenje je potreban novac". "Jos jedan korak dalje od sveta", ocenjuje Igor Zezelj

Prepusteni smo sami sebi:
Vladimir Dobrosavljevic

Otvoreno priznanje ministra za nauku i tehnologiju, akademika Dusana Kanazira, da resorno Ministarstvo do daljnjeg nema para za kupovinu inostranih casopisa i knjiga zaprepastilo je univerzitetske krugove. Profesori, asistenti, studenti i zaposleni po institutima jednostavno ne mogu da poveruju u ovu odluku, tim pre sto su i za vreme sankcija lakse dolazili do ove literature, najvise zahvaljujuci negdasnjem potpredsedniku Vlade, profesoru Slobodanu Unkovicu. On je svoj uticaj iskoristio za nabavku publikacija bez kojih je nezamisliva komunikacija sa svetom nauke. Sa najviseg drzavnog vrha tada su data i obecanja da se nece stedeti u nabavci inostrane literature.

Drzavi su potrebni poluobrazovani

"Namera Ministarstva da se informisemo preko Interneta je pohvalna, da u novom Zakonu o informisanju Internet nije podveden pod zakonsku regulativu, sto znaci da ce se ulaz na Internet kontrolisati. To nigde u svetu ne postoji". Po njegovim recima "sve razvijene zemlje iz strateskih razloga smatraju da treba ulagati u nauku i obrazovanje, a nasa "pere ruke" od svega i prepusta univerzitetske profesore, asistente i studente same sebi. "Na taj nacin drzava kao da govori da joj nisu potrebni obrazovani pojedinci, vec poluobrazovani poslusnici", ocenjuje Dobrosavljevic.

Na vest o stopiranju drzavnih ulaganja u kupovinu casopisa i knjiga, dr Nenad Grujic, profesor Arhitektonskog fakulteta kaze da nije iznenadjen, "jer je sve u skladu sa politikom drzave prema nauci i univerzitetu - i uopste prema intelektualnoj populaciji". Za dr Grujica ova odluka znaci potpunu izolaciju od sveta ,,mada su i ranije izdvajana simbolicna sredstva za ovu namenu. Sada vise necemo znati sta radi svet, ukoliko se ne budemo sami snalazili kako znamo i umemo. Nasi politicari ocigledno ne shvataju da ko Vlada tehnologijom vlada i svetom i da izolacija mozga znaci katastrofu. Oni takodje zaboravljaju da je bogat onaj ko ima tehnologiju, a tehnologiju opet ima onaj ko ima pamet", upozorava dr Grujic.

Vladavina misica

Po njegovim recima ne treba mnogo "mozgati" pa zakljuciti kakva nas perspektiva ocekuje - sa pogresnim odnosima i vrednovanjem u drustvu u kome samo "misici" vladaju. "Tvrdim da se radi samo o izgovorima kako je sve zato sto se nalazimo u krizi i zbog nedostatka para. Radi se o svojevrsnoj zameni teza, jer sve sto se uzima kao uzrok, samo je posledica ignorantskog odnosa prema znanju i tehnologiji uopste".

I dr Borivoj Lazic, dekan Elektrotehnickog fakulteta, smatra da je katastrofa ukoliko fakulteti ne budu mogli da kupuju literaturu. "Nerazumno je ako se stedi na inostranim casopisima i knjigama, jer tu drzava ne moze mnogo da ustedi", kaze dr Lazic, uz konstataciju da je to poslednja stvar na kojoj treba stedeti, jer nedostatak informacija oznacio bi potpuno rasulo. "Nadam se da to nece dugo potrajati i da ce se prilike srediti, mada moram priznati da smo mi i do sada sami kupovali casopise i literaturu. Snalazili smo se i dovijali tako sto su nam publikacije slali nasi studenti ili kolege. Nevolja je samo u tome sto nam je i za snalazenje potreban novac".

Bumerang za buducnost

"Svakom pametnom coveku u ovoj zemlji je jasno da para nema, da je drzava stala iza toga da ne stampa novac bez pokrica, sto pozdravljam - ali ne mogu da se otmem utisku da u celokupnom budzetskom kolacu nije izvrsena racionalna selekcija. Jer, veliko je pitanje koliko ce jedna takva odluka drustvu kasnije biti vracena kao bumerang u nekom buducem razvoju", analizira dr Kuburovic, uz opasku da "broj publikacija koje se uvoze sigurno nije spektakularan, da drzava ne moze da ga isfinansira. Ali onaj ko odlucuje o tim parama mozda i nema sluha za tako nesto".

Student istorije Vladimir Dobrosavljevic je uveren da je distribucija strucne literature i do sada bila na minimalnom nivou, a prestanak dalje distribucije je jedna vrsta licemernog obrazlozenja upravo zbog toga sto je nivo upoznavanja studenata i nastavno-naucnog kadra sa naucnim dostignucima iz sveta bio uglavnom sveden na voluntaristicke akcije.

Igor Zezelj, student Saobracajnog fakulteta, smatra da su posledice odluke Ministarstva ogromne "i da ce nedostatak informacija predstavljati jos jedan korak udaljavanja od sveta".

Unutrasnje sankcije

Dr Zoran Dobrosavljevic, docent Elektrotehnickog fakulteta misli da Internet ne moze da zameni bibliotetku i da je poruka iz Ministarstva strasna jer je za nauku najvaznija brza i kvalitetna informacija - jer su promene u svetu nauke velike i brze. "Mislim da se posle sankcija nasa zemlja nalazi pet vekova iza razvijenog sveta i da ce nas ovo jos vise unazaditi".

Za v.d. rektora Beogradskog univerziteta dr Dragana Kuburovica poruka iz Ministarstva za nauku je jedna vrsta unutrasnjih sankcija u odnosu na razvoj nauke. "Prema tome, nama ne treba niko vise da nas blokira, to sami radimo", kategorican je dr Kuburovic.

O. Nikolic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /