Petak, 9. maj 1997.

NOVO SVEDOCENJE O SLUCAJU UBISTVA U PARACINSKOJ KASARNI

"Proces je bio montiran"

Bivsi vojni tuzilac u Sarajevu izjavio da je proces u Paracinskom predmetu bio montiran, a advokat dr Jovan Buturovic obratio se vrhovnom vojnom tuziocu da podnese zahtev za ponavljanje krivicnog postupka

Izjava pukovnika u penziji, bivseg vojnog tuzioca u Sarajevu, da je proces u Paracinskom predmetu bio montiran razlog je dopisa advokata dr Jovana Buturovica vrhovnom vojnom tuziocu da podnese zahtev za ponavljanje krivicnog postupka. Podsetimo, rec je o ubistvu cetiri vojnika i ranjavanju sestorice u Paracinskoj kasarni 1988. godine koje je izvrsio vojnik Aziz Keljmendi posle cega je, kako je zvanicno saopsteno, izvrsio samoubistvo. Nakon toga, osudjeno je osam Albanaca, navodnih saucesnika na kazne zatvora od cetiri do dvadeset godina.

Advokat dr Buturovic, koji je u to vreme bio sudija-izvestilac u drugostepenom postupku je, dosavsi do novih saznanja, odlucio da se obrati vrhovnom vojnom tuziocu. U ovom pismu on najpre citira izjavu ovog naknadnog svedoka (koji je zeleo da ostane anoniman zbog toga sto je postupak u toku) : "Proces u tzv. Paracinskom predmetu je bio montiran. Organi vojne bezbednosti iz Nisa iznudili su od osudjenih lazna priznanja. Lazni iskazi o krivici osudjenih iznudjeni su i od svedoka."

Dr Buturovic dalje objasnjava da je ovom pukovniku to bilo poznato i u vreme sudjenja a sve je saznao od organa vojne bezbednosti. Poznat mu je cak i nacin na koji su organi vojne bezbednosti iznudili lazna priznanja od osudjenih i lazne izjave od saslusanih svedoka. Ovaj pukovnik, pise dr Buturovic, naveo je takodje da je 16 godina radio u organima bezbednosti i da je sa tom saradnjom nastavio i dok je radio u vojnom pravosudju, pa i na duznosti vojnog tuzioca u Sarajevu kao da i sada odrzava veze sa odredjenim organima u Upravi bezbednosti i to ne prikriva. "On je izrazio cudjenje", navodi advokat Buturovic, "kad sam mu ja rekao da prvi put cujem da je tzv. Paracinski predmet montiran. Naknadno, to jest 10. decembra 1996. godine sam ga pitao da li je on spreman da ove tvrdnje ponovi na odredjenom mestu. Rekao je da je spreman".

"Kao sudija Vrhovnog vojnog suda bio sam clan veca koje je u drugom stepenu odlucivalo o zalbama na presudu vojnog suda u Nisu u tzv. Paracinskom predmetu", pise dr Jovan Buturovic. "Ujedno sam bio sudija izvestilac u tom predmetu. Naravno da sam ucestvovao u donosenju drugostepene presude i bio sam za presudu koja je doneta. O iznudjivanju iskaza ni tada ni kasnije, sve do decembra prosle godine, nisam nista znao niti u spisima predmeta ima o tome bilo kakvih tragova."

"S obzirom na izneto", ukazuje vrhovnom vojnom tuziocu advokat Buturovic, "postoji osnovana sumnja da su osudjeni nevini ljudi, koji nisu pocinili krivicna dela za koja su osudjeni. Zato predlazem da podnesete zahtev za ponavljanje krivicnog postupka ili da to naredite nadleznom nizem vojnom tuziocu. Smatram da u svakom slucaju treba sprovesti izvidjaj u smislu clana 407. stav 2 Zakona o krivicnom postupku i saslusati sva lica koja su na bilo koji nacin ucestvovala u pretkrivicnom i krivicnom postupku, kao i druge koji mogu pruziti bilo kakva obavestenja.

A narocito pojedina lica iz tadasnje Uprave bezbednosti JNA, odelelja bezbednosti tadasnje komande II A, zatim lica koja su u to vreme radila u istraznom zatvoru Vojnog suda u Nisu, lekare koji su obilazili pritvorene i dr. Napominjem da je u to vreme nacelnik odeljenja bezbednosti pri ovoj komandi bio pukovnik a sada general potpukovnik Geza Farkas".

Na kraju, dr Jovan Buturovic navodi: "Podsecam da je u to vreme bila stvorena linc atmosfera u sredstvima informisanja u SFRJ i da je od strane vojnog vrha JNA i drzavnog vrha SFRJ zahtevano da se po svaku cenu otkriju i kazne krivci za masakr u kasarni u Paracinu."

Ovaj dopis Vrhovnom vojnom tuziocu, dr Buturovic uputio je sestog januara ove godine. Do danas odgovora nema..

B. O. Ilic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /