Petak, 9. maj 1997. | ||
U NISU POCELO SAVETOVANJE O TRANSFORMACIJI PREDUZECA I BANAKAPogresan nacin procene kapitala
Prinosna metoda procene nije upotrebljiva u uslovima poslovanja sa gubicima, smatra dr Jovan Rankovic. NBJ 7. maja uvela preventivne mere za 15 banaka da bi izbegla krizu platnog prometaNis. - Kako naci najbolja resenja u transformaciji privrede i banaka pitanja su na koja su pokusali da odgovore ucesnici cetvrtog tradicionalnog majskog savetovanja u Nisu. Tema "Transformacija preduzeca i banaka - glavni ekonomski izazov 1997" okupila je juce oko 300 ekonomskih eksperata i strucnjaka iz privrede i banaka. Pre pocetka ucesnike su pozdravili i pozeleli im uspesan rad gradonacelnik Nisa Zoran Zivkovic i ministar koordinator u Vladi Srbije Dragan Tomic. Govoreci o reformi preduzeca prof dr Dragan Djuricin je posebnu paznju posvetio Predlogu zakona o svojinskoj transformaciji. On je istakao da predlozeni akt predstavlja "tranzicioni ustav" ciji je osnovni cilj brza privatizacija bez ostatka, bez ugrozavanja stecenih prava i uz maksimalno koriscenje decentralizovanih kanala transformacije.
U transformaciji banaka ce biti mnogo problema jer tu postoje i mnogobrojna ogranicenja, istakao je prof. dr Stojan Dabic. Zato ce biti tesko i da se izabere pravi model za njihovu sanaciju i svojinsku transformaciju. Iz mnostva predloga Dabic je izdvojio tri. Prvi je redukcioni koncept sanacije banaka koji se sastoji iz prebijanja sopstvenog kapitala i nenaplativih potrazivanja i s druge strane, na prenos stare devizne stednje na drzavu. Drugi model je sanacija banaka dokapitalizacijom. On pretpostavlja da se u pasivi banaka menjaju odnosi u korist trajnog ulaganja kroz transformaciju postojecih obaveza i kroz priliv svezih sredstava, prvenstveno iz inostranstva. Treci model je sanacija banaka kroz formiranje drzavne banke. Na taj nacin banke bi ocistile sve svoje bilanse od sumnjivih i spornih potrazivanja i prenele ih u jednu drzavnu banku. - Ti modeli ne obezbedjuju privatizaciju banaka i velikih sistema koji su od interesa za drzavu. Prenosom na drzavnu banku otvaraju se mogucnosti ostalim bankama da brze izvrse sanaciju i svojinsku transformaciju. Poslovno bankarstvo bi se na taj nacin najvecim delom oslobodilo drustvene dominacije u akcijskom kapitalu, a samim tim se automatski vrsi i svojinska transformacija - objasnjava Dabic.
Po misljenju prof. dr Jovana Rankovica, Pravilnik o proceni kapitala koji prati Zakon o svojinskoj transformaciji nije podoban. Nagovesteni nacin procene drustvenih preduzeca po prinosnoj ili reprodukcionoj vrednosti je beznacajan za najveci broj preduzeca zato sto prinosna metoda nije upotrebljiva u uslovima poslovanja sa gubicima. A reprodukciona vrednost koja se naslanja na fingiranje troskova izgradnje i nabavne vrednosti je veoma problematicna zbog nepotpunog koriscenja kapaciteta, suzenog trzista, visokih dospelih obaveza, tehnoloskih viskova itd. - Ciljevi monetarne politike u prva cetiri ovogodisnja meseca su ostvareni - tvrdi viceguverner NBJ Ratko Banovic. - Uspeli smo da odrzimo cenovnu stabilnost i stabilan kurs dinara, devizno trziste radi bez ogranicenja, podrzan je rast proizvodnje, a nastojimo i da kamate postanu faktor regulisanja kolicina novca u opticaju. Banovic je ukazao na mnoga ogranicenja u vodjenju monetarne politike sa kojima se suocava Centralna banka. Prvo, to je ekonomska politika koju je utvrdila Savezna vlada za ovu godinu. Zatim su tu i jako tezak finansijski polozaj bankarskog sistema, nestabilna likvidnost banaka, nedostatak obrtnih sredstava, ogranicenost u raspolaganju deviznim rezervama, deficit u trgovinskom bilansu zemlje, deficit u javnom sektoru i bankama, ogranicenost domaceg i stranog trzista i posebno spoljni zid sankcija koji jos nije skinut. Sa svim tim ogranicenjima monetarna politika je ipak uspesno obavila svoj zadatak, kaze Banovic.
J. Kesic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |