Petak, 9. maj 1997. | |
NEMACKA PRAKSA OBESTECENJA NACISTICKIH ZRTAVA PONOVO NA METI KRITIKAPrinudni radnici i dalje praznih ruku
Americki jevrejski kongres prebacuje Bonu da zrtve nacizma u bivsem SSSR i istocnoj Evropi nisu uopste ili su samo delom obestecene, dok na hiljade nekadasnjih cuvara logora i drugih bivsih esesovaca i dalje uredno prima penzije
Snezana Bogavac
|
Politicki oportunitet odredjivao je, prema rasprostranjenom uverenju istoricara, odnos Nemacke prema zahtevima za obestecenje. Kada je pedesetih i sezdesetih godina kancelaru Konradu Adenaueru bilo neophodno da normalizuje odnose sa zapadnoevropskim drzavama, nadjene su pravne i finansijske mogucnosti. U doba hladnog rata vlade u Bonu nisu imale teskoca u tome da prenebregnu zahteve prinudnih radnika i zrtava nacizma sa Istoka. Tamosnje vlasti cinicno su prihvatale povoljne nemacke kredite pristajuci da ne potezu pitanje pojedinacnog obestecenja zrtava. Slican precutni sporazum postigli su svojevremeno Josip Broz Tito i Vili Brant, kako proizlazi iz memoara potonjeg... |
Bonsko Ministarstvo za rad i socijalnu politiku je, medjutim, naglasilo da zakon usvojen jos 1950. dozvoljava isplatu sada spornih penzija, jer je kriterijum za njihovu isplatu samo stepen telesnog ostecenja stecenog u ratu. Ukratko, nema prepreke da ratni zlocinac koji je u ratu postao invalid prima penziju - utvrdjivanje stepena krivice stvar je sudskih organa. Takve penzije se isplacuju Nemcima ili strancima koji su bili pod direktnom komandom Vermahta.
Postoji pravna mogucnost da se isplata penzija obustavi strancima za koje se ispostavi da su bili ratni zlocinci. Zato su zahtevi za penzije iz inostranstva ispituju u Saveznom arhivu i Centralnom uredu za rasvetljavanje nacistickih zlocina. Opozicija u Bundestagu i liberali su najavili da ce traziti promenu zakona koja bi omogucila da se i u Nemackoj obustave isplate pociniocima zlocina. Ali, Ministarstvo za rad je skrenulo paznju da bi i u slucaju izmene Zakona isplate bile nastavljene jer tako nalazu nadredjene pravne odredbe.
Sef Kolovog ureda Fridrih Bol je jos naveo da je Nemacka posle ujedinjenja sa nekim zemljama istocne i jugoistocne Evrope postigla nove sporazume. U Poljsku je, prema njegovim navodima, otislo oko 500 miliona, a u Rusiju, Ukrajinu i Belorusiju oko milijardu maraka u fondacije osnovane da bi isplacivale pojedinacne odstete zrtvama nacizma.
Sa Estonijom i Litvanijom su sklopljeni sporazumi o isplati dva miliona maraka "za humanitarne svrhe". Bol smatra da ce i dobar deo od 140 miliona maraka iz nemacko-ceskog Fonda za buducnost otici zrtvama nacizma. Nizu drugih zemalja (medju kojima i drzave bivse Jugoslavije, Bugarska, Madjarska, Rumunija, Slovacka, Albanija) do 2000. godine bice upuceno 80 miliona maraka.
Ovim sumama, medjutim, tesko da ce sa dnevnog reda biti skinuti zahtevi za obestecenje zrtava istocne i jugoistocne Evrope. Tokom Drugog svetskog rata u Nemackoj je robovalo oko 10 miliona prinudnih radnika, pretezno sa Istoka (Samo je firma "Simens" tokom vremena nacizma i rata zaposljavala 55.000 prinudnih radnika). Vlade u Bonu su posle rata insistirale da se njihovo obestecenje uredi u sklopu konacnog mirovnog ugovora sa nekadasnjim ratnim neprijateljima. Tokom pregovora o ujedinjenju 1989. i 1990. mirovni ugovor sa vise desetina nekadasnjih ratnih neprijatelja postao je najstrozi "tabu" i potpuno nestao sa dnevog reda posle sporazuma cetiri sile pobednice i dve nemacke drzave o ujedinjenju.
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |