Cetvrtak, 8. maj 1997. | ||
DA LI CE POLITICKA NAKLONOST BITI PRESUDNA ZA REFORMU BANKARSKOG SISTEMAPoverljivi ljudi na testu vladajuceg para
Dok je sasvim izvesno da ce u predstojecem ukrupnjavanju bankarskog sistema ostati Jugobanka i Vojvodjanska banka, lome se koplja da li ce Beobanka uci u sastav Beogradske banke Grupe ili ce ostati samostalna sa nekoliko prikljucenih banaka
Biljana M. StepanovicVeliko spremanje bankarskog sistema, pre nego sto je i zapoceto, podiglo je veliku prasinu i izazvalo nedoumice kako ce on, posle najavljenih radikalnih zahvata zaista izgledati. U nedostatku zvanicnih verodostojnih informacija, u opticaju su razne spekulacije i kombinacije na temu ko ce koga preuzeti, a ko ce biti "progutan u jednom zalogaju". Najbliza istini je varijanta po kojoj ce opstati veliki sistemi Jugobanke i Vojvodjanske banke, dok se oko slucaja Beobanke i Beogradske banke Grupe jos lome koplja. Rec je o tome, kako saznajemo iz vrlo pouzdanih bankarskih krugova, da ove dve banke zapravo imaju razlicite koncepte, odnosno vidjenja svog buduceg statusa - dok Borka Vucic, direktorka Beogradske banke Grupe planira da i Beobanka udje u njen sastav, Zlatan Perucic, direktor Beobanke zeli da ova finansijska organizacija ostane samostalna, van ovog sistema i da u svoj sastav preuzme neke od banaka kojima je NBJ oduzela dozvole za rad. A sve je, tvrdi nas izvor, poteklo od "glavnog gazde" koji je svom "poverljivom coveku" Borki Vucic, posto je zavrsila vaznu misiju na Kipru, dao zadatak da napravi koncept reforme ovdasnjeg bankrotiranog bankarskog sistema, tako da se svetu, posle skidanja sankcija, pokaze sto lepse lice. Posto ni Zlatan Perucic, koji je pak covek od poverenja drugog dela vladajuceg para, nije zeleo da sedi skrstenih ruku, i on se ukljucio u akciju. Sad je, smatra nas sagovornik, pitanje ko ce pre da stigne na cilj, odnosno dobije sansu da poslodavcu izlozi svoj plan.
Najvaznije pitanje - nepomenutoOtuda i nedoumice da li ce nas bankarski sistem, koji se trenutno sastoji od 106 banaka, biti globalno koncentrisan u tri ili cetiri velika sistema. U svakom slucaju, cilj je da se sva dugovanja i potrazivanja grupisu, a bilansi banaka "ociste" tako sto bi se formirala Agencija za sanaciju preko koje bi se iscistile sve obaveze nastale pre sankcija. Tako bi, prema recima Borke Vucic, ove banke bile oslobodjene tereta iz proslosti. Ono sto je zanimljivo, ceo koncept zasniva se na principu "sopstvenih snaga" (zlobnici tvrde presipanja iz supljeg u prazno), bez ucesca kapitala iz inostranstva. Borka Vucic je cak izjavila kako "sa dodatnim sredstvima, odnosno kreditima iz inostranstva, bilo preko medjunarodnih finansijskih institucija ili komercijalnih banaka, ne treba zuriti".Jos je zanimljivije, kazu nasi sagovornici iz bankarskih krugova, da niko ne pominje drzavni novac iznet za vreme sankcija u inostranstvo - koliko je para izneto, koliko je ostalo i koliko se sada moze iskoristiti za sanaciju. Iskrena namera da se nesto ozbiljno i krupno zaista ucini, podrazumevala bi pre svega ovakav potez. Jer, ako su sankcije i mogle sluziti kao opravdanje za tajnovitost na temu sklanjanja drzavnih para na inostrane racune, sada bi postena i odgovorna vlast morala da otvori karte. Pri tom niko ozbiljan ne gaji iluzije da svetski finansijski centri zaista ne znaju i ne mogu da udju u trag tim parama. U kontekstu price o koncentraciji i grupisanju jugoslovenskog bankarstva, postavlja se i dilema sta ce biti sa nekoliko desetina banaka van ovih sistema, medju kojima, kaze nas sagovornik "ima svega i svacega". Od patuljastih instant- banaka koje su proteklih godina osnovane sa jedinom funkcijom da brzo i efikasno "operu pare" i iznesu ih u inostranstvo, do nekoliko (na prste se mogu izbrojati) banaka koje i u ovim nasim sasvim deformisanim uslovima poslovanja pokusavaju da rade kao prave banke. Posebna je prica Komercijalna banka, koja bi "formacijski" trebalo da se vrati u okrilje Jugobanke iz koje se svojevremeno izdvojila, ali ako se ima u vidu minuli rad njenog prvog coveka Ljubomira Mihajlovica, bankari gaje izvesnu rezervu da ce do toga tako lako doci. Pogotovu sto je tokom sankcija ova banka uspela da ojaca svoju poziciju van svih realnih ocekivanja. Dilema je u tome kakve su sada Mihajloviceve pozicije u vrhu vlasti, posle perioda kad se "od njegovih predavanja i usmeravanja bankarskog sistema nije moglo ziveti", kako se izrazio jedan od nasih sagovornika, inace kolega iz branse.
Rasplitanja i saplitanjaPosebno pitanje, na koje se u aktuelnim kombinacijama "ko ce s kim" ne obraca posebna paznja, jeste predjasnje iskustvo naseg bankarskog sistema, koji je vec jednom, pre pocetka "godina raspleta", bio grupisan prvo u Udruzenu beogradsku banku (na cijem je celu bio predsednik Srbije pre svog politickog uzleta) pa potom Beogradsku banku DD. Iz njenog sastava prva se izdvojila Beobanka, koja je bila jedan od osnivaca sa 67 odsto kapitala, posto sistem, tako glomazan, nikako nije mogao da funkcionise. Na kraju je ceo konglomerat postao samo ljustura, iz koje su se, formalno ili samo fakticki, izmigoljile skoro sve banke clanice. Bez obzira na zvanicna objasnjenja, bankari tumace da se srpski rezim sada vraca na svoju omiljenu ideju "jedna drzava, jedna banka". Cilj je, pretpostavljaju bankari, da se ceo finansijski sistem (i sav novac) stavi pod drzavnu kontrolu, sto je sa tri-cetiri banke koje drze gro kapitala moguce, a sa stotinak banaka daleko je teze.Trebalo bi na kraju pomenuti jos jednu dilemu prisutnu u bankarskim krugovima - da li je ovoga puta namera da se sanira i restruktuira bankarski sistem iskrena, ili je to jos jedna od prigodnih predizbornih "politicko-propagandnih poruka" koja ce biti zaboravljena kad posluzi svojoj svrsi. U svakom slucaju, bankari su uglavnom saglasni da ce od politickog raspleta, zavisiti i onaj bankarski.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |