Utorak, 6. maj 1997.

NOVA LABURISTICKA VLADA U VELIKOJ BRITANIJI DANAS SALJE SVOG EMISARA U BRISEL

Prva proevropska ofanziva

Izbegnut prvi "ozbiljan nesporazum" u premijerovom kabinetu oko izbora ministra za evropske poslove

Dragan Milinkovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Londona

Toni Bler, novoizabrani britanski premijer, preduzeo je prve korake u pravcu potpisivanja evropske Socijalne povelje kojom se regulise oblast radnih odnosa u zemljama Evropske unije. Time treba da bude okoncano sestogodisnje "izvrdavanje" bivse konzervativne vlade da se Britanija ukljuci u primenu zajednickih evropskih pravila o zaposljavanju.

Bler je u nedelju, naime, konacno imenovao svog ministra za Evropu. To je 37-godisnji Dag Henderson, parlamentarni poslanik za Severni Njukasl, i on ce biti dnevno zaduzen za kompletne britanske odnose sa Evropskom unijom. Henderson je juce razgovarao sa premijerom Blerom i ministrom inostranih poslova Robinom Kukom, pre danasnjeg sastanka u Briselu, na kojem ce nova laburisticka vlada uciniti prvi korak prema potpisivanju pomenutog ugovora.

U zvanicnom saopstenju iz Dauning strita kaze se da ce Henderson saopstiti britanskim partnerima u Evropi da vlada u Londonu zeli da se "prava i prednosti iz Socijalne povelje" prosire i na sve stanovnike britanskih ostrva. "Mi ne smemo dozvoliti da Britanci budu drugorazredni ljudi, sa manje prava od ostalih gradjana na kontinentu. Zelimo da nasi ljudi uzivaju pravo da budu informisani o svojim kompanijama i pravima na odsustva da budu sa svojim porodicama, kakva imaju svi oni koji rade na kontinentu", izjavio je ministar Kuk.

Za vecinu ovdasnjih analiticara Hendersonov izbor predstavlja veliko iznenadjenje, ali je svima jasno da je u pitanju kompromisno resenje. Do njega je doslo nakon prvog ozbiljnog nesporazuma na relaciji Bler-Kuk, kada je ministar inostranih poslova morao da ulozi veto na premijerovu sugestiju da novi ministar za Evropu bude ser Dejvid Simon. Dejvid je, inace, clan Gornjeg doma britanskog Parlamenta, poznatijeg kao Dom lordova, a istovremeno je i predsednik mocne kompanije "Britis petroleum". Poznat je kao proevropski orijentisan biznismen i veliki zagovornik jedinstvene evropske valute.

Kuk je vrlo ostro reagovao na navodne "tajne kadrovske pregovore" bez konsultacija sa njim, istakavsi da nema nista licno protiv Simona, ali da smatra da bi to politicki moglo da bude u Briselu shvaceno kao jaka proevropska poruka nove vlade. On je takodje odbacio i Blerovu drugu "kandidatkinju" Dzojs Kvin, dosadasnjeg laburistickog glasnogovornika za Evropu, za koju smatra da zbog "neubedljivosti" tokom opozicionog staza ne moze da dobije mesto u vladi.

Obezglavljeni torijevci

Dok nova britanska laburisticka vlada izlazi na svetsku politicku scenu posle skoro dve decenije odsustvovanja, nekada popularni torijevci prezivljavaju svoju najtezu krizu u ovom veku. Dzon Mejdzor se povukao, a cak sedam ministara iz njegovog kabineta vise nisu ni clanovi britanskog Parlamenta; uz njih je poslanicke mandate izgubilo i preko 20 bivsih ministarskih cinovnika i clanova najuzeg kruga katastrofalno porazene Konzervativne partije. Iz trke za novog partijskog lidera su nakon izgubljenih izbora ispali bivsi ministar inostranih poslova Malkolm Rifkind, kao i bivsi ministar odbrane Majkl Portilo; posle novog srcanog udara sa scene odlazi i Mejdzorov dojucerasnji zamenik Majkl Hezeitajn. Time ce se bitno zaostriti borba za novog lidera torijevaca, a nominalno se pominje cak devet kandidata. Za vecinu ostrvskih analiticara to je jos jedan znak produbljivanja istorijske krize u redovima britanskih konzervativaca.

Mada i dalje trazi neku savetnicku funkciju za Simona, ocigledno je da je premijer Bler prihvatio argumente svoga ministra inostranih poslova, barem kada se radi o evropskim pitanjima. Kuk je, inace, poznat kao najrezervisaniji covek na tom planu u celokupnoj novoformiranoj laburistickoj vladi, koji je na ovaj nacin potvrdio ono sto je pre imenovanja najavio - da ce Britanija i njen interes biti i ostati glavni kljuc u buducim pregovorima sa Evropskom unijom.

U tom smislu treba shvatiti i Hendersonov izbor, jer je rec o politicaru koji neguje "neideoloske" poglede na Evropu, u cije se dosledne stavove i velike pregovaracke sposobnosti i iskustvo vise puta direktno uverio i novi prvi covek britanske politike. Uz to, on je pre izbora sjajno "odradio" svoje obaveze vezane za ustavna pitanja u timu koji je oblikovao osnove za buducu britansku unutrasnju politiku, smatra u svom komentaru "Dejli telegraf".

Bez obzira sto je nova vlada iskoristila prvu priliku da demonstrira svoje "proevropske kredencijale", Hendersonovo imenovanje nedvosmisleno ukazuje na njenu odlucnost da se prioritetno i dosledno brane nacionalni interesi, shodno proklamovanoj predizbornoj politici i najboljoj tradiciji svih prethodnih britanskih vlada.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /