Utorak, 6. maj 1997. | |
NOVA LABURISTICKA VLADA U VELIKOJ BRITANIJI DANAS SALJE SVOG EMISARA U BRISELPrva proevropska ofanziva
Izbegnut prvi "ozbiljan nesporazum" u premijerovom kabinetu oko izbora ministra za evropske poslove
Dragan Milinkovic
|
Dok nova britanska laburisticka vlada izlazi na svetsku politicku scenu posle skoro dve decenije odsustvovanja, nekada popularni torijevci prezivljavaju svoju najtezu krizu u ovom veku. Dzon Mejdzor se povukao, a cak sedam ministara iz njegovog kabineta vise nisu ni clanovi britanskog Parlamenta; uz njih je poslanicke mandate izgubilo i preko 20 bivsih ministarskih cinovnika i clanova najuzeg kruga katastrofalno porazene Konzervativne partije. Iz trke za novog partijskog lidera su nakon izgubljenih izbora ispali bivsi ministar inostranih poslova Malkolm Rifkind, kao i bivsi ministar odbrane Majkl Portilo; posle novog srcanog udara sa scene odlazi i Mejdzorov dojucerasnji zamenik Majkl Hezeitajn. Time ce se bitno zaostriti borba za novog lidera torijevaca, a nominalno se pominje cak devet kandidata. Za vecinu ostrvskih analiticara to je jos jedan znak produbljivanja istorijske krize u redovima britanskih konzervativaca. |
Mada i dalje trazi neku savetnicku funkciju za Simona, ocigledno je da je premijer Bler prihvatio argumente svoga ministra inostranih poslova, barem kada se radi o evropskim pitanjima. Kuk je, inace, poznat kao najrezervisaniji covek na tom planu u celokupnoj novoformiranoj laburistickoj vladi, koji je na ovaj nacin potvrdio ono sto je pre imenovanja najavio - da ce Britanija i njen interes biti i ostati glavni kljuc u buducim pregovorima sa Evropskom unijom.
U tom smislu treba shvatiti i Hendersonov izbor, jer je rec o politicaru koji neguje "neideoloske" poglede na Evropu, u cije se dosledne stavove i velike pregovaracke sposobnosti i iskustvo vise puta direktno uverio i novi prvi covek britanske politike. Uz to, on je pre izbora sjajno "odradio" svoje obaveze vezane za ustavna pitanja u timu koji je oblikovao osnove za buducu britansku unutrasnju politiku, smatra u svom komentaru "Dejli telegraf".
Bez obzira sto je nova vlada iskoristila prvu priliku da demonstrira svoje "proevropske kredencijale", Hendersonovo imenovanje nedvosmisleno ukazuje na njenu odlucnost da se prioritetno i dosledno brane nacionalni interesi, shodno proklamovanoj predizbornoj politici i najboljoj tradiciji svih prethodnih britanskih vlada.
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |