Praznicna, 1. maj 1997. | ||||
REPORTER "NASE BORBE" ISTRAZUJE KADROVSKI SASTAV BEOGRADSKOG BUVLJAKADiplomci na trgovackom ispitu
Kadrovski sastav beogradskog buvljaka kvalitetniji je nego u mnogim firmama. Ovde rade: ekonomisti, elektroinzenjeri, pa i poneki bivsi direktor. "Nekada se radilo u firmama i zivelo se od toga pristojno. I da prostis, vodila se ljubav sa zenom. Sad me je i zena ostavila i sve zivo. Jedino mi je ovo ostalo", kaze Mihajlo pokazujuci na buvljak
Tatjana Ostojic
- Ma, ja vam kazem da nije ovog buvljaka bilo bi gladnih. Zahvaljujuci pijaci zivi 200.000 ljudi. Kakvi bi strajkovi bili u gradu, da ovaj narod nema gde da radi i zaradi. A nema tog coveka koji kaze da bi radije bio ovde, nego da prima normalnu platu u svojoj firmi i da vikend provodi sa svojom decom - najcesci su komentari skoro 90 odsto "radnika na buvljaku", zabelezeni prosle subote na najvecem otvorenom trznom centru u Novom Beogradu. A dan je bio kakav "zaposleni" na buvljaku odavno nisu imali. Suncan, topao, s bezbroj "setaca", kako prodavci na pijaci zovu potencijalne kupce. Medjutim, i pored toga vecina "radnika na buvljaku", iako su mahom na prinudnim odmorima u svojim firmama ili su na buvljaku samo u slobodno vreme, nisu zeleli da pricaju za novinare. Odmahujuci rukom, uz opasku "ispituju nas kao da smo u policiji", prodavcu su ostali nemi za biko kakav razgovor na temu "gde ste zaposleni". Retki su oni koji su hteli da pricaju, ali iz straha da bi zaposleni u pijacnoj upravi mogli sutra da ih uzmu "na zub" nisu zeleli da se predstavljaju. Samo mali broj "hrabrih" hteo je da kaze svoje ime. - Pa, kad sam smeo da se slikam za "Studio B" mogu i za "Nasu Borbu" da kazem ime. Zovem se Dragan Zivanovic. U RK "Beograd" radim 27 godina, a na buvljaku od otvaranja. Ovde sam, mahom, subotom i nedeljom, a ako mogu, i radnim danom. Trenutno radim u firmi, ali kao da sam na prinudnom, jer nema plata vec sest meseci. Ovde uspem da zaradim samo toliko da prezivim. Ozenjen sam, imam dvoje dece, a supruga mi, na zalost, radi isto u Robnim kucama. Vecina ljudi koja ovde radi ima stalno zaposlenje, ali ne i platu. Mora narod da radi da bi preziveo - vajka se Zivanovic. Tako je rukovodilac jedne drustvene trgovacke firme, koji je zeleo da ostane anoniman, uzeo neplaceno, jer "nije imao od cega da zivi".
Penzija na tezgi- Moje kolege od avgusta prosle godine nisu primile plate. Imam ekonomski fakultet i radim u komercijali 22 godine. Na buvljaku sam od otvaranja, a to je vec 2,5 godine. Prodajem elektromaterijal, uredno vodim knjige. Tacno je da ovde moze da se mnogo vise zaradi nego u firmi, ali samo toliko da moze normalno da se zivi.Njegov kolega, gradjevinski inzenjer, koji je na prinudnom odmoru u "Projekto-montazi", kaze da bi na poslu danas zaradjivao od 500 do 600 dinara mesecno. "Da mogu toliko para da zaradim u firmi, radio bih samo u preduzecu. Ali zasto neko da radi u firmi kad ovde moze da zaradi i deset mesecnih plata", pita se ovaj visokoobrazovani trgovac. Da to nije tesko pokazuje primer njegovog "komsije" Save Spasica, koji je za poslednja dva meseca primio po, svega, 6,90 dinara. - Na prinudnom odmoru sam od pre Nove godine u "Beograd-montazi". Tamo radim deset godina, kao elektroinstalater. Ovde radim od kada je pijace, cetiri-pet godina. Da mogu da zaradim u firmi, ne daj boze da bih radio ovde. Ovde uspem da zaradim za zivot jer da radim samo u firmi, ne bih imao ni za leba - kategorican je Spasic. Prema njegovim recima ovde bogatih tesko da ima, a kao potvrdu toga njegov sused Mihajlo Vukalovic, kaze da je juce imao pazar svega 20 dinara, a danas je morao da plati ulaz 50 dinara. "Radim u 'Grmecu', kao strugar 24 godine. Ovde pet godina, jos malo i penzija ce biti", sali se Mihajlo i dodaje: "Ovde sam svercer. Pogledajte", pokazuje na robu, "nema sta nema. Od slavina, cesmi, preko makaza za lim, kvaka, cetki za farbanje, bonseka, kablova. Radim kad mi treba lova. Petak, subota i nedelja. Na prinudnom sam odmoru, a u januaru sam primio 600 dinara. Zena mi radi u "Inos metalu", od januara je na prinudnom i ni dinara nije primila. Da mi je sad da vidim nekog ekonomistu koji bi to mogao da izracuna, kako moze da se zivi sa tolikom mesecnom platom i jos dvoje dece u skoli", skoro razjareno ce Mihajlo.
Ni nedelje ni praznika- Da mogu da zaradim u svojoj trafici, nikako, ni slucajno ne bih ovde radila. Molimo Boga da se buvljak zatvori, svi, kada bismo mogli da zivimo od plata. Jer kuci, s decom, nismo nikad. Stalno smo na putu, nocu pakujemo robu, danju prodajemo, opet nocu pakujemo. Putujemo, po tri dana smo na granici - rezignirano ce Julijana Vujaklija, koja je do pre dve godine radila na aerodromu, a onda otvorila trafiku.Kako kazu trgovci na buvljaku ovde nema subota, nedelja ili praznika. Neki od njih po godinu dana nisu videli ostarele roditelje, jer propusten samo jedan dan na pijaci, suvise je veliki udar na kucni budzet. - Ovde sam jer je plata mala. Primam oko 700 dinara iz dva puta. Radeci na buvljaku popuni se taj kucni fond, da moze da se prezivi - objasnjava Djordje Stefanovic, zaposlen u decjem vrticu u nabavci, koji je vec drugu godinu na buvljaku. U njegovoj blizini sve i svasta, kako sam kaze, prodaje jedan elektrotehnicar. - Trgovina mi nije zanimanje, ali prinudno smo svi to morali da naucimo. Radim u Saobracajnom institutu CIP, devet godina, a na buvljaku tri godine. Ne bih, sigurno, ovde radio da mogu da zaradim u svojoj firmi. Imam familiju, a samo sam ja zaposlen, pa sam morao da jos nesto radim. Ali kako "priuceni trgovci" kazu, ne moze ovo svako da radi. Treba svako jutro uneti i izneti robu tesku i po sto, dvesta kilograma. Ali od necega se mora ziveti. A nekad, kako prica Mihajlo, radilo se u firmama i zivelo se od toga pristojno. "I da prostis, vodila se ljubav sa zenom. Sad me i zena ostavila i sve zivo. Jedino mi ovo ostalo", kaze Mihajlo, pokazujuci na buvljak.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |