petak, 26. jun 1998.

NEZAPAMCENA FESTA U PARACINU POVODOM PUSTANJA U POGON FABRIKE “KORN AS"

Benglaska vatra u cast kukuruznog cipsa

Na “garden partiju" za 2.000 zvanica tocila se tekila, sluzio se rostilj i kolaci, a goste zabavljali Ana Sofrenovic i Jovan Maljokovic

Po spoljnim efektima, proslonedeljna proslava povodom pustanja u pogon fabrike “Korn As" za proizvodnju kukuruznog cipsa u okviru “Paracinke" iz Paracina, nagovestava nove trendove u obelezavanju, za jugoslovenske navike, svecanih trenutaka u privredi. Posle secenja vrpce, voditeljka, poznata estradna umetnica Suzana Mancic, najavila je “garden parti" za oko 2.000 zvanica, koje su pozvane da obeleze ovaj, za fabriku vazan trenutak. Glamur je upotpunjavao polucasovni vatromet i benglaska vatra usred vrta.

Za vidjenije lokalno stanovnistvo, koje je imalo cast da se nadje medju zvnaicama, bila je to jos jedna prilika da pokazu svoj ugled i moc- a diplomate, funkcioneri, i stranacki prvaci, kao i poslovni partneri, pristigli su kako bi dali vaznost privrednom uspehu. Pored meksickog ambasadora Karlosa Ignacija Gonzalesa, u bastenskom druzenju ucestvovali su Cedomir Vasiljevic, ministar bez portfelja u Vladi Srbije, Vladimir Jovanovic, nacelnik okruga, Dusan Mihalovic, predsednik Nove demokratije, estradni umetnik Jovan Maljokovic sa orkestrom i glumci Ana Sofrenovic i Dragan Bjelogrlic.

Idejni tvorac garden partija i reklame za kukuruzni cips “el famozo" je Studio marketing Dzej Voter Tomson, koji posluje u okviru “Lutre"- preduzeca u “nadleznosti"

Nove demokratije. Zabava, krajnje opustena u urecenom fabrickom aprku, trajala je nekoliko sati, uglavnom uz zvuke meksicke muzike. Ana Sofrenovic je pevala svetske hitove na engleskom jeziku. Gostima se dobrodoslica na fabrickoj kapiji pozelela meksickom rakijom, tekilom, u necenzurisanim kolicinama, a dobar apetiti kasnije je odrzavan domacim alkoholnim picima i sokovima. Njima se, zapravo “zalivalo" predjelo, rostilj i pecenje, a na kraju i kolaci.

Kazu da sve nije mnogo kostalo. Hranu je obezbedila fabrika, marketinske usluge ucinjene su, prema nezvnaicnim informacijama, iz prijateljskih pobuda, a umetnici su bili skromni, pa cene usluga nisu prelazile 300 do 400 DEM.

“Korn As" je potrosio dosta para i za “direktnu" propagandnu kampanju, postavljajuci oko 150 bilbordova, velikih reklamnih panoa po Srbiji. Efekti intenzivne reklame, ne samo uz pomoc bilbordova, vec i preko medija, podgrejali su traznju, pa je prodaja bila dobra. Koliko ce na popularnost ovog cipsa uticati sama proslava, nije tesko pretpostaviti, ali je izvesno da nijedan prehrambeni proizvod koji je nastao kao “visa faza obrade poljoprivrednog proizvoda", nije zapoceo karijeru na trzistu -otmenije. Narocito se to u ovim kriznim vremenima moglo pretpostaviti za proizvod od kukuruza, od koga ova “kukuruzna" zemlja ne zna mnogo sta da napravi- vec ga godinama koristi u izvornom obliku. Ako se posmatra iz tog ugla, ovaj poslovni potez, mozda i zasluzuje ovakvu festu.

S.Jovicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /