cetvrtak, 25. jun 1998.

FORUM ZA ETNICKE ODNOSE PREDSTAVIO KNJIGU "KAKO UPRAVLJATI ETNICKIM KONFLIKTIMA"

"Male, ruzne drzave" ili integracija

"Pokusao sam da odgovorim na pitanje kako doci do drzave u sirim evropskim okvirima", kazao je autor dr Dusan Janjic, uz napomenu da je kljucna dilema na prostorima bivse SFRJ - objedinjavanje ili dalje "usitnjavanje" ovog dela Blakana

- Kljucna dilema koja se namece kao dominantna na prostorima bivse Jugoslavije jeste da li ce se proces raspada drzave zavrsiti stvaranjem "malih, ruznih drzava", koje potresaju lokalni ratovi i etnicki sukobi ili ce doci do procesa objedinjavanja i integracije. U knjizi "Kako upravljati etnickim konfliktima", pokusao sam da ponudim varijantu kako doci do drzave u sirim evropskim okvirima, rekao je juce prilikom prezentacije autor dr Dusan Janjic, koordinator Foruma za etnicke odnose.

Prema njegovim recima raspadom bivse Jugoslavije, koja je predstavljala zatvoreno komunisticko drustvo nije doslo do transformacije u otvorenu demokratsku drzavu. Naime u bivsoj SFRJ nije bilo otvorenih sukoba, ali to ne znaci da nisu postojali prikriveni. Samo odsustvo represije ne znaci slobodu gradjana, naglasava dr Janjic. Govoreci o knjizi, autor je istakao da je pokusao da dokaze tezu da, ukoliko se u Srbiji ne uspastavi tzv. kontrolni politicki okvir, neminovno dolazi do raspada drzave u novom gradjanskom ratu. U tom smeru, Kosovo kao goruci drzavni problem, mora biti pacifikovano, a OVK kontrolisana od strane albanskih politickih lidera, Kontakt grupe i medjunarodne zajednice. Dakle pitanje OVK nije u rukama Slobodana Milosevica, mada na tome insistiraju zapadne diplomate.

Prema njegovoj oceni, Milosevicev odlazak u Moskvu znacio je uslovno receno "kupovinu vremena", koje je potrebno jugoslovenskom predsedniku da povuce specijalne policijska snage sa Kosmeta, ali ce zauzvrat zrtvovati Vojsku Jugoslavije, koju ce ostaviti i izloziti NATO udarima, smatra dr Janjic.

Dr Pol Saup, profesor na Univerzitetu u Virdziniji, pohvalio je knjigu dr Janjica. "To je najbolja knjiga o pitanjima etnickih konflikta, koja se pojavila na engleskom govornom podrucju", ocenio je Saup.

Prema njegovim recima, kljucno pitanje koje ceka Srbiju je sta ce se dogadjati sa njenom drzavnoscu u najskorijoj buducnosti? Postoje cetiri modela, prvi je tranzicija Srbije ka demokratiji, kao na primer u Rumuniji ili Makedoniji. Druga opcija je direktna intervencija medjunarodne zajednice, kao u BiH, treca reformska varijanta poput one u Crnoj Gori - cetvrta, najizglednija - demokratsko uslovljen autoritarni sistem. To je, objasnjava dr Saup, varijanta Holbruk-Milosevic, gde jedna tako autoritarna licnost kao sto je Holbruk nateruje Milosevica da se povinuje zahtevima medjunarodne zajednice.

Dr Vladimir Goati je, govoreci na prezentaciji knjige, u cijoj je izradi i sam ucestvovao, istakao da su modeli parlamentarnih demokratija kakvi egzistiraju u Velikoj Britaniji ili pak Francuskoj neprimenjivi na multietnicka, multikulturalna drustva, kakvo je nase, ali bi politicki modeli Svicarske, Belgije, Holandije ili Austrije mogli dobrodoci. Sto se tice trenutne situacije u odnosima izmedju Srbiji i Crne Gore, ona lici na stanje odnosa izmedju Kine i Hong Konga. Naime, privatizacija je potpuno blokirana u Srbiji, dok socijal- demokratska vlada manje federalne jedinice grabi napred. Ostaje pitanje i dilema kako u takvoj konstelaciji razlicitih ekonomskih opcija uspostaviti dijalog i postici konsenzus, zakljucio je Goati.

N. Preradovic

Holbrukov model bez efekata

Milosevicevu vlast odrzavaju zapadne diplomate, jer cinicna americka definicija o etnickim konfliktima glasi - ako vec nema demokratije, dobro dodju kontrolisani lokalni ratovi. Ali Holbrukov model da Milosevic moze da promeni Srbiju, jednostavo ne daje efekte. Cak i kad bi hteo promene, jugoslovenski predsednik ih ne moze izvesti, jer nema podrsku, a pritom nije spreman na ustupke. Stoga, u buducim pregovorima, zapadne diplomate ne treba da se obracaju Milosevicu - nego Socijalistickoj partiji Srbije i vojnom establismentu, ocenio je dr Janjic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /