sreda, 24. jun 1998.

TRANSFORMACIJA VOJSKE JUGOSLAVIJE

Generali sami sebe ocenili - odlicno

“Nasa borba" ce u saradnji sa Centrom za civilno-vojne odnose u Beogradu, u sledeca cetiri dana objaviti tekstove koji se bave izuzetno aktuelnim temama, kao sto su: da li je i kako obavljena transformacija Vojske Jugoslavije, da li se u SRJ moze govoriti o primeni opsteprihvacenih nacela civilne kontrole vojske, sta je to profesionalna vojna etika i kakav je ustavni i zakonski polozaj vojnog pravosudja.

Ne samo najnoviji dogadjaji na Kosovu, vec dugotrajna kriza koja potresa Saveznu Republiku Jugoslaviju, ociglednije nego ikada ranije pokazuju i tesko stanje u kojem se nalazi Vojska Jugoslavije. Jedna od poruka saradnika Centra za civilno-vojne odnose jeste: ovo je prilika da Generalstab dokaze da je transformisao Vojsku Jugoslavije, odnosno da ju je modernizovao i profesionalizovao - kako se, inace, javno tvrdi u vojnim vrhovima - i da zna i moze da se odupre njenoj neustavnoj upotrebi. Ako i danasnji generali krenu tragom svojih prethodnika iz JNA, onda ce u opstu propast povesti i sebi potcinjenu armiju.

Da li danasnji oficiri u svojim akademijama znaju za Janicija Denica koji je pocetkom ovoga veka pisao: “Vrline jednog naroda u toku rata su: zasticivanje casti zenskinja, zasticivanje dece i nevinih, zasticivanje imanja, sredstava za zivot, i pomaganje sirotih i iznemoglih kod potcinjenog naroda. A sve, pak, sto pomaze odrzavanje zivota, to je eticno, to je moralno." (“Etika rata")

No, da se krivica ne moze prebacivati samo na oficire i vojnike, govori i pitanje koje se postavlja: kako to da su evropska drustva od Magna Carte 1215. godine, pa cak i Srbija u vreme Dusanovog zakonika, znali za neophodnost civilne kontrole vojske, dok se ovde i dan danas parlament nikada nije pitao za stanje u vojsci, osim kada se morao izglasavati budzet drzave.

Redakcija “Nase borbe" ovom mini-serijom, u kojoj se o pomenutim temama govori u naznakama, zeli da podstakne javnu debatu u kojoj bi se otvoreno progovorilo o gorucoj temi koja je, voljom aktuelnog rezima, tabuizirana: da li se u ovoj zemlji stvara nacionalna, ili partijska vojska, ili bi se, na kraju jednog, a na pocetku sledeceg milenijuma, morala graditi moderna vojska potcinjena civilnim vlastima.


Jos tokom rata u Hrvatskoj iz srpskih ostataka JNA se najavljivalo stvaranje moderne i profesionalne vojske. Prema izjavama generalskog vrha VJ - preobazaj je dovrsen, mada ni jedna realna pretpostavka za to nije postojala: raspad drzave nije zavrsen (moguci rat na Kosovu), drustvo totalno osiromaseno i bez razvojne strategije, rezim medjunarodno izolovan, sa totalitarnom involucijom na delu

Miroslav Hadzic

Vojska Jugoslavije je nedavno zaokruzila sestu godinu svog nastanka. Iz srpskih su ostataka JNA vec tokom rata u Hrvatskoj stizale najave o stvaranju moderne i profesionalne vojske. Sudeci po izjavama vrhovnih generala preobrazaj je VJ izgleda dovrsen.

Domete transformacije Vojske tesko je spolja izmeriti i proveriti. Stepen njene borbene gotovosti - kumulativni izraz obucenosti, opremljenosti i voljnosti za oruzanu borbu - merljiv je jedino u ratu. Vrhovni savet odbrane, kao vrhovni komandant, i Savezna skupstina, kao ovlasceni odlucilac o ratu i miru, do sada nisu saopstili svoje nalaze o postignucima i borbenoj gotovosti VJ. Sva je prilika da su generali sami sebe ocenili (odlicnim).

Date ocene, sve i da su tacne, namecu pitanje: kako je generalima uspelo da potcinjenu im Vojsku uspesno transformisu? Tim pre, sto za to nisu postojale i jos ne postoje dovoljne pretpostavke.

Sukobljeni interesi

Zabelezicemo, izmedju ostalih, najvaznije: ratni raspad druge Jugoslavije jos nije dovrsen (moguca je obnova rata na Kosovu i/ili u Crnoj Gori); SRJ je u medjunarodnoj (samo)izolaciji; na delu je totalitarna involucija vladajuceg rezima; SRJ ima urodjenu (konstitucionalnu) gresku; jugoslovensko je drustvo bez strategije razvoja; u toku je svestrano socio-ekonomsko osiromasenje i propadanje zacinjeno specijal- ratovskom atmosferom itd.

Dodajmo tome i sledece: savezna drzava i republike imaju sukobljene i/ili potiruce nadleznosti nad odbranom i Vojskom; delokrug Vrhovnog saveta odbrane je ustavno nerazradjen; civilna kontrola vojske nije ustavno i sistemski zagarantovana, itd.

Podsetimo da preobrazaj slozenog i skupog sistema kao sto je vojska podrazumeva, uz sve ostalo, i znanje o tome od cega se (JNA) i zasto krece (ratni porazi, potrebe nove drzave), kao i cemu se tezi (nacionalnoj, partijskoj ili modernoj vojsci potcinjenoj civilnim vlastima).

Koliko je poznato Parlament i Vrhovni komandant nisu prethodno definisali ijedan od neizostavnih parametara (npr: Program transformacije VJ) za uspesno izvrsenje posla.Za valjanu transformaciju Vojsci nadasve nedostaju strategija i doktrina upotrebe.

Zaboravljena Kosovka devojka

Znaci, posle sest godina generali i armijski sastav, a pogotovo javnost i (vazeci) rezervisti, ne znaju protiv koga ce, kako i zasto eventualno ratovati. Jos manje znaju kakva je i kolika za to potrebna Vojska. Razlozno je, stoga, zakljuciti da je Vojska samu sebe transformisala po potrebama i projekcijama generaliteta.

Po javno dostupnim informacijama obavljen je laksi deo posla: Vojska je organizacijski i formacijski prilagodjena novoj drzavi; razdvojene su nadleznosti Generalstaba i Ministarstva odbrane; obavljena je kadrovska obnova - sluzbe su uglavnom oslobodjeni ne-Srbi i ne-patriote; na nov su (drugaciji?) nacin regulisani unutararmijski odnosi; Vojska je (nominalno) depolitizovana; izmenjeni su simboli i oznake, ali zadrzana stara odlikovanja, itd.

U potrazi za novim identitetom poreklo je Vojske, pri tom, izmesteno u 19. vek - svakom je rodu i sluzbi nadjen starovremenski pandan-prethodnik. VMA je, na primer, po novim saznanjima osnovana 1844. godine. Pitam se da li je Kosovka devojka namerno ili slucajno zaboravljena.

Vise pukovnika nego potporucnika

Dometi vojnog samo-preobrazaja limitirani su dodatnim dejstvom, od generalske volje nezavisnih, faktora. Vojska i njen sastav su radikalno osiromasili. Evidentno je tehnicko i tehnolosko zaostajanje, a raspada se nasledjeni deo (mini) vojno-industrijskog kompleksa. Kadrovska slika se pogorsava. Strucni se kadar odliva a opstaje “izvrnuta kupa" - ima takoreci vise pukovnika nego potporucnika. Posto ne predstavlja podjednako sve gradjane SR Jugoslavije Vojska, povrh svega, ima hronicni manjak legitimiteta. Ne samo da pripadnici manjina sve masovnije izbegavaju sluzenje vojnog roka, vec se iz regrutnog kontingenta popunjava nastajuca vojska Albanaca sa Kosova.

Svi su izgledi da se armijski sastav nalazi u svojevrsnoj vrednosnoj konfuziji. Ostaje nepoznato na kojim vrednostima i s kojim ciljevima Generalstab motivise pojedince i jedinice za eventualna borbena (ratna) dejstva. Pogotovu sto se borbeni moral ne moze odrzavati na parcijalnim i dnevnim vrednostima. Ako se srpski interesi (rezima) opet proglase primarnim, da li ce ih Crnogorci i ovoga puta slediti? Od ostalih se to valjda i ne ocekuje.

Pretposlednjim zavojem strmoglave krize SRJ, kojoj smo svedoci, na brisani ce prostor biti, uz ostale, isterana i Vojska. Dogadjaji u Crnoj Gori i na Kosovu su prilika da Generalstab izravno dokaze transformisanost poverene mu Vojske, i odupre se njenoj neustavnoj upotrebi. Ako, pak, krenu tragom svojih prethodnika generali ce u opstu propast uz sve nas povesti i sebi potcinjenu armiju. - Autor je predsednik Centra za civilno-vojne odnose iz Beograda)

Sutra: O nacelima civilne kontrole vojske

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /