utorak, 23. jun 1998.

TRI GODINE POSLE TRAGEDIJE U FABRICI “GRMEC"

Istraga nije ni pocela

Porodice postradalih ovih dana najavljuju da ce novim postupcima pred nadleznim sudom nastojati da utvrde krivicnu odgovornost za tesku tragediju u “Grmecu"

Na danasnji dan pre tri godine, 23. juna 1995. oko 18.30 casova odjeknula je strahovita eksplozija u pogonu “Grmeca". Tragican epilog nesrece - 11 poginulih i devet tesko ranjenih radnika, nekoliko meseci potom punio je novinske stupce, podnete su krivicne prijave protiv odgovornih rukovodilaca, ali je sve ostalo mrtvo slovo na papiru i do sada niko od odgovornih nije izveden pred lice pravde. Da apsurd bude kompletniji a misterija veca, uprkos podnetim krivicnim prijavama istraga prakticno nije ni pocela - cak je i komisiji Ministarstva za rad tri dana posle nesrece bio zabranjen pristup u proizvodne hale “Grmeca".

Po mnogim ocenama, razlozi “pasivnosti" pravosudnih organa pocivaju na nekoliko cinjenica. Prva je da se nesreca dogodila u procesu proizvodnje kompozitnog raketnog goriva (amonijum-prehlorata) za koje “Grmec" kao civilna fabrika nije bio ni tehnicki ni tehnoloski sposoban niti su radnici znali kakvu materiju imaju u pogonu. Prema podacima americke obavestajne sluzbe CIA objavljenim u “Vasington tajmsu" 12. novembra 1996. srbijanska firma “JPL sistem" potpisala je 30 miliona dolara vredan ugovor sa libijskim zvanicnicima za tehnicku podrsku u razvoju raketnog programa. Pomenuta firma JPL se, inace, dovodi u direktnu vezu sa proizvodnjom raketnog goriva u “Grmecu". Druga cinjenica je da je Rajko Uncanin, generalni direktor poslovnog sistema “Grmec" visoki funkcioner Socijalisticke partije Srbije. Te dve cinjenice, izmedju ostalog, sugerisu razloge zbog kojih se izbegava utvrdjivanje krivicne odgovornosti. Krivicnu prijavu protiv Rajka Uncanina, podsetimo, podnelo je Ministarstvo za rad, boracka i socijalna pitanja zbog osnovane sumnje da je pocinio krivicno delo izazivanja opste opasnosti iz clana 187. stavovi 1. do 3. Krivicnog zakona Srbije.

Krivicnu prijavu podneo je i Fond za humanitarno pravo ali je na spisku, osim Rajka Uncanina, jos sest rukovodilaca “Grmeca" (Dragan Maksic, pomocnik generalnog direktora, Slobodan Komatina, tehnicki direktor sektora, Dusan Zorica, rukovodilac zastite na radu, Ljuba Radovanovic, sef laboratorije, inzenjer Zoran Obradovic i Branislav Milic, pomocnik generalnog direktora) kao i jedan od odgovornih iz firme JPL - Vladica Bozic.

Porodice postradalih ovih dana najavljuju da ce novim postupcima pred nadleznim sudom nastojati da utvrde krivicnu odgovornost za tesku tragediju u “Grmecu".

V. I.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /