cetvrtak, 18. jun 1998.

JOS NEIZVESNO DA LI CE 1. JULA POSKUPETI STRUJA

Dozirani “strujni udari" do jeseni

Nezvanicno, 1. jula bi kilovat cas mogao poskupeti za 9,5 odsto, naredna promena cene bila bi u septembru, a u opticaju je i plan da EPS od 1. oktobra primeni zimsku tarifu i kilovat cas poskupi za 50 odsto

Dok Naftna industrija Srbije, koliko-toliko, uspeva da poveca cene energenata (derivata i prirodnog gasa) o korekciji cena elektricne energije se uglavnom cuti. Cak i kada Vlada Srbije odobri poskupljenje sve se to, i iz vlade i iz Elektroprivrede Srbije potrosacima obnaroduje nekako usput, kao da je rec o necem sto treba sakriti. Kao da ta nova cena nece potrosace sacekati vec kod placanja racuna.

Tako se desava da i o narednom poskupljenju struje, koje se priprema za 1. juli, zvanicnih informacija nema. Umesto da se ugledaju na Telekom, koji je najavio da ce do 21. jula telefonski impulsi u tri korekcije ukupno poskupeti 92,3 odsto u EPS na pitanja o poskupljenju struje ostaju gluvi. Nezvanicno se, ipak, moze saznati da bi 1. jula kilovat cas mogao poskupeti za novih 9,5 odsto. Naredna promena cene je planirana za 1. septembar. U opticaju je, takodje, i plan EPS da od 1. oktobra primeni zimsku tarifu i kilovat cas poskupi za 50 odsto.

Mada je nezahvalno na osnovu nezvanicnih informacija prognozirati koliku ce cenu kilovat casa potrosaci placati, na primer, 1. novembra treba reci da EPS racuna da ce do kraja godine uspeti da prosecnu cenu poveca na 40 para po kilovat casu. Kako je kategorija “prosecna cena" nesto sasvim drugo od konkretne maloprodajne cene, a takodje, i sasvim trece od prosecne cene na godisnjem nivou, prosecan potrosac iz kategorije domacinstva ne treba (odnosno, ne moze) nista unapred da racuna. Koliko ce kostati kilovat cas za potrosaca sa jednotarfnim brojilom, ili kilovat cas za potrosaca sa dvotarifnim - u doba vise i nize potrosnje - za sad je pitanje bez odgovora. Nije, naravno, ni sigurno da ce zeljenih 40 para (na kom god nivou bili) EPS i ostvariti. Poznato je proslogodisnje prizeljkivanje da se dostigne cena od 32 pare. U medjuvremenu su nam se desile inflacija, devalvacija, pocetak novih sankcija. O tome da je ekonomska situacija sve teza ne treba pricati.

Savezni ministar za privredu Rade Filipovic je nedavno izjavio da je prosecna cena elektricne energije u Srbiji 2,42 centa po kilovat casu, i obrazlozio da to “pokriva" nesto vise od 53 odsto troskova proste reprodukcije u elektroenergetskim preduzecima. Po ovoj racunici cena struje bi, dakle, morala biti pet centi po kilovat casu. Do cifre od pet centi domaci proizvodjaci struje su, inace, dosli u vreme pre prvih sankcija, kada je pravljen aranzman sa Italijom o izvozu struje. Tada je, naime, zakljuceno da je pet centi realna prodajna, pa time i realna izvozna cena kilovat casa elektricne energije.

Ako se uzme da je protivvrednost od jednog centa (dinarska) veca od deset para lako je izracunati da bi, dakle, EPS imao racuna da se zalaze da dostigne prodajnu cenu od 50 para po kilovat casu. U kakvoj je srazmeri ova cifra sa vec spomenutim prosekom necemo komentarisati. Do sada je Vlada Srbije, u slucaju svih politickih i ekonomskih zaostravanja odlucila da “ne talasa" i odustajala od obecanja EPS da ce dozvoliti poskupljenje. Jedino, ne znamo da li raspolazu carobnim stapicem, da po istom principu uvezu nedostajuce kolicine kilovata iz inostranstva.

J. Putnikovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /