sreda, 17. jun 1998.

VIKEND VEZBA NATO “ODLUCNI SOKO" IZMEDJU MIROVNE DEMONSTRACIJE I VOJNE PRETNJE

Nije izazov, ali je deo scenarija

Vojni zapovednici NATO-a dobili su zadatak da razrade scenarije mogucnog angazovanja NATO-a. List ovog saveza medju njih ubraja i akciju na Kosovu

Za “Nasu Borbu" iz Avijana
Dragan Bisenic

Za osmatranje u vazduhu:
Americki "avaks"

Vise od 200 novinara pratilo je manevre NATO vazduhoplovstva u bazi Avijano. Gotovo sve njih zanimalo je pitanje, hoce li NATO preduzeti vojne akcije na Kosovu. To je posebno interesovalo dopisnike medija kosovskih Albanaca iz Brisela. Odgovori vojnih predstavnika vojnih komandanata bili su krajnje diplomatski jer su za te teme preporucivali sagovornike iz politickog sektora NATO-a.

I sve drugo bilo je predstavljeno tonom u kojem je dominirala opreznost, a odsustvovala provokativnost. General Sort je rekao da Vojska Jugoslavije “ima dobre radarske sisteme", da se nada da ce ona “delovati u pravcu mira na Kosovu", da nece biti povreda jugoslovenskog vazdusnog prostora (avioni su leteli na visini od 12 do 14.000 metara kao i da cela akcija nema karakter pretnje i opomene, nego demonstracije sposobnosti NATO-a da deluje ukoliko to politicki faktori zatraze. Cak je i general Vesli Klark ukazao da se do sada nikada nije raspravljalo o tome u kom najkracem vremenu bi bilo mogucno pripremiti NATO za vojnu akciju na ovom podrucju, skrecuci paznju samo na vezbu za koju je bio potreban jedan vikend od odluke do izvodjenja. General Klark je odbio da odgovori i na pitanje kakve su po njegovim procenama sposobnosti jugoslovenske vojske da se suprotstavi NATO-u. “Verujem da ce jugoslovenska armija ucestvovati u mirovnom razresenju sukoba na Kosovu."

Koliko su zvanicnici oprezni, toliko, medjutim, dnevni list NATO-a “Stars and stripes" (“Zvezde i trake" - zastava SAD) borbene akcije na Kosovu uzima kao jednu od opcija, a smisao vezbe vidi u demonstraciji NATO snage koja bi trebalo da utice na predsednika SRJ. Da bi sve to bilo dovoljno uverljivo, list NATO-a dodaje da je zbog toga i pozvan toliki broj novinara iz Brisela i iz Jugoslavije. Paznju urednistva ovog lista izazvala je i izjava americkog ministra odbrane Vilijema Koena da NATO-u za akciju nije potrebno odobrenje Saveta bezbednosti UN. Time je i s jos jedne strane otvoreno pitanje ko je nadlezan za donosenje odluke o delovanju NATO-a i prosiren spor medju saveznicima jer neki od njih traze da Savet bezbednosti donese odluku o tome.

Savet ministara NATO-a zaduzio je vojne komandante da razrade scenarije odgovora Severnoatlantskog saveza na eskalaciju nasilja na Kosovu. Potvrdjeno je da se medju tim scenarijima, kako pisi ovaj list, nalazi i scenario intervencije na Kosovu.

“Ovo nije izazov"

Ruski novinar, dopisnik ITAR TASS-a, pitao je generala Klarka da li je zabelezena bilo koja vrsta reakcije jugoslovenske vojske, na sta je zapovednik NATO-a odgovorio: “Ova vezba nije ni u kom smislu izazov. Ona je jednostavno mirovna demonstracija sposobnosti NATO-a da smesta upotrebi silu u regionu". Ova recenica je zapravo, moze se reci, od strane oficira NATO-a uzeta kao smisao okupljanja 85 vazduhoplova iz 15 zemalja.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /