utorak, 16. jun 1998.

FILIP LUNGA DO SEPTEMBRA CEKAJU LONDONSKI ROYAL I TRINITY COLLEGE OF MUSIC

Beogradjanin medju svetskim muzickim kremom

Medju dvadeset odabranih od dve stotine kandidata u oba koledza nalazilo se i ime Filipa Lunga

Smesten u centru Londona, zamak od engleske crvene opeke, Rodzal College, s velikim mesinganim slovima, zastavama i grbovima, naizgled je impozantna institucija. Dodajmo samo da je njen predsednik ser Charles, princ od Velsa, a da je diplomac ove skole i mega-zvezda Kineskinja Vanesa Me.

- Na audiciji nas je bilo stotinu, primalo se samo deset kandidata - kaze Filip. - Nisam bio potpuno svestan sve te velicine, pa nisam imao preveliku tremu. Po preporuci mog profesora Vlade Markovica svirao sam Spansku simfoniju od Laloa i Sen-Simonov koncert u H-molu, sto je u tih tridesetak minuta "zapalilo" Engleze.

Vec sledeceg dana Filip je imao audiciju i u Trinitdz koledzu, drugom engleskom hramu klasicne muzike, gde je "gazda za violinu" cuveni Jehudi Menjuhin, a patron vojvoda od Kenta. Kako se kasnije ispostavilo, medju dvadeset odabranih, od dve stotine kandidata u oba koledza, nalazilo se i ime Filipa Lunga.

- Sviram od osme godine, ali tek sada sam stvarno "nagazio". Violina mi je bila u ruci, nekad dva a nekad i osam sati, tokom dva meseca.

- Na oba koledza je svetski profesorski krem. Trazio sam da ucim kod Grigorija Zislina, profesora s moskovskog "Cajkovskog", mada kod koga god "uletim" ja sam na konju - odusevljen je Filip. - Ta diploma je zakon, otvara sva muzicka vrata. Tamo sam odabrao da budem solista, takav mi je temperament, u orkestru vodim "svoju politiku". - Obaveze na koledzu su preko dana, uvece bih svirao po pabovima. Taj "narodnjacki" repertoar naucio bih za nedelju dana - kaze Filip.

Egzoticna cirilica

Kada su videli moja svedocanstva iz prijave, Englezima je bila jako simpaticna nasa cirilica. Dozivljavaju je kao nesto veoma egzoticno, iako tamo dolaze studenti iz celog sveta. Kada sam bio kod njihovog finansijskog direktora, dao mi je broj nekog tamosnjeg Srbina ne bi li mi on pomogao. Bio je totalno sludjen kada smo nas dvojica prozborili srpski.

Svi su izgledi da je pred osamnaestogodisnjim Filipom Lungom blistava muzicka karijera. Da li ce se ona ostvariti, na zalost ne zavisi samo od njega. - Ja nemam 9.200 funti (oko 30.000 DEM), kolika je skolarina samo za prvu godinu - kaze Filip. - Nemam ni sta da prodam, plac ili slicno. U Engleskoj sam dva meseca jurio sponzore, ali oni daju pare samo kandidatima iz Evropske unije. Ovde sam se obratio Energoprojektu, gde mi je radio pokojni otac, JAT-u, Aerodromu Beograd, ICN-u. Za sada - nista.

Mnoga od nasih preduzeca u inostranstvu imaju svoja predstavnistva ili filijale koje bi, uz poreske olaksice, mogle da pomognu Filipu samo za prvu godinu studiranja. - Za kasnije imam neka obecanja Engleza, koji su spremni da finansiraju ozbiljne studente. Za mene je ovo "biti ili ne biti" - kaze Filip Lung. Krajnji rok je 13. septembar ove godine.

G. M. S.

Stipendiranje u Engleskoj

Na Zapadu je svaki oblik stipendiranja studenata zakonski stimulisan odbijanjem sume stipendije od poreske osnove neke firme. Takodje postoje razne fondacije koje se iskljucivo bave stipendiranjem. - Za ljude iz EU nema nikakvih problema. Zapravo, od svih dvadeset primljenih kandidata samo Filip ima finansijske probleme. Englezima drzava placa i skolarinu (koja je za njih manja) i jos im daje "dzeparac" od 2.500 do 10.000 funti, zavisno od njihovog materijalnig polozaja.

Zanimljivo je da postoji i fondacija za stipendiranje studenata iz svih zemalja Istocne Evrope, osim Jugoslavije.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /