subota, 13. jun 1998.

KONFERENCIJA ZA NOVINARE, POVODOM ZABRANE REKLAMIRANJA FILMA “RANE" NA PROGRAMIMA RTS

Svuda samo - zid cutanja^

“Paradoksalno je sto je RTS prvo ulozio novac u projekt, koji je ocenjen kao dobar i iza kojeg su stali, a da sada sve to miniraju", kaze glumac Dragan Bjelogrlic. “Covek koji je doneo odluku o prestanku reklamiranja i sada se ne oglasava, najjednostavnije receno je - kukavica", smatra reziser Srdjan Dragojevic

Medju mnostvom nelogicnosti, koje karakterisu nasu svakidasnjicu, jedan potez RTS je ipak uspeo da iznenadi nasu (bar kada su u pitanju neprijatna iznenadjenja) letargicnu kulturnu javnost. Posle desetak dana izuzetno uspesnog prikazivanja filma Srdjana Dragojevica “Rane" u bioskopima sirom Jugoslavije, Radio televizija Srbije (RTS), koproducent filma, bez obrazlozenja je prestala sa (ranije dogovorenim i ugovorom preciziranim) emitovanjem reklamnih spotova za ovo provokativno filmsko ostvarenje. Povodom ove u najmanju ruku cudne odluke RTS, ekipa koja je realizovala film “Rane" - izmedju ostalih, reziser Srdjan Dragojevic, glumac Dragan Bjelogrlic i, ispred kuce “Cobra film", producent Goran Bjelogrlic - obavestila je na jucerasnjoj konferenciji za novinare predstavnike medija o svom vidjenju celog problema, odnosno najavila poteze koji ce uslediti.

Glumac Dragan Bjelogrlic je izrazio uverenje da “veci deo javnog mnjenja nema nista protiv ovog filma, vec je pre rec o nekolicini ljudi, koji imaju toliku moc da krenu protiv neceg sto odlicno funkcionise - posle dve nedelje prikazivanja, film je videlo preko 50.000 gledalaca". On je dodao da je “paradoksalno to sto je RTS prvo ulozio novac u projekt, koji je ocenjen kao dobar i iza kojeg su stali, a da sada sve to miniraju. Uostalom, RTS je koproducent i dobija deo profita.

Odjednom, nigde na trzistu ne mozemo da dobijemo ni sekund reklamiranja. Gde god se obratimo, nailazimo na zid cutanja - niko nam ne odgovara, niko nam nista ne objasnjava... Sto je najinteresantnije, dva-tri dana pre odluke o prestanku reklamiranja, kao i nekoliko dana posle, bas su na RTS isla dva duga i afirmativna priloga o filmu. Sada cemo morati da predjemo na ’gerilske’ metode: deljenje letaka, plakate, oglasavanje na lokalnim radio i TV stanicama. Zalosno je sto nam u svemu ovome nijedna filmska staleska asocijacija nije dala bar kakvu-takvu zvanicnu podrsku."

Reziser filma, Srdjan Dragojevic naglasava: “Ova odluka ocigledno znaci da neko ne zeli da film ’Rane’ vidi veci broj ljudi. Uz to, cinjenica da nam niko od nadleznih ne odgovara predstavlja kukavicki odnos, dok je covek koji je doneo odluku o prestanku reklamiranja i sada se ne oglasava, najjednostavnije receno - kukavica. Smatram da nista konkretno nije isprovociralo samozvanog cenzora. Pre je to njegovo osecanje straha, bazirano na podanickom mentalitetu. Jer, ocigledno je da taj neko smatra kako ce dobiti poene za ovaj proizvoljan i kontraproduktivan gest. Nikoga ne mogu da prozovem javno, jer nismo uspeli da sa sigurnoscu saznamo o kojoj osobi se radi. Na kraju, bojim se da - ako neko sada moze da zabrani reklamiranje filmova - uskoro ce zabranjivati njihovo prikazivanje."

Ivica Bizetic

“Drzava Srbija ometa, sputava, zabranjuje"

U saopstenju, upucenom javnosti, kljucni ljudi projekta “Rane" izmedju ostalog isticu : “U petak, 6. 6.1998, RTS je prestala sa emitovanjem reklamnih spotova za film ’Rane’, na svim svojim radio i TV kanalima. Kao sto je poznato, RTS je jedan od producenata filma, i po obostrano usvojenom i potpisanom ’medija planu’, preuzela je obavezu da emituje reklamne spotove u protivvrednosti od 834.800 dinara. Istovremeno, agenciji ’UFA medija’, koja sa ’Kobra filmom’ ima ugovor o emitovanja spotova tokom letnjih sportskih manifestacija (EP u rukometu, SP u fudbalu i kosarci), usmenim putem je saopsteno da obustave emitovanje, jer su spotovi ’skinuti’ sa svih programa.

Kao autori i producenti filma, bili smo zadovoljni - cak i ponosni - da jedan projekt, koji na polemican i kritican nacin govori o bolnim trenucima iz nase blize proslosti, nailazi na podrsku kljucnih kulturnih institucija (pored RTS, i republicko Ministarstvo kulture je podrzalo projekt od samog pocetka - op. I. B.) ove zemlje. Uvereni smo da ta saradnja nije bila slucajna i sa zadovoljstvom smo iscekivali jos jedan uspesan pohod YU filma po svetu, koji bi - posle svih uspeha filma ’Lepa sela lepo gore’ - potvrdio da u zemlji Srbiji i Jugoslaviji vlada klima u kojoj je umetnicima omoguceno da se angazovano i kriticki bave stvarnoscu, sto je jedinstven slucaj u zemljama bivse Jugoslavije i redak primer u celoj istocnoj Evropi.

Sada smo u situaciji da je jednim povrsnim i nepromisljenim potezom sve to dovedeno u pitanje. Umesto da postane vest da je u Srbiji moguce snimati takve filmove, vest ce postati: u Srbiji, drzava ometa, sputava, zabranjuje. Pitamo se zasto?"

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /