cetvrtak, 11. jun 1998.

KAKO DA IZBEGLICE IZ BIH VRATE U POSED SVOJE STANOVE

Novi zakon za nove zahteve

Zahtev za vracanje stana mogu podneti nosilac stanarskog prava ili clan njegove porodice. Saglasno novom zakonu Federacije, Ministarstvo za prostorno uredjenje i okolis sacinilo je precizna uputstva kako podneti zahtev za vracanje stanova i kako nadlezni organi moraju sa njim postupati

Kancelarija visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu, Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice i misije OEBS i UN u BiH, objavili su zajednicku informaciju vezanu za imovinska pitanja o tome kako zahtevati vracanje stanova u posed, u skladu sa novim zakonima usvojenim u parlamentu Federacije BiH. Ministarstvo za prostorno uredjenje i okolis je izdalo uputstvo kojim se objasnjava kako podneti zahtev i kako nadlezni organi moraju postupati sa njim.

Prema ovom uputstvu, ukoliko je stan koje je lice napustilo u drustvenom vlasnistvu proglasen napustenim u toku rata i dodeljen drugim osobama na trajno ili privremeno koriscenje, lice moze podneti zahtev za vracanje stana u posed.

Zahev moze podneti nosilac stanarskog prava na stanu za koji se zahtev podnosi, clan njegovog porodicnog domacinstva, kao i zastupnik nosioca stanarskog prava, koji mora imati punomoc za ovu svrhu. Ako su zahtev vec potpisali nosilac stanarskog prava ili njegov punomocnik, zahtev moze predati bilo ko u njegovo ime i to opstinskom organu uprave nadleznom za stambena pitanja u opstini gde se nalazi stan za koji se podnosi zahev. U Sarajevu se zahtevi podnose kantonalnim organima za stambena pitanja, koji se nalaze u opstinskim prostorijama u opstini gde se stan nalazi.

Rokovi

Zahtevi za vracanje stanova u posed moraju biti podneti do 4. oktobra ove godine i, ukoliko se ovaj rok ne ispostuje, moze doci do trajnog gubitka stanarskog prava. Takodje, ukoliko se podnosilac zahteva ne vrati i ne pocne da koristi svoj stan u roku od godinu dana od kada je po zahtevu doneto resenje, moze trajno izgubiti stanarsko pravo.

Ukoliko je imovina u privatnom vlasnistvu, takodje se moze podneti zahtev za vracanje imovine, ali je u tom slucaju je postupak nesto drugaciji i podnosenje zahteva nije ograniceno rokom.

Zahtevi se mogu podnositi licno ili postom, a preporucuje se preporucena posta.

U informaciji se takodje napominje da, cak i ako je registrovano kod opstinskog Ureda, lice mora podneti zahtev za vracanje stana u posed, a zatim se daju precizna uputstva o tome kako podneti poseban zahtev, uz preporuku da to bude na standarnom formularu zahteva. Ovi formulari dostupni su u kancelarijama opstinskih stambenih organa, a distribuirace ih mnogi centri za pruzanje pravne pomoci, nevladine humanitarne organizacije i druge medjunarodne organizacije.

Pozeljno je da se zahtev podnese u dva primerka i oba moraju biti datirana i overena pecatom. Jednu kopiju dobija podnosilac zahteva, kako bi mogao da dokaze da je zahtev podneo. Nadlezni organi zahtev moraju resiti u roku od 30 dana od njegovog prijema i podnosiocu dostaviti resenje u roku od pet dana od njegovog donosenja.

Izmedju ostalog, uputstvom se predvidja koje sve podatke treba da sadrzi zahtev, koje dokumente treba priloziti, kao i kakav je postupak ukoliko lice nije nosilac stanarskog prava, nego samo clan njegovog porodicnog domacinstva, i ukoliko ne moze da se obezbedi nijedan trazeni dokument.

LJ. Gogic

(Sutra: Kako do stana u Sarajevu, govori Vera Jovanovic, ombudsman Federacije)

Raniji zahtevi

Ukoliko su zahtevi podneti u skladu sa ranijim zakonom, pre aprila 1998, ali slucaj jos nije pravosnazno okoncan, treba podneti novi zahtev, sto nije neophodno, ali se preporucuje, jer nije sigurno da je stari zahtev jos uvek vazeci. Isto tako, ukoliko je zahtev u skladu sa starim zakonom ranije podnet, a doneto je resenje kojim podnosilac nije zadovoljan, moze se podneti novi zahtev.

U slucaju da je zahtev resen u korist podnosioca, ali resenje nije izvrseno, ne mora da se podnese novi zahtev, vec predlog za izvrsenje tog resenja. Lica koja su ranije podnela zahtev Komisiji za imovinske zahteve raseljenih osoba i izbeglica, ombudsmanu za BiH ili federalnim ombudsmanima, ipak moraju podneti novi zahtev za vracanje stana u posed opstinskom organu nadleznom za stambena pitanja.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /