cetvrtak, 11. jun 1998. | ||
SKUPSTINA BEOBANKE OVLASTILA PREDSEDNIKA ZLATANA PERUCICA DA PRODAJE POTRAZIVANJA SA DISKONTOMOsniva se Beogradska banka - Beobanka
Ovo nije posao za jedan dan i zbog toga je potrebno insistirati na paralelnom procesu restrukturiranja i integracije iz koje treba da izadje banka koja ce biti bolja od postojecih, objasnio PerucicPredlog Zlatana Perucica, predsednika Beobanke a.d. da se od Beogradske banke i Beobanke formira nova banka jednoglasno je usvojen na jucerasnjoj sednici Skupstine Beobanke. Ova banka, koja bi poslovala pod imenom Beogradska banka - Beobanka, imala bi jedan bilans, jedan racun i jedan menadzment. "Uveren sam da je takva integracija, a ne preuzimanje jedne od strane druge banke, u interesu akcionara obe banke. Nova banka bi, prema svim procenama i do sada poznatim iskustvima, bila efikasnija od njenih prethodnika. Beogradska banka i Beobanka su komplementarne banke jer prva nema sopstvenu mrezu i poslovanje sa stanovnistvom, a druga ima oko 120 ekspozitura na teritoriji cele zemlje. Ovom integracijom bi se stvorila jedna jugoslovenska banka koja bi svojim razmerama i efikasnoscu ne samo bila relevantna za evropske i svetske partnere vec bi posle radikalnog rekonstruktuiranja portfolia bila interesantna i za inostrane strateske investitore. Ovo nije posao za jedan dan i zbog toga je potrebno insitirati na paralelnom procesu rekonstruktuiranja i integracije iz koga treba da izadje banka koja je bolja po bilansima i operativno efikasnija od postojecih banaka", rekao je Perucic obrazlazuci ovu inicijativu. On je naglasio da ce Saveznoj vladi biti upucena inicijativa da sto pre zapocene proces rekonstrukcije bankarskog sistema kako bi se naslo resenje za rizicne plasmane obe banke, dinarsku stednju i obeveze prema inostranstvu.
Akcionari Beobanke juce su saglasili da se u saradnji sa Investbankom Saveznoj vladi prosledi predlog da razmotri koncept rekonstrukcije bankarskog sektora i u ukviru tog koncepta pokrene postupak za osnivanje Banke za rekonstrukciju. Ta banka bi, kako je protumacio Perucic, sporazumno od banaka preuzimala nenaplative plasmane, predlagala resenja za oporavak duznika i kontrolisala njihovo rekonstruiranje. U pocetku bi drzava bila dominantan vlasnik ove banke, a njen kapacitet bi se povecavao sa poboljsanjem opste privredne situacije. Sadasnja Agencija za osiguranje depozita i sanaciju banaka mogla bi se ugraditi u novu banku. Za uspesno poslovanje privrede i banaka, smatra Perucic, neophodno je ponovo razmotriti mogucnost da se predje na politiku fleksibilnog kursa. "Prelaskom na ovaj kurs ne bi bilo razloga za duboku devalvaciju kao sto je to bio slucaj sa poslednjom devalvacijom ciji su inflatorni efekti vrlo snazni", istakao je Perucic uz napomenu da bi priliv stranog kapitala ne samo stabilizovao kretanje kursa vec i uticao na sudbinu jugoslovenske privrede, a on u velikoj meri zavisi od politicke situacije u zemlji.
M.Vukovic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |