sreda, 10. jun 1998.

TURSKA OBJAVILA REZIME O SITUACIJI NA KOSOVU SA KONFERENCIJE ZEMALJA JUGOISTOCNE EVROPE

Negativan uticaj na integracije, mir i stabilnost u regionu

Ministri su podelili stav o neophodnosti nastavljanja dijaloga sto bi trebalo da bude praceno odgovarajucom aktivnom medjunarodnom podrskom. Oni su se slozili da bi ti razgovori trebalo da obezbede legitimna ljudska i gradjanska prava svih stanovnika Kosova koja su stecena tokom istorije

Istanbul, Beta. - Turska je juce, kao predsedavajuci ministarske konferencije zemalja jugoistocne Evrope koja se odrzava u Istanbulu, izdala zvanican dokument konferencije posvecen situaciji na Kosovu. Tekst ovog dokumenta - rezimea predsedavajuceg o situaciji na Kosovu prenosimo u celini.

"Ministri inostranih poslova zemalja jugoistocne Evrope na sastanku 8. i 9. juna razmatrali su mnoga zajednicka pitanja vezana za razvoj dobrosusedskih odnosa, stabilnosti, bezbednosti i saradnje u regionu. U tom kontekstu, sastanak je predstavljao odlicnu priliku da ministri razmotre i situaciju na, i oko Kosova, od usvajanja deklaracije pet zemalja regiona izdate u Sofiji 10. marta kao i od deklaracije izdate na kraju bonskog sastanka zemalja regiona 25. marta. Ministri su posebno pozdravili izuzetnu priliku da razmene misljenja u prisustvu ministra inostranih poslova SR Jugoslavije Zivadina Jovanovica. Iako nije bilo konsenzusa u pogledu tog pitanja u konacnoj deklaraciji sastanka, doslo je do otvorene i iskrene razmene misljenja. Svi ministri su se dogovorili da prepuste predsedavajucem da rezime diskusije objavi u odvojenom saopstenju predsedavajuceg. Sest ministara izrazilo je duboku zabrinutost zbog pogorsanja situacije na Kosovu sto je stvar posebne zabrinutosti sa ozbiljnim posledicama po mir i stabilnost citavog regiona. Oni su snazno istakli potrebu nastavljanja dijaloga izmedju Beograda i kosovskih predstavnika i izrazili svoje snazno uverenje da bi ti razgovori trebalo da budu vodjeni na nacin koji ce otvoriti put za znacajno i trajno resenje tog problema, u skladu sa principima kojima su zemlje jugoistocne Evrope duboko privrzene.

Ministri su osudili eskalaciju nasilja i preteranu upotrebu sile koja je dovela do gubitka ljudskih zivota i patnji. Oni su se slozili da bi posledice ovog neresenog problema mogle da veoma negativno uticu na proces integracije jugoistocne Evrope sa Evropom u 21.veku i na mir i stabilnost u regionu. Ukoliko bi doslo do novih talasa izbeglica u susedne zemlje i druge zemlje Evrope to bi imalo izuzetno negativne efekte za njihove privrede i stabilnost. Ministri su podelili stav o neophodnosti nastavljanja dijaloga sto bi trebalo da bude praceno odgovarajucom aktivnom medjunarodnom podrskom. U tom kontekstu, neki ministri su posebno pozdravili volju medjunarodnih organizacija da, mogucim buducim slanjem u susedne zemlje, doprinesu stabilizaciji situacije oko Kosova. Takodje su izrazili odluke svojih zemalja da udruze napore sa naporima clanica Kontakt grupe kako bi se postiglo politicko resenje problema kao i ubrzanje istinskog politickog dijaloga. Oni su se slozili da bi ti razgovori trebalo da obezbede legitimna ljudska i gradjanska prava svih stanovnika Kosova koja su stecena tokom istorije.

Ministar inostranih poslova SRJ Zivadin Jovanovic izjavio je da je situacija u oblasti Kosova i Metohije unutrasnje pitanje ove zemlje koje podleze unutrasnjem, direktnom i bezuslovnom dijalogu unutar SR Jugoslavije. On je izrazio optimizam da ce zastoj u razgovorima uskoro biti prevladan i da ce se pregovori nastaviti. On je podvukao da bilo kakvo resenje treba da bude u skladu sa principima i standardima OEBS-a, Saveta Evrope i Konvencije o nacionalnim manjinama. Ministri su se dogovorili da rezime predsedavajuceg bude uvrscen u zvanicne dokumente Konferencije."

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /