sreda, 10. jun 1998.

MEDJUNARODNO SINDIKALNO SAVETOVANJE O PRIVATIZACIJI U ENERGETICI I PETROHEMIJI

EPS se ne sme prodavati na brzinu i bez licitacije

Najgore od svega bi bilo da se najvredniji ekonomski resursi prodaju stranim kompanijama, kao Telekom Srbija. A politickih iskusenja da se to tako uradi ima sve vise, upozoreno na savetovanju

Novi Sad. - Privatizacija energetskog i petrojhemijskog kompleksa u SRJ vazno je razvojno-stratesko nacionalno pitanje i ne moze se odvijati na osnovu politickih kriterijuma i trenutnih potreba. Ekonomsko- politicka odluka za to morala bi doci na osnovu osmisljene tehnoloske strategije unapredjenja najvaznijih, reproduktivnih potencijala u zemlji, kao i na osnovu ekolosko-razvojne percepcije i buducih potreba drustva, jedna je od poruka trodnevnog Medjunarodnog sindikalnog savetovanja o privatizaciji u energetici i petrohemiji koje je juce otpocelo u Novom Sadu.

- Energetika je podnela suvise veliki teret embarga, iskrivljene socijalne politike ekonomskog razvoja, da bi jos jednom mogla biti zloupotrebljena. Pretpostavke za takvu zloupotrebu vec su na vidiku i uglavnom su politicke, a proizlaze direktno iz aspiracija, kao i socijalnih i politickih ciljeva vlasti u nevoljama prezivljavanja i krize koja je na pomolu. Nova faza zivota pod sankcijama koja je nastupila od pocetka ove godine lako moze dovesti ekonomski razvoj i politiku u iskusenje koje bi jos vise unazadilo energetski sistem zemlje, porucio je dr Petar Djukic.

Prema njegovim recima u nas za deset godina unazad sektor energetike i petrohemije je najvecim delom podrzavljen. To znaci, istakao je Djukic da su od tada preduzeca iz ovih delatnosti u drzavnoj svojini i da za njihovu privatizaciju u Srbiji ekskluzivno pravo ima republicka vlada.

- Naravno, Elektroprivreda kao najdragoceniji i ekskluzivan energetski i privredni resurs bice najvise i trazena. Najgore od svega bilo bi da se najvredniji energetski resursi prodaju stranim kompanijama na brzinu i bez licitacije poput Telekoma, upozorio je Djukic.

O tome koliko vredi DP “HIP Petrohemija" najbolje svedoce reci Radomira Zdravkovica koji je podsetio da je kapital ove kompanije prosle godine procenjen na 617 miliona dolara ili 3.662 milijarde dinara. Naglasivsi da je u DP “HIP Petrohemija" izvrsena upravljacka transformacija Zdravkovic je rekao da bi se pre no sto se krene u svojinske promene u ovom preduzecu morala izvrsiti finansijska konsolidacija i realizacija programa razvoja sto bi trajalo dve do tri godine. Tako bi vrednost njenog kapitala, rekao je, bila uvecana i do milijardu dolara.

Ucesnici

Iako najavljeni na ovaj skup juce nisu dosli predstavnici savezne i republicke vlade i Privredne komore, a medju ucesnicima nije bilo ni predstavnika Sindikata radnika EPS. Na Savetovanje nisu stigli ni sindikalisti iz Albanije, Francuske, Ukrajine i Makedonije.

U radu ovog sindikalnog skupa ucestvovali su predstavnici radnickih organizacija Ceske, Kipra, Rumunije, Rusije, Grcke i Spanije. Za danas su svoj dolazak najavili madjarski sindikalisti.

Upoznavsi ucesnike Savetovanja da su u Srbiji poceli pregovori o privatizaciji u naftnoj industriji, elektroprivredi i zeleznici, Milan Vesic predsednik Saveza sindikata radnika energetike i petrohemije naglasio je da su “ovi sektori kicma privrede i da je zahvaljujuci njima prebrodjena kriza".

- Ceh tome je i dotrajalost kapaciteta kao i neinvestiranje u ove delatnosti. Sindikat je zato protiv bilo kakve rasprodaje kompanija u javnom sektoru. Smatramo da je najbolji nacin svojinske transformacije u ovom slucaju dokapitalizacija, a da je potom moguce krenuti u istinsku privatizaciju.

Gordana Djukic

Ideologija ili sicardzijski motivi

Francisko Flamerik, predstavnik spanskog sindikata FIA upozorio je da je prethodna socijalisticka vlada Spanije 1985. godine otpocela privatizaciju u javnom sektoru, ali da sada aktuelna desnicarska vlada ide u jednu neprihvatljivu krajnost. Tamosnji sindikalisti se dvoume da li iza namere spanske vlade da potpuno privatizuje javna preduzeca stoje ideoloski ili sicardzijski motivi. Tamosnji sindikati smatraju da ce se potpuno privatizovanje javnog sektora pokazati kao velika greska i da ce to privreda skupo platiti.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /