sreda, 10. jun 1998.

TRIBINA O ZAKONU O UNIVERZITETU NA PRAVNOM FAKULTETU U BEOGRADU

“Turbo folk" u visokom skolstvu

Zakon uvodi prinudnu upravu na univerzitete i fakultete, a ministar prosvete je prema tome - prinudni upravnik, kazao je sudija Vrhovnog suda Srbije dr Zoran Ivosevic, prema kome su nastavnici i saradnici isto sto i “turbo folk", ali u obrazovanju

Zakon o univerzitetu je usvojen, stupio je na snagu, a tek predstoji da se vidi da li ce biti primenjen i postovan, i kako. Profesori Beogradskog univerziteta razradjuju “strategiju otpora", prvenstveno kako bi pokazali da nema ni reci o tome da je novi Zakon moderan; tako ga uglavnom brane vladini predstavnici; a u nekim delovima suprotan je Ustavu Srbije. To je bila i tema preksinocnje tribine na Pravnom fakultetu, u organizaciji Saveta za saradnju nevladinih organizacija.

- Predlagaci su Zakon branili tezom da je zasnovan na iskustvima modernih drzava u svetu, a pre bi mogao da nadje pandan u zakonima iz vremena lenjinizma i nacionalsocijalizma. Sve relevantne medjunarodne rezolucije, rezolucije UNESKO-a, izricito kazuju da autonomija univerziteta podrazumeva i autonomiju u upravljanju. Nijedna zemlja, od Francuske do Svedske i od Albanije do Rusije, ne resava izbor zvanicnika po ovakvim zakonima i ne postoji zemlja gde ministar i vlada potpisuju ukaz o naimenovanju dekana - kazao je dekan Pravnog fakulteta dr Dejan Popovic.

Profesor uporednog prava na Pravnom fakultetu dr Dragoljub Popovic, protivnik je “poredjenja za pisacim stolom", jer “najpre treba da se upozna strano pravo, ne samo da se procita, a onda da se uporedi". Pri tome se, kako kaze, treba cuvati francuskih tekstova, ako se ne poznaju stvari. Njegov zakljucak, nakon poredjenja zakonskih odredbi o univerzitetu u Francuskoj i Nemackoj, jeste da slicnosti nema i da se “duboko razlikuju".

- Postoji slicnost, neobjasnjiva, uneti su propisi o upravljanju akcionarskim drustvima, ali, kako je primetila jedna profesorka Fakulteta organizacionih nauka, nedostaje skupstina akcionara. S obzirom da je sve u rukama drzava, nije ni potrebna - zapaza Popovic.

Profesorka dr Vesna Rakic-Vodinelic (Pravni fakultet) govorila je o autonomiji kao pravnom principu, odnosno kako je derogirana, s obzirom da je autonomija do sada posmatrana vise kao politicki i staleski princip, i ponudila analizu sa stanovista jugoslovenskog pozitivnog prava.

Prema ovoj analizi, Zakon je protivustavan i protivzakonit, i vrlo jasno pokazuje da drzava fakultete posmatra kao pravo svojine i tezi da uspostavi vlast nad ljudima. Rakic-Vodinelic je, izmedju ostalog, navela odredbu clana 33 Ustava Srbije, koja garantuje slobodu naucnog stvaralastva, i institucionalizuje je u autonomiji univerziteta, a zatim upozorila da se moze desiti da fakulteti nemaju subjekt pravnog lica, a samo su pravni subjekti autonomni.

- Ima razloga da se trazi ispitivanje ustavnosti i zakonitosti. Sumnjam da ce taj zahtev biti prihvacen, ali je zanimljivo videti objasnjenje koje ce dati. Podjarmljivanja je bilo i do sada, ali sada se to radi zakonom i to radi drzava. Zakon je nemoguc za primenu, moze biti samo nametnut i predstavlja ono sto odgovara pojmu oktroisani ustav - zakljucila je dr Vesna Rakic-Vodinelic.

Na tacni se nudi strah

Dekan Filozofskog fakulteta u ostavci dr Marija Bogdanovic ocenila je da je veci otpor novom Zakonu izostao jer se njime "jasno, kao na tacni nudi strah, ali i zato sto se neke pravne nijanse ne mogu odmah i brzo rastumaciti".

- Mi smo i dalje u strajku, iako je ovo vreme kada treba obaviti ispite i prijemne ispite, sto je nasa "sveta duznost". Ponavljam da je ovo istorijski trenutak, ali neka nasa odeljenja smatraju da treba sacekati, a druga sluze kao rezervoar za novu kadrovsku politiku. Od pravnih tumacenja Zakona u velikoj meri zavisi da li cemo na kraju pristati da bilo koga dovedu za direktora, jer samo tako mogu da nazovem buduceg dekana, rekla je dr Marija Bogdanovic.

Sudija Vrhovnog suda Srbije i predsednik Drustva sudija Srbije, dr Zoran Ivosevic, uporedio je clan 165 Zakona o univerzitetu, kojim se predvidja da zaposleni na univerzitetu potpisuju ugovor o radu, sa clanom 149 stav 1 Zakona o radnim odnosima.

- Ugovor o radu je dvostrani obavezni ugovor, koji potpisuju radnik i poslodavac. Medjutim, clan 165. olako prelazi preko toga i obavezuje da ga samo zaposleni potpise, kao da ga potpisuje sam sa sobom, kaze Ivosevic. Za polozaj rektora i dekana on je rekao da je “kao direktor preduzeca", za zakon u celini da uvodi “prinudnu upravu", a ministar prosvete Jovo Todorovic je, prema tome, prinudni upravnik. Polozaj nastavnika i saradnika univerziteta kojim im novi zakon “obezbedjuje", slikovito je opisao kao “turbo folk u visokom skolstvu".

Za odrzavanje duha otpora prema ovom zakonu u svojim sredinama zalozio se dr Ivan Ivic, profesor Filozofskog fakulteta, napominjuci da je nemoguce govoriti o autonomiji univerziteta kad izbor nastavnika ne zavisi od naucno-nastavnog veca. Njegova je bila i primedba da je “na cudan nacin" zakon liberalan prema privatnim univerzitetima i da ce nam se desiti ista situacija kao u mnogim postsocijalistickim zemljama, gde ima 46 privatnih univerziteta, “prodavnica diploma" bez ikakve vrednosti, narocito u zemljama gde nema pravog trzista rada.

Profesor Fakulteta politickih nauka dr Milan Podunavac, izlozio je “strategiju otpora i odbrane univerziteta", ciji su principi precizirani na FPN. Sustina je da zaposleni ocuvaju ljudsko i profesionalno dostojanstvo i samopostovanje i da na koncept depolitizacije, ponudjen Zakonom, koji je u sustini totalitaran, odgovore otporom protiv zabrane da razmisljaju i javno govore o politickim pitanjima. - Nase dostojanstvo na FPN branicemo tako sto niko nece primiti nijednu upravnu funkciju i nijednoj vlasti necemo dati da ustanovi monopol politicke vlasti, rekao je Podunavac.

Sa detaljima ove stategije ovih dana, kako je najavljeno, bice upoznati i profesori ostalih fakulteta.

LJ. Gogic

Pravni saveti

Na preksinocnjoj tribini dogovoreno je da se formira ekipa strucnjaka sa Pravnog fakulteta, kojom bi rukovodila dr Vesna Rakic-Vodinelic. Pravnici ce pomagati u resavanju svakog konkretnog problema, jer profesore zanima sta ce biti ako ne dobiju ugovor o radu, sta ako odbiju da ga potpisu, itd. Jedan predlog glasio je da pravni saveti budu precizno navedeni, tacku po tacku, “kao recept za kolace". Prva inicijativa pravnika bice predlog Ustavnom sudu da oceni pravnu valjanost novog Zakona. Predlagac ce najverovatnije biti nezavisni sindikat univerziteta.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /