ponedeljak, 8. jun 1998. |
KAKO BI NOVOSADJANI GLASALI NA BUDUCIM LOKALNIM IZBORIMALokalni lobi - dobitna kombinacija
Ako bi se formirala u “listu za Novi Sad", od koalicije “Vojvodina", DS, DSS, SPO i SD - osvojila bi vlast u glavnom gradu pokrajine - pokazuje sondaza javnog mnjenja agencije “Skan". Ali, ko bi uspeo da sastavi “rogove u vreci"Novi Sad. - Sami ne mozemo, zajedno jos teze! Na drugoj strani crveno-crni za glasove 44,5 odsto Novosadjana niceg se ne gadimo, ni julovskih para, niti radikalske etno-cistote...! A onima sto ne mogu “Zajedno", sleduje samo 31,2 procenta glasova Novosadjana i to samo u slucaju da izmisle novu dobitnu formulu imena “lista za Novi Sad". Dobitnu, jedino zato sto je, fingirajuci nekakve buduce lokalne izbore, reprezentativni uzorak od 1.400 gradjana rekao da Novi Sad nece biti ni radikalski, ni socijalisticki, jos manje Vukov ili Djindjicev, pomalo autonomaski, nikako julovski. A tu je i bezmalo 38 odsto buducih apstinenata i neopredeljenih, zbog kojih bi vredelo progutati i najljucu travu i svariti je za buduci melem.
Braca po gubitkuU Novom Sadu svima je krenulo - strmoglavce: nekako najvise radikalima (kojima su zaboravljeni gresi lokalne koalicione vladavine sa SPS, ali im se ne oprasta danasnje duvanje u isti soc. rog) za koje se opredelilo tek 17,9 odsto, u odnosu na 21,3 odsto biraca donedvano spremnih da se za guse hvataju sa svima koji nisu iz istog sna o “srpskom vojvodstvu". Braca po gubitku - novosadski socijalisti (ciji se angazman iskljucivo svodi na primedbe nejake odbornicke grupe kako je nova lokalna vlast nedemokratska jer, eto, ne slusa one koji o vlasti sve znaju) takodje ostaju bez dva odsto glasova. Jos zesce se okliznuo stalno paran i nikada neufircan SPO (5,4 : 2,8 odsto), za 1,1 procenat popustili su Djindjicevi borci za posteno, vise od dva procenta nedostaje koaliciji “Vojvodina", ciji eminentni clan Liga socijaldemokrata Vojvodine moze potpuno da bude zadovoljna sopstvenim rejtingom koji joj biracko telo sa 1,2 podize na 4,2 odsto. Osnazili su i novosadski reformisti (sa 0,2 na pola procenta), u vrh popularnosti se gura DSS (0,9 : 2,4), a Socijaldemokratija - najnevinija za sve sto se Novosadjanima desava - pod generalski sinjel Vuka Obradovica uspela je da strpa 3,9 porocenata buducih biraca na lokalnim izborima.Kao i svaka racunica o pretpostavljenim izbornim (ne)uspesima, i ova, koju je objavila agencija “Skan", ima i glavnu stranu medaljona koja govori o dokazanom opozicionom opredeljenju Novosadjana. Pretpostavljena “lista za Novi Sad", koju bi u uslovima idealnog postovanja medjupartijskih obaveza sastavili koalicija “Vojvodina", Demokratska stranka, Srpski pokret obnove i Demokratska stranka Srbije, pobrala bi u birackim kutijama glasove 25,8 odsto Novosadjana i “na smetliste istorije" poslala radikale i socijaliste. Ali samo pojedinacno, jer bi njihova ljupka zajednica po receptu republickog parlamenta, zadala mnogo glavobolja opozicionim kolaboracionistima. Crveni, crni i levi (mada je JUL na poslednjim lokalnim izborima pobrao otprilike isto glasova kao pre neki dan u Crnoj Gori, ali je u Novom Sadu zaseo na direktorske stolice) mogli bi da racunaju na 27,5 odsto glasova. Najveci manjak imali bi radikali koji bi, zbog lokalne saradnje sa crveno-levima, morali da se odreknu desetak odsto biraca, najvise u okolnim selima, a nikako na Novosadskom univerzitetu.
Imaginarna “lista za Novi Sad"Imaginarna “lista za Novi Sad", ovoga puta po vidjenju “Skana", sastavljena od “Vojvodininih" autonomasa i demokrata, pokupila bi 23,2 odsto glasova. Nedovoljno za pobedu ali, uz pretpostavku da se SPO posle sabiranja 4,2 procenta biraca i 2,2 koje bi donelo Kostunicino clanstvo, ove dve stranke odluce da se prikljuce lokalnom lobiju, pobeda opozicije opet ne bi dosla u pitanje. Narocito ako pretpostavljena lista dovede na spisak i Socijaldemokratiju koju, po pojedinacnom rejtingu stavljaju na trece mesto - ispred SPO, DSS. U ovim slucajevima, broj apstinenata dostigao bi petinu birackog tela.Reakcije na moguce stvaranje “liste za Novi Sad" u gradskim odborima stranaka bile su razlicite: u ime pragmaticniih demokrata prvi se oglasio covek iz vlasti (Caslav Popovic, predsednik Izvrsnog odbora grada) pozivajuci da se odmah krene u sastavljanje programa i okupljanje politickih organizacija. Ovo je na noz docekao Srpski pokret obnove gde je receno kako to cini “imenovan, a ne izabran covek koji ima pravo da to radi jedino kao stanovnik Novog Sada". Clanstvo DSS verovatno ce se uskoro oglasiti po uputstvima Vojislava Kostunice kako Srbiji “ne treba politicki vasar", niti ukljucivanje u siri demokratski front. Autonomasi, najcesce bez cvrste partijske kontrole u Skupstini grada, pa time i uvek slobodni za vezanu trgovinu, za sada cute i valjda ocekuju da se o tome oglasi njihova vlada u senci, cim postane autoritet. Medju socijalistima, radikalima i julovcima pravi je muk: lobija za Novi Sad plase se isto kao i medjusobne koalicije koja bi im pojedinacno oduzela glasove onog nepomirljivog, najtvrdjeg jezgra, rasporedjenog po zapadnom obodu Novog Sada, a istocno od Karlobaga i Virovitice.
P. Petrovic.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |