ponedeljak, 8. jun 1998.

GENERALNI SEKRETAR UN KOFI ANAN PRVI PUT OSTRO KRITIKOVAO SRJ ZBOG SITUACIJE NA KOSOVU

Srpskoj agresiji treba se odlucno suprotstaviti

Duboko uznemiren poslednjim vestima sa Kosova, Anan okarakterisao tamosnja desavanja kao “masakr srpskih vojnih i paramilitarnih snaga" i pozdravio akcije NATO

Drago Buvac
dopisnik Bete iz Njujorka

Njujork, Beta. - Odstupivsi od dosadasnje diplomatske obazrivosti - “pracenja" i “izrazavanja zabrinutosti" - nad zaostravanjem situacije na Kosovu, generalni sekretar UN Kofi Anan je u petak uvece prvi put upotrijebio teske rijeci: “masakr", “etnicko ciscenje" i “agresija".

“Duboko uznemiren poslednjim izvestajima o pojacanju kampanje protiv nenaoruzanog, civilnog stanovnistva Kosova", Kofi Anan je preko svog portparola vrlo ostrim rijecima osudio “masakr srpskih vojnih i paramilitarnih snaga", kojima se “ne smije dozvoliti da ponove kampanju etnickog ciscenja", kao sto je bila u ratu u Bosni. Ako svijet treba nesto nauciti iz tamnog poglavlja istorije, onda je to da se ovoj vrsti agresije mora suprostaviti odmah i odlucno, istice se u izjavi generalnog sekretara UN. U tom pravcu, on smatra “ohrabrujucim odlucnost NATO da sprijeci dalju eskalaciju borbi" i poziva na pregovore.

Tek sto je objavljena Ananova ostra izjava, pred novinare je izasao sef Stalne misije Velike Britanije u UN, ambasador ser Dzon Veston i rekao da je upravo i Vijece sigurnosti UN raspravljalo o situaciji na Kosovu, i da sa “znacajnom zabrinutoscu" svih njegovih 15 clanica “svi ocito dijelimo stav da na nesrecu, Beograd nastoji nametnuti vojno rijesenje". Ocijenjujuci da je to suprotno namjerama nedavne rezolucije o “embargu na oruzje" SR Jugoslaviji, ambasador Veston je najavio da ce se ovih dana na nizu predstojecih sastanaka u UN, Evropskoj uniji i NATO, njegova zemlja zalagati za “dodatne mjere" protiv Beograda.

Nakon sjednice Vijeca sigurnosti, predsedavajuci tog tela u junu portugalski ambasador Antonio Martinis Monteiro je u svojoj izjavi za stampu takodje izrazio “ozbiljnu zabrinutost sviju nad naglim pogorsanjem situacije, zbog koje tisuce civila napustaju domove na Kosovu, mnogi prelaze i granicu Albanije", pozvao da se “odmah obustave napadi", a “posebno pretjerana upotreba sile protiv civilnog stanovnistva". Prenoseci, bez komentara, zajednicku ocjenu sviju clanova Vijeca sigurnosti o potrebi “urgentnog i produktivnog dijaloga bez preduvjeta" i konkretnih mjera za smanjivanje napetosti, Monterio u svojoj “izjavi za stampu" nije poimenicno osudjivao ni jednu stranu, niti upotrebio ostre atribute na racun Beograda kao generalni sekretar UN Kofi Anan.

To se u diplomatskim krugovima u UN objasnjava razlikama u stavovima clanica Vijeca sigurnosti - posebno SAD i Velike Britanije s jedne i Rusije s druge strane.

Jovanovic iznenadjen

Iznenadjen Ananovim ocjenama i kvalifikacijama situacije na Kosovu, sef stalne misije SRJ u UN ambasador Vladislav Jovanovic je zamerio generalnom sekretaru sto je u ponedeljak primio lidera kosovskih Albanaca Ibrahima Rugovu, kao predstavnika “separatizma" (dok SR Jugoslavija jos u svjetskoj organizaciji ima status “prazne stolice"). Iz toga, kao i pisanja zapadne stampe, Jovanovic je izvukao zakljucak da se o dogadjajima na Kosovu izvestava jednostrano, da se “zamjenjuju uzroci i posljedice".

Na konferenciji za stampu - kojoj je prisustvovalo tek desetak novinara - Vladislav Jovanovic je takodje osporio da je rijec o bilo kakvom “masakru", “etnickom ciscenju", te da su osim policije i armije na granici, na Kosovu prisutne bilo kakve srpske “paramilitantne snage".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /