Ponedeljak, 30. jun 1997. | |
GLEDISTA: POVODOM NAJAVLJENOG USVAJANJA ZAKONSKOG PREDLOGA VLADE SRBIJE O LOKALNOJ SAMOUPRAVIZakon opasnih namera
Ovaj Predlog zakona vise lici na kucni red strogo kontrolisanog zatvora, ciji je vlada surovi i pristrasni upravnik, nego na racionalno regulisanje vazne materije vezane za lokalnu samoupravuPredlog zakona o lokalnoj samoupravi je na dnevnom redu Skupstine Srbije i samo naivni se nadaju da se o njemu nece raspravljati (usvojiti!). Isti naivci se nadaju da prevremenih lokalnih izbora nece biti i da ce socijalisti propustiti priliku, ako im se ukaze, da promene vlast u opstinama i gradovima gde su izbore izgubili. Njihov gubitak je, zaista, ogroman: u cetiri od pet gradova Srbije i u svim velikim i vaznim opstinama, osim tri-cetiri izuzetka. Vlada Srbije je, ocigledno, nalozila svojim strucnjacima da kako znaju i umeju naprave zakon koji ce lokalnu vlast vratiti pod kontrolu SPS-a. Sami strucnjaci, i ne samo u ovom slucaju, imaju tretman najgorih kafanskih pevaljki koje pevaju sve sto im se naruci. Rezultat njihovog rada je pred nama i pred poslanicima Skupstine Srbije: jezuitsko nacelo da cilj opravdava sredstva je dosledno postovano, izvrsena je vulgarna instrumentalizacija forme pravnih propisa za ostvarenje dnevno-politickih ciljeva i, na kraju, stvoren je opsti galimatijas medjusobno suprotnih resenja. Ali, podjimo redom i pogledajmo kako su ovi "strucnjaci" resili mnostvo, na prvi pogled neresivih, problema.
Kako "izabrati" one koje narod neceVrh SPS-a je dosao u krizu kvalitetnih i uglednih kadrova na lokalnom nivou. Oni koji na izborima mogu da pobede ne zele da budu kandidati SPS-a ili su im, vrlo cesto, direktna konkurencija kao kandidati demokratskih stranaka. Slican problem od ranije ima SRS i oni su jos 1994. godine predlozili proporcionalni izborni sistem i na lokalnim izborima. Tada je predlog odbijen od strane SPS-a, ali su se nakon gubitka izbora 1996. priklonili misljenju SRS-a. Demokratske stranke, iako su zbog vecinskog sistema tesko ostecene na izborima 1992. godine (dobile veliki procenat glasova i mali broj odbornika) stoicki prihvataju taj gubitak i ostaju na stanovistu da je vecinski sistem na izborima za lokalnu samoupravu jedino prirodan i normalan. SPS pokusava, medjutim, ovim Predlogom, da nosioci liste Slobodan Milosevic i Vojislav Seselj i njihove partije prekriju i zatamne mane njihovih lokalnih kandidata. Mane njih dvojice i njihovih partija su jos vece, ali, racunaju, nisu dovoljno vidljive.Vrh SPS-a je dosao u situaciju da nema dovoljan broj i procenat glasova za osvajanje lokalne vlasti, i po proporcionalnom i po vecinskom sistemu, a cak ni koalicija sa SRS-om nije dovoljna. Stoga se pribegava, ovim Predlogom, podeli opstine na vise izbornih jedinica koje biraju tri do pet odbornika. Tako ce sa minimalnim brojem glasova osvojiti maksimalni broj odbornika. Narod ih, dakle, nece, a oni ce biti "izabrani". Ovakvim perverznim podesavanjem izbornih jedinica, mnoga sela, mesne zajednice, ulice i kvartovi ostaju bez svog odbornika (zastupnika) u skupsinama opstina. Njihove, prevashodno vitalne komunalne interese, nece imati ko da zastupa, jer politicke stranke odredjuju ko ce biti izabrani odbornik. Recju, proporcionalni sistem je jedino resenje za parlamentarne izbore, broj stranaka se svodi na razumnu meru, namerno proizvedeni haos u politickom i drustvenom zivotu nestaje i stabilizuju se politicke prilike. jedino na lokalnom nivou vecinski sistem ima puno opravdanje. Ljudi glasaju za svoje poznanike i komsije i ocekuju od njih da brane njihove mikroprostorne interese. Predlog vlade, medjutim, jeste zalaganje za neprirodni i nenormalni izborni sistem na lokalnim izborima, jer im on jedini daje neku nadu da ce, eventualno, pobediti.
Drzava drzi opstine na uzdiVrh SPS-a strepi da ce neke skupstine opstina ipak odluciti da se odupru potpuno samovolji centralne vlasti. Stoga se Predlogom zakona predvidja jednostavni nacin za intervenciju. Bezobalnim obrazlozenjem da se ne radi u interesu gradjana i protivno opstem interesu, sto voluntaristicki odredjuje sama vlada, omoguceno je uvodjenje vanrednih mera, smena opstinske vlasti i raspustanje opstinske skupstine. Simptomaticno je, ali u duhu ovog predloga, da se neposredni izbor gradonacelnika ne predvidja. Zadrzava se institucija predsednika skupstine i sprecava pravo opstine da neposredno izabere svog prvog gradjanina, a sa istim ciljem da niko ne bude samostalan.Vrh SPS-a u opstinama i gradu sa vecinskim albanskim zivljem nema na izborima, po bilo kom sistemu, ni minimalne sanse za pobedu. Uvodjenjem dva skupstinska veca, od kojih je jedno vise imenovano nego izabrano, pokazuje se potpuni nedostatak poverenja u albansku manjinu, a sa opravdanjem sprecavanja majorizacije. Tako se odrzava stalna kontrola i drze na uzdi opstine i ono malo njihovih ovlasenja. Uvodi se, prakticno, VETO, ali ne srpski - kako se to objasnjava, vec socijalistcke vlasti - kako je stvarno. Kompromis i pomirenje tako postaju sve udaljeniji, a motiv Albanaca, za izlazak na izbore, i inace minimalan, se potpuno brise. To je, cini se, i cilj SPS-a. Integracija Srbije u svetsku zajednicu, a to je jos jedna negativna posledica, se radikalno usporava.
Cilj da se preotme lokalna vlastPredlog zakona o lokalnoj samoupravi, kao na dlanu, pokazuje da vrh SPS- a-JUL je tek grupa koja svoju moc zasniva na "bracnim" odnosima, a ND tek ukrasni i nevazni detalj - vodi politiku opasnih namera, proglasiti se za vecinu gde si manjina i oteti tamo gde si izgubio.Sledeci parlamentarni i predsednicki izbori u Srbiji su prilika da se SPS marginalizuje u toj meri da ne moze da nanosi stetu. Jer, Predlog zakona je gori od prethodnog zakona i, pri tom, u tom ludilu, ima sistema. Ista situacija je, na primer, u medijima - vulgarna propaganda, pojektu privatizacije - otvorena pljacka, tretmanu Ustava i zakona - postuju ih kad im odgovar itd. itd. Predlog je, dalje, u suprotnosti i protiv duha Gonsalesovog izvestaja koji se zalaze za demokratske izbore, a decidno izjasnjava protiv pravnih marifetluka tako prisutnih u ovom Predlogu. Sistem lokalnih izbora se pristrasno okrece u korist SPS-a, a sa ciljem da se na prevremenim izborima, a po ovom nepravednom sistemu, preotme lokalna vlast. Put u pakao je, kazu, poplocan dobrim namerama, a ako ni dobrih namera nema, tamo smo vec stigli. Utesno je, jedino, da dalje i u gore ne mozemo. Naivno bi, takodje, bilo izaci sa alternativnim predlogom ovog zakona pred Skupstinu Srbije, jer se, stara je mudrost, pred neke ne bacaju biseri. Ovaj Predlog zakona vise lici na kucni red strogo kontrolisanog zatvora, ciji je vlada surovi i pristrasni upravnik, nego na racionalno regulisanje vazne materije vezane za lokalnu samoupravu. Ako je i od vrha SPS-a, poznatog po katastrofalno losim i stetnim predlozima, mnogo je!
Tomislav Jeremic(Autor je clan Glavnog odbora Srpskog pokreta obnove i savezni poslanik)
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |