Nedeljna, 29. jun 1997.

Portret Mr Srdja Bozovic, v.d. predsednik Jugoslavije

Rezervni oficir na celu drzave

Gordana Susa

U aktuelnom sukobu crnogorskih celnika "drzi" Bulatovicevu stranu. Predsednik je Upravnog odbora NIP "Pobjeda", drzavnog glasila koje otvoreno podrzava Djukanovica i Marovica. Poznat kao miran, poslusan i operativan aparatcik. U javnosti plasirao kovanicu o "kooperativnom federalizmu", pod kojom podrazumeva da se prosiri ustavna nadleznost federacije pitanjima za koje su federalne jedinice zainteresovane a spadaju u njihovu nadleznost

Kada su nakon novembarske pobede na izborima tada jos uvek "dobri drugovi" Djukanovic i Bulatovic pravili kadrovski raspored, medju onima koji su vazili kao vodeci crnogorski kadar govorilo se da je odlazak na neku federalnu funkciju zapravo put na "groblje slonova". Oni koji u prethodnom sazivu republickog i saveznog parlamenta nisu opravdali ocekivanja, elegantno su sklonjeni u Beograd. Tako je i magistar Srdja Bozovic, komentarise novinar Monitora, otpremljen u Savezni parlament na mesto predsednika Veca republika a s tog mesta je postao i vrsilac duznosti treceg predsednika trece Jugoslavije.

Njegovo dosadasnjeg bavljenje politikom nije odraz aktivnog politickog stava, jos manje neke disidentske proslosti. Po sistemu niz dlaku, uz vecinu, prosao je sve partijske strukture od pionirskih i omladinskih organizacija bivse Jugoslavije, do partije naslednice DPS. Njegova osnovna karakteristika, prema oceni podgorickog komentatora jeste "slepa partijska poslusnost, povinuje se stavu vecine i priklanja jacem."

U aktuelnom sukobu crnogorskih celnika drzi Bulatovicevu stranu. U knjizi "Ko je ko u Crnoj Gori" objavljenoj '92. pohvalio se da je rezervni oficir Vojske Jugoslavije, dok rubriku zivotni moto nije popunio.

Na Pravnom fakultetu u Podgorici gde je predavao finansije glasio je za krutog predavaca ali i spremnog da pomogne studentima.

Srdja Bozovic medijski je neeksponiran ne samo u srpskoj vec i crnogorskoj javnosti. U dokumentaciji drzavnog lista "Borba" postoje samo cetiri traga o njemu, tacnije cetiri intervjua od kojih je dva dao istom novosadskom listu "Dnevnik", jedan "Vecernjim novostima" i jedan crnogorskom radiju a prenela drzavna agencija Tanjug. Istrazivanje po crnogorskim arhivama slicno je ishodovalo a njegova zabarikadiranost prema glasilima sasvim je u skladu sa bogatom politickom karijerom "finog drugog coveka", "dobrog izvrsioca i operativica" "aparatcika".

"Dok ga slusam imam utisak da govori meni poznatim jezikom ali ga nista ne razumijem", primetio je za njega jedan podgoricki kolega novinar. Bozoviceva povucenost i podozrenje prema medijima datira jos iz doba kada je kao predsednik omladinske organizacije Titograda kaznjen zbog zloupotrebe sluzbenog automobila kojim je obilazio akcijase diljem bivse Juge. To je bilo dovoljno za nauk, izuzetan oprez i kasnije uzorno ponasanje koje mu je, u trideset cetvrtoj godini, pribavilo prvu vecu funkciju predsednika Predsednistva Opstinskog komiteta saveza komunista Titograd. "Smisao za realnost i racionalnost u svakom pogledu je jedan od kljucnih za preovladjivanje dugotrajnih voluntaristickih tendencija. Takvim je tendencijama doprinosio zdusno voluntarizam u ljudskim glavama i onaj u sistemu", recenica je koju je izgovorio Bozovic u praskozorje cuvenog 14. kongresa 89. godine.

Biografija

Rodjen 26. 03. 1955. godine u Podgorici. Zavrsio Pravni fakultet u Podgorici 1977. godina, a postdiplomske studije iz oblasti drustveno-ekonomskih nauka na Univerzitetu u Beogradu 1983. godine. Radio kao predsednik OK SSO Podgorica, sekretar Opstinskog sekretarijata za finansije, predsednik OK CK Podgorice, predsednik Skupstine opstine Podgorica. Do nedavno bio asistent na predmetu Finansije na Pravnom fakultetu u Podgorici. U proslom sazivu Skupstine Crne Gore bio poslanik DPS i potpredsednik Skupstine. Nakon poslednjih parlamentarnih izbora u Crnoj Gori kao kandidat DPS izabran za poslanika u Vecu republika, gde je izabran za predsednika Veca. Rezervni oficir VJ. Govori ruski jezik. Ucestvovao u nekoliko projekata iz oblasti fiskalnog sistema. Po nacionalnosti je Crnogorac. Ozenjen, supruga Natasa, otac dve kcerke.

Komentarisuci, nedavno, mogucnost da Bozovic postane v.d. predsednika SRJ dr Novak Kilibarda je rekao da je to jos jedan dokaz da u ovoj zemlji "i od loseg moze biti gore". Crnogorska opozicija ga ne voli i prema njenim ocenama nacin na koji je vodio sednice parlamenta je neprihvatljiv. Srdja Bozovic je, naime, zbog bolesti i smrti predsednika crnogorske Skupstine dr Rista Vukcevica bio u prilici da dugo predsedava sednicama parlamenta a zbog nacina na koji je to radio poslanici Narodne stranke CG su pokrenuli postupak za njegovo razresenje zbog, kako su navodili, povreda poslovnika, netolerancije, nedemokratskog ponasanja i drskosti. Dragan Soc je tom prilikom rekao: "Bozovic nije pokazao ni jednu vrlinu covjeka koji predsjedava skupstinom a pokazao je sve mane."

Posle cetvorosatne rasprave, medjutim, depeesovci, dakle, njegove partijske kolege nadglasale su opoziciju, pa razumljivo, do razresenja nije doslo. U to vreme, 91. godine, u hronikama skupstinskih izvestaca ostala je zabelezena Bozoviceva reakcija na apel skupstine Republike Srpske povodom Vens-Ovenovog plana, u kojem su kritikovali poslanike Skupstine Crne Gore zbog toga sto su odbili da ucestvuju kao gosti sednice na Palama. Njegovom objasnjenju apela iz RS da je "lisen smisla jer ni jedan parlament na svijetu ne raspravlja o pojedinacnim istupima i misljenjima poslanika, vec iskljucivo na osnovu usvojenih stavova i zakljucaka" nije potreban komentar.

Odanost svom predsedniku Bulatovicu dokazao je i predlogom koji je zajedno sa poslanikom Zoranom Zizicem podneo crnogorskom parlamentu, - o dvostrukoj kontroli sluzbe drzavne bezbednosti kroz formiranje Saveta na cijem celu treba da bude predsednik Bulatovic a potom kroz formiranje parlamentarnog Odbora. Tim povodom izgovorio je jednu od karakteristicnih recenica "slapova": "Nadam se da izrazavam nepodijeljeno uvjerenje da je u demokratskom interesu Crne Gore i njenih gradjana obogacivanje parlamentarnog zivota svim mogucim mehanizmima i metodima rada Skupstine cije ustanovljenje nije u suprotnosti sa nasim aktuelnim pravnim poretkom".

I u saveznom parlamentu o njemu vlada misljenje da je u neposrednim kontaktima i komunikacijama nadobudan a ostale, mogucne vrline, nije ni bio u prilici da iskaze posto ovo telo fakticki i nije zasedalo od njegovog izbora za predsednika Veca republika. Beogradjani ga ne prepoznaju na ulici, delom i zbog smanjene delatnosti najviseg federalnog tela a delom i zbog neupadljive face "momka iz komsiluka". Kompletnom pojavom vise se uklapa u sliku novokomponovanih japijevaca uz neizbeznu "boddz guard" pratnju. Omiljeno mesto predaha uz kapucino - kafe Hajat.

Iako je pocetkom marta ove godine izjavio da "nije dobro da saveznu drzavu u medjunarodnoj komunikaciji, ni po izuzetku, predstavlja neko ko nije njen predsednik ili drugi nadlezni federalni zvanicnik, da se spoljna i unutrasnja politika 'kreira' i konkretne odluke iz tog domena donose u kancelarijama bilo kog partijskog funkcionera, a ne u kabinetu predsjednika Savezne vlade i mimo Savezne vlade, da Savezna skupstina s vremena na vrijeme posluzi kao mjesto odmjeravanja politickih snaga koje uz to, u posljednje vrijeme nije dostupno najsiroj javnosti, da Savezni ustavni sud ima preca posla od brige da se usaglase ustavi republika sa Ustavom SRJ a da se samostalnost NBJ u sferi monetarne politike moze ugroziti bilo cijom voljom" politicki hronicari Srdju Bozovica ocenjuju kao dobrog cuvara predsednickog mesta u letnjem periodu.

Ogledalo

Dogmata i reformator

Sukob dogmate i reformatora kakav je i u tako "jedinstvenoj organizaciji kao sto je SK objektivno moguc (i postojeci, nece biti rijesen unutar njega samog izmedju ovih, uslovno receno grupacija. Zavisi vise od toga kakvu ce klimu u politickom okruzenju stvarati, pogotovo kojoj ce se opciji priklanjati akciono, djelatno, onaj veliki, jos uvijek potpuno neopredijeljeni dio partijskog clanstva ali i ljudi izvan SK.

("Borba", 3. novembar 1989)

Duh reforme

Diktat dnevne politike ne zavisi samo od njenih personifikatora. Veliki deo gradjana ove zemlje ucinice da se zajedno i konacno dozovemo pameti.

("Borba", 3. novembar 1989)

Mediji

Programi Radija i Televizije Crne Gore i lista "Pobjeda", kao viseslojni i visedimenzionalni fenomeni proizvodnje i plasiranja raznorodnih informacija i sadrzaja, namenjeni su i pripadaju svima. Na odgovarajuci nacin oni zadovoljavaju mnostvo motiva i slusalaca i citalaca... Nedobronamjerni kriticari im bez mjere i veoma prozaicnom argumentacijom spocitavaju politicku pristrasnost i DPS-ovsku politicku obojenost. Drzavni mediji moraju, zna se, proizvoditi objektivne i blagovremene univerzalne informacije sto i cine a ne denuncijancije i stranacku propagandu. Ono, sto im u najvecoj mjeri nedostaje po mom misljenju je angazovanje i stav prema aktuelnim temama

("Pobjeda", 28. april 1988)

O ravnopravnosti Crne Gore i Srbije

I nstitucionalno komponovano ravnopravnost Crne Gore i Srbije u SR Jugoslaviji, naravno ne moze se matematicki realizovati. Fakticka ravnopravnost federalnih jedinica ostvaruje se primenom ustavnih principa o samostalnom utvrdjivanju vlastite nadleznosti i uredjivanju organizacije vlasti, jednakom predstavljanju u Vecu republika Savezne skupstine, odgovarajucoj zavidnoj kadrovskoj participaciji u obavljanju funkcija u vladi i drugih visokih funkcija u federaciji, primeni kadrovskog kljuca za funkcije predsednika Savezne drzave i Vlade i sastavu Vrhovnog saveta odbrane od predsednika Predsednistva Savezne drzave, od predsednika republika clanica...

("Vecernje novosti", 13. januar 1997)

O Ustavu SRJ

Ustavu SRJ treba dati sansu, ne menjati ga dok se pouzdano ne utvrde njegovi eventualni nedostaci... Da bi se nesto menjalo, naravno, treba da se izrazi uverenje da postojece nije dobro, da je pokazalo manjkavost i rezultate koji mu nisu bili namenjeni, recju da nije u praksi ispunilo odgovarajuca ocekivanja... Tek onda kada se ustavna resenja ne bi pokazala i afirmisala u praksi, bio bih sklon da ga dogradjujemo i menjamo...

(Radio Crna Gora, 27. januar 1997. - preneo Tanjug)

O stabilnosti Jugoslavije

Stabilnost ove jugoslovenske zajednice hoce se potcijeniti evidentnom sporoscu u uredjivanju cjeline politickog i ekonomskog sistema na osnovama Ustava SRJ... Sumnja u Ustavom projektovano drzavno jedinstvo, identitet i autoritet ce se apsolutno minimizirati. Time ce splasnuti iluzije svih koji na ovom tlu prizeljkuju drukciju drzavnu organizaciju ili cak i oblik vladavine.

("Dnevnik", 28. april 1996)

O kradji izbornih glasova

Bez sumnje dogadjaji u Srbiji povodom lokalnih izbora vec imaju a mogu imati i znacajne negativne reperkusije za SR Jugoslaviju.

("Vecernje novosti", 13. januar 1997)

Poredjenje sa evropskim parlamentom

Kada se iz nasih parlamenata bude proteralo efemerno politikantstvo sujetni intelektualizam, i umisljeno pametnovanje, tek onda ce sliciti onim u savremenim demokratijama. Tek onda kada opozicija bude odgovorna a ne kao u nas neodgovorna i iskljuciva a vlast ne bude preterano samouverena, kada se jedni i drugi budu dozivljavali kao partneri a ne kao neprijatelji, parlamentarni zivot ici ce tokovima dobra za gradjane i za drzavu.

("Vecernje novosti", 13. januar 1997)

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /