Subota, 28. jun 1997.

SAVET ZAPADNOG VOJNOG SAVEZA O MISIJI SFOR

NATO salje pojacanje u Bosnu

Dodatni kontingent dolazi da bi se osigurao "opsti bezbednosni okvir" za septembarske izbore. Bosanske strane uglavnom postuju vojne odredbe Dejtonskog sporazuma, zakljucio Savet NATO

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

Savet NATO i predstavnici 20 zemalja ne-clanica zapadnog saveza analizirali su u protekla dva dana prvih sest meseci misije Sfor i zakljucili da se, do daljeg, ostane u fazi II, odnosno "stabilizacije". To, prakticno, znaci da se broj angazovanih snaga do daljeg nece smanjivati, vec ce se, naprotiv, sadasnji kontingent od oko 34.000 vojnika pojacati sa jos 6 bataljona, kako bi se osigurao "opsti bezbednosni okvir" za septembarske lokalne izbore u Bosni. Nakon tih izbora ce Savet NATO, zajedno sa ostalim u Bosni angazovanim partnerima, ponovo razmotriti tok operacije i oceniti da li se moze preci u fazu III. U toj fazi bi se broj angazovanih snaga u "teatru", tj. Bosni, sveo na 20 do 25 hiljada vojnika, ali sa znacajnim "operativnim rezervama" na terenu, te "strateskim rezervama" u neposrednom susedstvu (npr. u Madjarskoj i Italiji).

To bi, u najkracem, bili glavni rezultati dvodnevnog preispitivanja misije Sfor, koje je novinarima juce saopstio Visoki funkcioner zapadnog saveza angazovan u bosanskoj operaciji, pod uobicajnim uslovom anonimnosti. Prema njegovim recima, zakljuceno je da bosanske strane i dalje "uglavnom postuju" vojne odredbe Dejtonskog sporazuma.

Sve u svemu, Savet NATO i predstavnici 20 njegovih partnera u bosanskoj operaciji ocenili su veoma uspesno ucinak Sfor u prvih sest meseci, kako u uspostavljanju "bezbednosnog okruzenja" za ukupnu implementaciju Dejtonskog sporazuma, tako i u obezbedjivanju "znacajne podrske organizacijama odgovornim za implementaciju civilnih aspekata", kao sto su Visoki predstavnik, Medjunarodne policijske snage, OEBS i drugi. Izrazena je, medjutim, i "ozbiljna zabrinutost" zbog manjkavosti u civilnoj implementaciji i izbegavanju bosanskih strana da izvrse sve obaveze preuzete Dejtonom.

Visoki funkcioner NATO nije na jucerasnjem brifingu hteo da govori o tome sta bi mogo da sledi Sfor, nakon sto se njegova misija okonca juna sledece godine. Samo je, s tim u vezi, ponovio ono sto je generalni sekretar NATO, Havijer Solana, proslog ponedeljka u Sarajevu odgvorio bosanskim opozicionim liderima, na njihovo pitanje da li zaista misli da juna 1998. NATO moze da se povuce iz Bosne. "Misija Sfor ce se zavrsiti kako je planirano, ali nemojte misliti da ce vas NATO napustiti", rekao je Solana, podvlaceci da je obezbedjenje dugorocne stabinosti Bosne vitalni interes zapadnog saveza.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /