Petak, 27. jun 1997.

KAKO CE SE NA RAD KLINICKOG CENTRA SRBIJE ODRAZITI NAREDBA O SMANJENJU TROSKOVA I OBIMA RADA

Latentni strajk?

Gotovo sve sluzbe na ivici opstanka, zdravstveni sistem u kolapsu, a zdravlje se ne deli na jeftino i skupo

U vreme sestonedeljnog strajka zdravstvenih radnika, direktori Klinickog centra Srbije, najznacajnije zdravstvene ustanove u zemlji koju mnogi caste epitetom "vrh strucne piramide", dobili su specificno naredjenje od svog generalnog direktora. Prema slovu ovog skrivenog naredjenja, svi instituti i klinike KCS treba da smanje postojeci plan rada i sacine prioritete u pruzanju medicinskih usluga. Cilj ove neobicne naredbe je, kako su mnogi rekli, da se sto je moguce vise ustedi, jer su gotovo sve sluzbe u KCS na ivici opstanka.

- Zdravstveni sistem je u ocajnoj situaciji, jer nema novca. Sa druge strane, ne mozemo deliti zdravlje na jeftino i skupo, vec moramo ici na to da se drustveni kolac ravnopravnije podeli. Dobili smo naredbu o smanjenju troskova i mislim da je to u redu, jer postoje procesi na kojima moze da se ustedi. Ipak, ne smemo se, zbog toga, ogresiti o nase pacijente - rekao je dr Dragan Delic, direktor Instituta za infektologiju u KCS, pojasnjavajuci da ce se, od kako je stiglo ovo naredjenje, na Infektologiji raditi po ranije utvrdjenim doktrinama rada, u kojima se striktno navodi kako se odredjene bolesti lece, koji se lekovi koriste, koliko dugo.

- Ne mogu se banalne stvari leciti skupim lekovima, ponekad ne treba raditi sve analize. Mora se voditi racuna o tome da smo u deficitu sa sredstvima ali, podvlacim, nikako ne naustrb pacijenata.

Da je izuzetno tesko napraviti racionalizaciju troskova u zdravstvu, bez ozbiljnijih, dubljih zasecanja u tkivo sadasnjeg sistema, potvrdjuje sitaucija u Institutu za traumatologiju KCS, koji je, za vreme strajka, imao mnogo vise posla. - Potrosili smo mnogo vise materijala, jer smo, za vreme strajka, previjali najobicnije posekotine koje se rade u domu zdravlja. U dopisu generalnog direktora stoji decidno da urgentna stanja imaju prioritet i da se sistem stednje ne odnosi na njih. Ovo naredjenje je posledica zelje da se najracionalnije iskoristi ono sto imamo, ali nikako po cenu hitnih slucajeva - objasnio je dr Borislav Bulic, direktor Instituta za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju u KCS.

Bogovi, a ne lekari!

- Najteze je praviti prioritete u lecenju, jer pacijenti, a i lekari, imaju razlicito misljenje o tome sta je hitno, a sta ne. Drustvo mora da nadje sredstva za sve, pravljenje liste prioriteta je vrlo klizav teren. Ako odlucujemo sta je urgentno a sta ne, mi onda nismo lekari, nego bogovi - kaze dr Dragan Delic, direktor Instituta za infektivne i tropske bolesti u Klinickom centru Srbije.

- Uz ovakvu besparicu, ne moze se nista uraditi. Namera ovog naredjenja je da se malo uvede red u radu Klinickog centra, koji je zaista, preopterecen. Postalo je mnogo lakse doci na pregled kod specijaliste, nego kod obicnog lekara u dom zdravlja. Uputi za specijalisticke preglede se olako daju, cesto i ponekad nepotrebno se rade laboratorijske analize i kontrole. Zato mislim da je cilj ovog naredjenja da se malo preraspodeli posao, a samim tim i troskovi - misljenje je profesora Zvonimira Levica, direktora Instituta za neurologiju u KCS.

Direktorijum Klinickog centra morao je, izgleda, da krene u neku bitku za ozdravljenje svoje ustanove, koja, sto se odlicno videlo za vreme ovog strajka, odavno funkcionise "pomocu stapa i kanapa". Stednja sama po sebi ne bi bila losa ideja, da zdravstvo trenutno nije u situaciji potpunog siromastva. Zdravstvu, u ovom trenutku, treba samo davati, jer jednostavno nema na cemu da se stedi. Ako se zaista bude krenulo u plan smanjivanja obima rada u najvecoj zdravstvenoj kuci u Srbiji, to bi moglo znaciti da ce u njoj stalno trajati latentni strajk.

Prioritet samo hitni slucajevi

Prema ovom planu usteda, u KCS ce biti nacinjena lista prioriteta. Hitni slucajevi ce biti odmah zbrinjavani, dok ce se za ostale pacijente, kako smo nezvanicno saznali, saciniti lista cekanja od 90 do 180 dana, u zavisnosti od toga koja je bolest u pitanju. U skladu sa smanjivanjem obima rada, smanjice se i obim nabavke materijala. Plan ce se, kako se culo za vreme strajka, sprovoditi od 1. juna do 31. decembra ove godine.

S. Milicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /