Petak, 27. jun 1997.

STA STRUCNJACI MISLE O SRPSKOM ZAKONU O PRIVATIZACIJI

Ko ima malo - dace mu se, ko ima mnogo - oduzece mu se

Dr Bosko Mijatovic: Drzava se kroz brojne clanove ovog zakona osigurala da u celom procesu ima umesane prste i nadzor, a za godinu-dve rezultat bi mogao biti: 60 odsto drzavne i po 20 odsto privatne i drustvene svojine. Dr Jovan Rankovic: Posedovanje upravljackih prava imace mali znacaj za vlasnike akcija, a teret odgovornosti za teskoce prebacivace se na nemocne uprave

Bojana Jager

Novi srpski zakon o privatizaciji doprinece da se znatan broj preduzeca sa malim kapitalom po radniku odluci za svojinsku transformaciju, jer ce zaposleni iskoristiti pravo da ostvare besplatan poklon u vidu akcija. Istovremeno, preduzeca koja imaju veci kapital po radniku, dobro ce razmisliti da li ce uci u vlasnicke promene, posto zaposleni u njima kroz poklone mogu da privatizuju manji deo kapitala, a to znaci da bi njegov veci deo pripao drzavi, odnosno Akcijskom fondu, sto je za radnike jako nepovoljna varijanta. Ujedno, sam proces privatizacije, zahvaljujuci nekim zakonskim resenjima, odvijace se usporeno. Kroz godinu-dve rezultat svega bi mogao da bude da imamo 60 odsto drzavnog, 20 odsto privatizovanog i isto toliko preostalog drustvenog kapitala, procenjuje dr Bosko Mijatovic.

Po misljenju ovog ekonomiste druga verzija ovog zakona, koja ce ici u Skupstinu i biti verovatno usvojena, sadrzi duplo duzi spisak pogorsanja od poboljsanja nekih resenja u odnosu na prvu verziju. Jedno od bitnih je to sto je rok od godinu dana, predvidjen za koriscenje poklona i popusta, vezan za dan odluke preduzeca da udje u proces privatizacije, a ne za donosenje zakona, sto ce ceo proces usporiti i sto omogucava da rastanak sa drustvenom svojinom duze traje.

Takodje, rasirena brojna prava prvenstva akcionara, bojim se, kaze dr Mijatovic, iskoristice direktori drustvenih firmi da za relativno male pare pokupuju akcije. Ujedno, dozirano odlaganje prometa besplatnih akcija na period do pet godina, onemogucava razvoj finansijskog trzista, koje bi inace trebalo da bude centralna institucija svake ozbiljne transformacije.

U drzavnim rukama

Drzava se, po misljenju dr Mijatovica, u brojnim clanovima ovog zakona osigurala da u celom procesu ima debelo umesane svoje prste i nadzor. Recimo, predvidjeno je da se za kupovinu akcija preko 25 odsto kapitala preduzeca mora obezbediti saglasnost Direkcije. Ova odredba ne samo da onemogucava ekonomski racionalnu koncentraciju kapitala, vec daje Direkciji preterana diskreciona prava da nekome (clanu SPS ili JUL) dozvoli da kupi vecinski, odnosno kontrolni paket akcija, a da drugima manje podobnima tu mogucnost jednostavno uskrati. Pravo dato Akcijskom fondu da, ukoliko ne primi propisanu dividendu, upravlja preduzecem i po osnovu prioritetnih akcija, u stvari omogucava da ovaj Fond postane dominantna dzinovska holding kompanija, koja ce imati kontrolni paket u velikom delu privrede, predocava ovaj ekonomista. Po njegovom misljenju, podjednako je besmisleno i da Akcijski fond prodaje akcije Penzijskog fonda, mada je on samostalno pravno lice.

Vidan zaokret u smeru drzave zakon je napravio i kod posebnih programa. Ranija ideja bila je da se pod ovaj rezim svrstaju losa preduzeca, koja nemaju snage da se sama izvade iz teskoca, a verovalo se da je ideja bila da drzava preuzme i deo njihovih dugova. Sada na "posebnost" mogu da racunaju sva velika preduzeca, naravno uz saglasnost Vlade, sto znaci da ce se njihova svojinska transformacija odloziti za dalju buducnost i da ce se ovo pitanje sasvim sigurno politizovati, tvrdi dr Mijatovic.

Vlast se hvali time sto je stecaj ukljucen u svojinsku transformaciju. To je, po misljenju ovog ekonomiste dobro, jer moze doprineti restruktuiranju preduzeca sa velikim problemima, ali je istovremeno i lose, jer je predvidjeno da uz poverioce i Vlada odlucuje o pokretanju transformacije u takvim firmama. Kako je veliki deo drustvenih preduzeca objektivno zreo za stecaj, ovo istovremeno znaci da ce Vlada, odnosno drzava, odlucivati o sudbini znatnog dela srpske privrede, smatra dr Mijatovic.

Brojne zamke

Predvidjeni nacin sticanja akcija - gratis ili sa velikim popustom - bice snazan predizborni poen za sadasnju vlast, kaze dr Jovan Rankovic. Tome je prilagodjeno i resenje da cenu neto imovine (kapitala) za prodaju utvrdjuje prodavac, sto je nonsens za zdrave trzisne prilike, ali sto ce ovoga puta lako proci. Takvim utvrdjivanjem cene lako ce biti pokrivena tvrdnja da vrednost drustvenog kapitala iznosi oko 100 milijardi maraka, iz kojih se bez teskoca mogu izdvojiti obecani pokloni i visoki popusti, objasnjava ovaj ekonomista. Uz to, za svaki slucaj, predlagaci su obezbedili drzavi da po pravu opcije odabere preduzeca koja se svojinski transformisu prema programu srpske Vlade, na nacin "kako je to uradjeno sa preduzecem za telefonske usluge".

Dr Rankovic u Nacrtu zakona vidi brojne zamke. Najpre, gotovo sva drustvena preduzeca posluju sa gubitkom, a kumuliranje gubitaka, koje je pre svega posledica neiskoristenih kapaciteta i gubitka trzista, doprinece produzenom obezvredjenju realne vrednosti akcija, cak do njihovog potpunog obezvredjenja. Okolnost da su radnici vecinski vlasnici, koji fakticki upravljaju preduzecima opterecenim tehnoloskim viskom, smatra on, odbojno ce delovati na interes za kupovinu neprodatih delova paketa akcija, narocito od investitora koji bi mogli da obezbede dopunsko zaposlenje.

- Posedovanje upravljackih prava u uslovima nepotpunog koriscenja kapaciteta, odsustva potrebnog obrtnog i investicionog kapitala, izrazene nelikvidnosti i niskih zarada koje se neredovno isplacuju, imace mali znacaj za vlasnike akcija, a teret odgovornosti za teskoce prebacivace se na nemocne uprave, usled cega ce, umesto reda i napretka, dominirati sukobi koji ce ubrzati ruiniranje preduzeca, predvidja dr Rankovic. Na osnovu toga on smatra da ce vlasnicka transformacija prema odredbama ovog zakona biti samo prva, prethodna faza sprovodjenja vlasnickih odnosa koji bi mogli da obezbede ocekivani progres.

Poboljsanja

Sadasnja verzija zakona bolja je od prethodne, misli Dusko Susnjar, u prvom redu zato sto su skraceni rokovi i pojednostavljena procedura, tako da sada ceo proces traje efektivno godinu dana. Po misljenju ovog ekonomiste dobro je i to sto je zakonodavac iz povlastenih uslova za sticanje akcija iskljucio naslednike prvog reda, jer bi suprotno znatno zakomplikovalo i produzilo ceo proces.

Medju narocito dobra resenja Susnjar ubraja ukljucivanje devizne stednje na startu privatizacije, jer ce se time ubrzati sama vlasnicka transformacija preduzeca, a ujedno ce se resavati i ovaj, jedan od najvecih problema drzave. Da je u zakon ugradjena i obaveznost, bio bi to sasvim solidan propis, kaze Susnjar.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /