Petak, 27. jun 1997.

ZAMENIK REPUBLICKOG MINISTRA TRGOVINE NAJAVIO DONOSENJE ZASTITNE CENE PSENICE ZA DAN-DVA

Moze i dinar, ali da se plati

"Stav je Vlade Srbije da se svi ponudjeni trzni viskovi otkupe. Direkcija za robne rezerve ce placati psenicu kroz emisiju hartija od vrednosti", rekao je Miroslav Jovancevic, zamenik republickog ministra za poljoprivredu

Zastitna cena psenice bice doneta za dan-dva, rekao je Misa Dimitrijevic, zamenik republickog ministra za trgovinu, juce na sastanku Odbora za poljoprivredu u Privrednoj komori Srbije. Clanovi odbora, iako su naglasili da se sa donosenjem zastitne cene psenice kasni, kao i svake godine, nisu imali predlog ove cene.

Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku psenicom je zasejano 800.000 hektara. Pretpostavka je da ce prosecni prinosi ove godine biti 3,44 tone po hektaru, odnosno ukupan rod ce biti oko 2,7 miliona tona, sto je 1,2 miliona tona vise nego prosle godine.

Trzni visak se procenjuje na 1,6 miliona tona, koji bi ove godine valjalo kupiti, a ne otkupiti kako je to bilo ranijih godina, naglasili su poljoprivrednici. Za kupovinu 50 odsto trznog viska po ceni od 90 para po kilogramu potrebno je 800 miliona dinara.

"Stav je Vlade Srbije da se svi ponudjeni trzni viskovi otkupe. Kako ce se ovih dana utvrditi realna zastitna cena psenice, ministarstvo za finansije ce se sa Narodnom bankom Jugoslavije i poslovnim bankama, dogovoriti na koji nacin da se obezbede potrebna sredstva za placanje ovih viskova. Razmatraju se razni modeli isplate. Takodje republicka Direkcija za robne rezerve ce placati psenicu putem emisije hartija od vrednosti", rekao je Miroslav Jovancevic, zamenik republickog ministra za poljoprivredu.

Poljoprivrednici su bili misljenja da ove godine nije toliko bitna visina zastitne cene, koliko da se taj novac dobije odmah. "Ako ce psenicu placati onda se treba predati, a ako se otkupljuje, pa ko zna kada i da li ce se platiti, onda je ne treba predavati. Ako psenica bude 1,10 dinara kilogram a mi je ne dobijemo, a psenica se izveze za 160 a uvozi se za 210 dolara ko tu zaradjuje? Samo firme koje su bliske ministrima u Vladi, to vec svi znaju. Uostalom, nije vreme da nam psenicu izvoze drvodeljci i mi umemo taj posao da obavimo", naglasio je Dragan Grozdanic iz Dobanovaca.

Inace, najveci deo ovogodisnjeg trznog viska je prodat na zeleno, tako da je Republicka direkcija za robne rezerve kroz naturalnu razmenu otkupila preko pola miliona tona psenice. Pred zetvu je konstatovano da je mehanizacija u "ocajnom" stanju i da nije reseno kako ce se placati kombajniranje.

Jovan Djilas, direktor Fonda za voce je upozorio na rast cena ranog voca, izazvanog procenom manjeg roda zbog grada, tako i zbog pojave organizacija iz Srbije i Republike Srpske koji nude vise cene i novac isplacuju odmah. U ovom momentu visnja se placa od 3,5 do cetiri dinara po kilogramu.

"Plan je bio da ce se izvesti voce u vrednosti od 165 miliona dolara. Iako ce rod biti manji vecom cenom ce se nadomestiti ta razlika. Ali Fond za razvoj treba odmah da krene sa davanjem kredita kako bi se otkup ranog voca blagovremeno platio."

Prema recima Dimitrijevica ubuduce treba racunati na novac koji stize iz Republike Srpske. "Prekljuce je nasa carina poslala obavestenje da trgovina sa Republikom Srpskom ide potpuno slobodno bez ikakvih ogranicenja. Inace, tek pre dva dana je Vlada Srbije usvojila kriterijume za dodelu kredita i nakon podnosenja planova Upravni odbor koji bude dodeljivao sredstva, ce svakodnevno zasedati", objasnio je Dimitrijevic.

Na sastanku je iznet i podatak da je 139.000 hektara u 28 opstina pogodio grad i da se steta procenjuje od 10 do 100 odsto zavisno od parcele. Prema recima Jovancevica, ove opstine ce dobiti seme ranih hibrida suncokreta, kukuruza i soje, kako bi se steta nadoknadila.

T. Ostojic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /