Ponedeljak, 23. jun 1997.

MINISTARSTVO ZA POLJOPRIVREDU ZABRANILO IZVOZ ZIVE STOKE

Kad Evrope hoce, Vlada ne da

Rajko Latinovic: "Nije rec samo o nasoj finansijskoj steti, nego i o tome da Jugoslavija u ovom slucaju nece ispuniti kvotu za izvoz mesa dobijenu od EU"

Tatjana Ostojic

Stocari su nedavno u Vladi Srbiji dobili obavestenje da se izvoz zive stoke zabranjuje i da se mogu izvoziti samo finalni proizvodi, odnosno meso i preradjevine od mesa. "Nije rec samo o finansijskoj steti koju cemo u tom slucaju pretrpeti, vec da ce neispunjenje kvote od 9.975 tona zive stoke i mesa koje je zemlja nedavno dobila od Evropske unije, prilikom odobravanja trgovinskih olaksica, dovesti do umanjenja mogucnosti i prava Jugoslavije za dobijanje kvote za sledecu godinu", naglasava Rajko Latinovic, direktor farme "Vizelj".

Prema njegovom misljenju, a to potvrdjuju, kako kaze Latinovic i njihovi raniji partneri, pre svega iz Italije, da Vladi nije stalo da odmah pocne normalan izvoz stoke i mesa, jer bi to izazvalo poremecaje u ovim, inace neodrzivim za proizvodjace, cenama mesa na domacem trzistu.

"Nase proizvode prodajemo ispod garantovane cene, a novac naplacujemo tek za 100 dana. Ujedno cene mesa su nize od cena u decembru 1995. godine. Pri tome je porez na promet 13 odsto, cime se verovatno nadoknadjuje ono sto se ne naplacuje na alkohol i cigarete, sto odlazi u privatne dzepove", izricit je sagovornik "Nase Borbe".

Koliko je polozaj stocara u ovom momentu nezavidan, ilustruje i podatak da u "vreme Tita" poreza na promet mesa nije ni bilo, dok je marza trgovaca bila ogranicena na sedam odsto. "Danas," kako naglasava Latinovic, "pored ostalih dazbina i porez na promet je visok, a trgovci uzimaju na preradjevinama marzu 40 odsto, dok proizvodjaci potpuno propadaju."

Izvoz mesa tek od septembra

Drzava je trenutno spremna da dozvoli izvoz samo mesa i preradjevina i to kada klanice budu ispunile uslove koje trazi EU. "Pored toga sto je EU utvrdila kontingent za uvoz mesa koji je bio neophodan kako bi meso preslo granicu, potrebno je da nase klanice pregleda njihova komisija i da vidi da li ispunjavaju sanitetsko-tehnicke i tehnoloske uslove za izvoz. U saradnji sa nasom sanitetsko- veterinasrskom inspekcijom komisija je nedavno boravila kod nas i pregledala tri klanice - "Mesokombinat" iz Leskovca, "MIP" Pozarevac i "Srem" Sid", kaze Milan Njegomir, direktor "STOFO" za razvoj stocarstva.

"Svi se trude oko ove tri klanice, pa tako postoji sansa da uz kontrolu ove tri organizacije od septembra pocne izvoz mesa. Nezgodno je to da cemo meso moci da izvozimo samo ukoliko prihvatimo njihove uslove, jer nijedna beogradska klanica ni objektivno ne ispunjava uslove EU", vajka se Latinovic.

Farme pred stecajem

Kao dokaz ove tvrdnje, sagovornik naseg lista, navodi primer valjevskog regiona, poznatog stocnog kraja. Nekada je u ovom kraju bilo 30.000 grla, a svakog momenta u tovu je bilo 20.000 grla. "Sada u organizovanom tovu ima manje od 1.000 grla, a mnoge farme i preduzeca, koja su bila poznati izvoznici sada nemaju nista. Tako "Stocar" iz Cacka od nekadasnjih 10.000 grla ima svega oko 500 grla", ukazuje Latinovic.

Ove podatke iznosi i Radenko Radivojevic, direktor Instituta za primenu nauke u poljoprivredi. "Sta cemo da izvezemo, kada su nam tovilista junadi prazna, a krupni kombinati koji su nekad bili puni stoke se zatvaraju. Velike farme, posebno svinjske su pred stecajem ili su u stecaju vec 1,5 dana", istice Radivojevic.

Inace, stocarska proizvodnja, naglasava Radivojevic, belezi pad jos od 1982. godine. "U periodu od 1990. do 1993. proizvodnja mesa je bila smanjena za 25 odsto u odnosu na 1982. godinu", kaze Radivojevic.

Do pada stocarske proizvodnje, prema misljenju Latinovica, doslo je iz vise razloga. "Teret odrzavanja socijalnog mira i drugih problema, vlast je resavala na teret poljoprivrede, pa i proizvodjaca mesa. Tako smo morali da prodajemo meso ispod proizvodjackih cena samo da bismo stoku prodali, jer nismo mogli da je izvezemo. S druge strane, iz nekih drugih interesa, a ne iz interesa zemlje, uvezene su ogromne kolicine mesa i to onog kvaliteta koje nije imalo prodju, cak ni dozvolu da se prodaje u zemljama EU. Uz sve to treba dodati i pad kupovne moci stanovnistva", istice direktor "Vizelja".

Dejstvo svih ovih faktora je, prema njegovim recima, smanjilo stocarsku proizvodnju, a proizvodnja juneceg mesa je manja za 50 odsto od proizvodnje u 1991. godini, kod pojedinih proizvodjaca proizvodnja je potpuno prestala.

Medjutim, kako stocari ne mogu na domacem trzistu da dobiju cenu za svoj proizvod, koja bi pokrila samo troskove proizvodnje, a taj iznos uspevaju da naplate tek za 100 dana, izvoz im je bio jedina sansa da se domaca stocarska proizvodnja oporavi.

Ilegalan izvoz mesa u Bosnu i Hercegovinu

"Kako nema normalnog, legalnog izvoza stoke, raste uticaj profitera i polukriminalaca. Tako se cuje da su se ovih dana pojavili kupci duz Drine, kupuju telad za tov namenjenu izvozu i prasad sa farmi iz Srbije i odvoze u Hrvatsku, a utovljena junad se ilegalno ili polulegalno prevozi u muslimanski deo Bosne", kaze jedan stocar.

Ovu pricu je ponovio i Milan Njegomir, koji kaze da stoka odlazi u Bosnu, a zatim u Hrvatsku i da lako moze da se desi da Hrvatska zahvaljujuci srpskoj stoci namiri kvotu dobijenu od EU, iako joj to prosle godine nije poslo za rukom.

Meso za Vatikan

"Normalnog" izvoza stoke i mesa, prema recima Latinovica, nema od momenta kada je i Crna Gora obuhvacena sankcijama. "Ekonomski opravdan izvoz zive stoke i mesa, do tada, je bio onaj koji je isao u zemlje Evropske unije, a po obimu najvise u Grcku i Italiju. Izvozilo se uglavnom kvalitetno junece meso, namenjeno potrosacima koji su mogli da ga plate. Naime, i ranije je trebalo platiti dodatne prelevmane i druge obaveze koje su bili nametnute kako bi nase meso bilo manje konkurentno od domaceg. Tako su kupci iz Italije trebali da plate na ime dazbina vise nego sto je nama meso placeno. Pa i pored toga meso iz Poljoprivrednog kombinata Beogarad islo je, na primer, direktno u Vatikan. Ovih dana smo izvezli stoku u Grcku i Italiju", prica Latinovic.

Kako je u ovom momentu zabranjen izvoz zive stoke, uz obrazlozenje da ce do njega doci kada se za to budu stekli uslovi, Latinovic ocenjuje, da iako je EU dozvolila kupovinu preko 9.000 tona mesa u Jugoslaviji do kraja godine, "jugoslovenski nadlezni organi nisu nista ucinili, a i sada ne cine, da bi se uklonile ostale prepreke i da stocari mogu legalno da isporucuju robu stranom kupcu".

Prvo, kako kaze Latinovic, nisu ostvareni kontakti i nije dostavljena dokumentacija kojom bi se dokazalo da su razlozi za ogranicenje izvoza, zbog slinavke i sapa, prestali. Zatim nisu na vreme obezbedjeni tehnicki pregledi klanica, kojima bi se dokazalo da ispunjavaju higijenske i tehnicke uslove za pripremu mesa za izvoz.

Uz to nisu verifikovani organi za kontrolu kvaliteta mesa i dokumentacije za isporuku, jer ona podrazumeva i dostavljanje licnih podataka registrovanih i ovlascenih inspektora sa faksimilom njihovog potpisa u Briselu.

Ovi potpisi se kasnije dostavljaju na sve carinske ispostave u EU. Ranije su ta ovlascenja imali zaposleni u "Jugoinspektu", dok je on bio zvanicna drzavna organizacija za kontrolu kvaliteta.

Iako je u prvih nekoliko meseci ove godine, zbog rasta izvoza zive stoke zabelezen blag oporavak i time smanjenja spoljnotrgovinskog deficita u narednom periodu treba ponovo ocekivati rast deficita, jer izvoza mesa nece biti pre septembra meseca, zakljucuju stocari.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /