Subota, 21. jun 1997.

SAMIT GRUPE OSAM EKONOMSKI NAJRAZVIJENIJIH ZEMALJA U DENVERU

Samit razlicitih raspolozenja

Na skupu lidera preimenovane Grupe osam ne ocekuju se nikakvi krupni potezi ni velike proklamacije, ali je Amerikancima stalo da iskazu maksimalno razumevanje za globalna ekonomska kretanja i mesto koje u njima treba da pripadne manje razvijenim zemljama

Vladan Marjanovic
specijalni izvestac "Nase Borbe" iz Denvera

Svecanim prijemom ciji domacini su bili predsednik Sjedinjenih Drzava Bil Klinton, guverner Kolorada Roj Romer i gradonacelnik Denvera Velington Veb, te prvim - poluzvanicnim susretima okupljenih lidera, u ovom americkom gradu poceo je trodnevni, 23. po redu samit grupe ekonomski najrazvijenijih zemalja sveta koja ce se, pocev od ovog vikenda, umesto dosada uobicajenog kolokvijalnog naziva Grupa sedam - nastalog na osnovu broja drzava koje je cine - i zvanicno poceti da zove Grupa osam.

Razlog za tu numericku promenu, je, naravno, ispunjeno obecanje koje je predsednik Klinton marta ove godine tokom rusko-americkog samita u Helsinkiju dao svom ruskom kolegi Borisu Jeljcinu. Tada je sef Bele kuce najavio da ce Rusija, umesto da i dalje - kao sto je to slucaj od 1991. godine naovamo - na samitima ove vrste ucestvuje manje-vise tek kao posmatrac, u Denveru postati njen (skoro pa) punopravni clan, pre svega ukljucenjem u razgovore o globalnim ekonomskim pitanjima koji se u ovakvim prilikama po pravilu vode.

Istini za volju, jedina sesija kojoj ruski predsednik u Denveru nece prisustvovati bice ona u subotu popodne, posvecena upravo ekonomskim pitanjima, ali je to sasvim razumljivo kada se zna da ce se tom prilikom razmatrati izvestaji koje su o kretanjima u tom sektoru u proteklom periodu pripremali ministri finansija "sedmorice". Ali, to tesko moze da narusi utisak da je Rusija, uprkos svemu sto je - ekonomski, u najmanju ruku - u ovom casu objektivno diskvalifikuje za clanstvo u jednom elitnom drustvu kakvo je (dosadasnja) Grupa sedam, napravila (makar i simbolican) korak ka ostvarenju pravog cilja: ulaska u Svetsku trgovinsku organizaciju, Pariski klub i Organizaciju za ekonomsku saradnju i razvoj. A posto Klintonovoj administraciji ne nedostaje razumevanje za Jeljcinove teskoce - sto nije tesko primetiti kada se obrati paznja sta su ovih dana raznorazni americki zvanicnici na tu temu govorili - Rusi bi sa ovog skupa mogli da odu prilicno zadovoljni.

Ucesnici

Na samitu Grupe osam - osim domacina, americkog predsednika Bila Klintona i "pridoslice" u ovo drustvo, ruskog predsednika Borisa Jeljcina - ucestvuju i britanski premijer Toni Bler, nemacki kancelar Helmut Kol, francuski predsednik Zak Sirak, kanadski premijer Zan Kretjen, japanski premijer Rjutaro Hasimoto, te italijanski premijer Romano Prodi. Kao predstavnici Evropske unije, to su i holandski premijer Vim Kok u svojstvu predsedavajuceg EU, kao i Zak Santer, predsednik Evropske komisije.

Prema protokolu, trebalo bi da svi oni u Denveru budu u pratnji supruga. U delegacijama svake od ovih zemalja nalaze se i ministri inostranih poslova, te ministri finansija, koji ce imati odvojene susrete.

Za razliku od Rusa, tesko da ce to biti slucaj sa svima ostalima - izuzimajuci, jasno, Amerikance kojima u poslednje vreme, kad je o privrednim kretanjima rec, ide veoma dobro, cak odlicno. Ako bi se jos uvek "svezi" britanski premijer Toni Bler nekako i mogao izuzeti iz tog drustva - buduci da se njegov osnovni zadatak (da ocuva pozitivne privredne trendove koje mu je u amanet ostavio konzervativni prethodnik), drugi kod kuce imaju mnogo teze probleme koje u Denveru sigurno ne mogu da rese. Najvece brige svakako muce francuskog predsednika Zaka Siraka i nemackog kancelara Helmuta Kola - prvog zbog otpora koje njegovim planovima vezanim za ispunjavanje uslova za ulazak u monetarnu uniju pruza novouspostavljena socijalisticka vlada, drugog zbog neceg slicnog - samo unutar vladajuce koalicije; valjda se i zbog ovih okolnosti od vecine ucesnika denverskog samita ne ocekuje bog zna sta.

Ta (pretpostavljena ili stvarna - videcemo) malodusnost nekih od ovde prisutnih sefova drzava ili vlada, medjutim, u punoj meri otvara vrata Klintonovoj ambiciji da se i svetu i - narocito - Americi predstavi kao definitivni globalni lider na kraju 20. veka, pri cemu nevolje americkih partnera samo pojacavaju utisak o njegovoj sadasnjoj uspesnosti. Otud i ona za internacionalisticko krilo americkog politickog establismenta tako karakteristicna pozicija i retorika (tipa "nama je dobro, ali ne mozemo mirno da gledamo kako je drugima tesko; zato smo voljni da svima koji to zele pomognemo, posto mi to ionako znamo najbolje; a onda ce i nama biti jos bolje"), koja bi, lako moguce, mogla da obelezi i citav skup u Koloradu.

Ova optimisticka atmosfera koju (pokusava da) zagovara Klintonov tim dosla je, inace, do izrazaja i neposredno po njegovom dolasku u Kolorado, u govoru odrzanom povodom otvaranja nacionalnog centra za digitalnu televiziju u Litltonu. I ne pokusavajuci da sakrije koliko mu je stalo da americku javnost, a pre svega svoje uvek spremne i uvek brojne kriticare, prosto natera da mu priznaju zasluge za evidentan uspon americke ekonomije - pri cemu mu je skup u Denveru posluzio samo kao dobar povod za to - Klinton je odrzao jedan od onih govora posle kojih posmatrac bez predrasuda pada u iskusenje da pomisli kako predsednik jedine svetske supersile samo i jedino tako treba da govori, te da je zaista, sto bi se reklo, pravi covek na pravom mestu.

"Imacemo priliku da utabamo novi put ka buducnosti; da produbimo i prosirimo pozitivne efekte koje svetska privreda donosi i da ljude zastitimo od njenih losih strana; da u tu privredu ukljucimo nove partnere, od Afrike do svih drugih delova sveta; da sirimo demokratiju i ljudska prava po celom svetu; i da se suocimo sa novim opasnostima na koje, prevazilazeci okvire nacionalnih granica, nailazi nas zajednicki sistem bezbednosti - medjunarodnim kriminalom i svercom droge, terorizmom i sirenjem oruzja za masovnu destrukciju, pojavom zaraznih bolesti koje mogu zahvatiti citavu planetu, kao i zagadjenjem zivotne sredine koje nas sve okruzuje", rekao je Klinton ispoljavajuci ambicije koje, dakako, prevazilaze okvire i nekog mnogo sustastvenijeg medjunarodnog samita nego sto bi to, pod bilo kakvim okolnostima, mogao biti jedan skup sedam-osam zemalja - pa bile one i najbogatije na svetu.

Obezbedjenje

Prema pisanju americke stampe, na obezbedjenju Samita angazovano je vise od polovine ukupnog broja pripadnika americke Tajne sluzbe i preko 2.100 specijalnih agenata; ukupan broj ukljucenih u sprovodjenje mera bezbednosti iznosi vise od 9.000 ljudi. Oprema koja je u tu svrhu upotrebljena obuhvata preko 1.000 automobila, oklopna vozila dopremljena iz Vasingtona, specijalne limuzine, posebno obezbedjene kompjutere, vise od 1.000 radio-stanica, magnometre, detektore metala visoke rezolucije; prilazi ulicama koje okruzuju Gradsku biblioteku, u kojoj ce se voditi razgovori lidera "osmorice", blokirani su betonskim barikadama i dva metra visokom zicanom ogradom...

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /