Petak, 20. jun 1997.

ZASEDANJE SKUPSTINE CRNE GORE

Ministri protiv Bulatovica

Filip Vujanovic, ministar unutrasnjih poslova: Zasto Bulatovic nije demantovao da je na sjednici Vrhovnog savjeta odbrane trazio pomoc savezne drzave; Miomir Mugosa, ministar zdravlja: Da li je, poslije intervjua Djukanovica listu "Vreme" crnogorski premijer trebalo da bude uhapsen od strane Milosevica?

Podgorica. - Ocekivani duel predsjednika Crne Gore Momira Bulatovica i predsjednika crnogorske vlade Mila Djukanovica juce je izostao. Bulatovic je ponovio svoje ranije optuzbe na racun rada Vlade i sumnje u zakonitost odrdjenih aktivnosti izvrsne vlasti, ali niko iz poslanickog kluba vladajuce stranke, iz opozicije pogotovo, nije pokazao zelju da pripomogne predsjedniku Crne Gore. U punoj sali crnogorskog parlamenta predsjednik Bulatovic je djelovao potpuno usamljeno, dok je protiv sebe imao ministre, spremne da na optuzbe odgovore, i uzvrate protivoptuzbama. Premijer Djukanovic je procijenio da nema potrebe da se i sam javlja za rijec, iako je neposredno prije zakljucenja jucerasnjeg rada parlamenta ostavljao utisak da je spreman da i sam "zestoko uzvrati".

Nakon obracanja predsjednika Crne Gore Momira Bulatovica parlamentu, uslijedila je serija reagovanja od strane ministara u crnogorskoj Vladi, koju je otvorio ministar unutrasnjih poslova Filip Vujanovic, cijeg se resora, uostalom, najdirektnije ticu optuzbe koje je iznio predsjednik Republike.

Za predsjednikove optuzbe i argumentaciju, ministar Vujanovic je kazao da nijesu novost, jer je to sve receno u minula tri mjeseca. Odmah je zamjerio predsjedniku Bulatovicu zbog toga sto nije demantovao navode iz pojedinih novina da je, na sjednici Vrhovnog savjeta odbrane, trazio pomoc savezne drzave, jer crnogorska policija navodno podrzava kriminal. Ukoliko je to stvarno i ucinio, za ministra Vujanovica je to zalosna cinjenica.

Mesanje Ratne mornarice VJ

Odgovarajuci na konkretne optuzbe predsjednikove, Vujanovic ih je sve redom pobio. Sto se tice sverca cigareta, rekao je da se radi o tranzitu od koga je drzava imala koristi ubirajuci tranzitnu taksu. Pitao je, s tim u vezi, koji su razlozi da se sada to sprecava, i da Ratna mornarica VJ sada tom poslu postavlja branu.

Ministar Vujanovic je odbacio i optuzbu da je Duvanski kombinat Podgorice placao taksu Sluzbi drzavne bezbjednosti, a ponovio je i ranije iznesenu argumentaciju protiv predsjednikovih optuzbi na racun preduzeca "Asi". Sto se tice razloga za trazenje smjene sefa SDB-a, Vujanovic je, prvi put, objelodanio prepisku predsjednika Bulatovica sa sefom ove sluzbe, Vukasinom Marasem (vidi antrfile). Svoje izlaganje ministar Vujanovic je poentirao konstatacijom da je pitanje moze li se predsjedniku Bulatovicu vjerovati, imajuci u vidu ishitrenost njegovih optuzbi. "Ja mu ne vjerujem", izjasnio se ministar unutrasnjih poslova.

Ministar pravde Dusko Lalicevic pojasnio je svoje ucesce u provjeri navoda optuzbe da je Duvanski kombinat Podgorice placao taksu SDB-u, a potom je sire prezentirao podatke o padu kriminaliteta u Crnoj Gori. Potpredsjednik Vlade Miodrag Vukovic, koji je, ujedno, i predsjednik Upravnog odbora Duvanskog kombinata, podsjetio je na zakljucke tog upravnog tijela da je u Kombinatu sve radjeno "zakonito", transparentno i javno". Obecao je da ce Duvanski kombinat, preko nadleznih organa i sluzbi obavijestiti javnost o "cijeloj istini" u vezi sa izrecenim optuzbama.

Izgubljene poslovne sanse

Poslanik DPS-a i direktor Direkcije javnih radova Miodrag Raicevic objasnjavao je politiku javnih radova u Republici i neutemeljenost optuzbi o forsiranju juga Crne Gore na racun njenog sjevera, a ministar zdravlja dr Miomir Mugosa postavio je nekoliko neugodnih pitanja predsjedniku Bulatovicu.

Ministar Mugosa je trazio odgovor na pitanje, da li je, poslije intervjua premijera Djukanovica listu "Vreme", crnogorski premijer trebalo da bude uhapsen "od strane Slobodana Milosevica", i od koga je Bulatovic dobijao takva obavjestenja? Pitao je, pored ostalog, i zasto predsjednik Bulatovic vise vjeruje vojnoj obavjestajnoj sluzbi nego crnogorskom MUP-u, te sta je receno na sjednici Vrhovnog savjeta odbrane.

Slavko Drljevic, potpredsjednik Vlade u ostavci, poceo je svoje obracanje parlamentu ignorantskom konstatacijom na racun predsjednika Bulatovica. To sto ga nije pomenuo u svom kurtoaznom uvodu, Drljevic je objasnio na sljedeci nacin: "Nijesam ni primijetio da mi imamo predsjednika Republike." On je, navodeci sve izgubljene poslovne sanse zbog destabilizovanja politicke situacije u Crnoj Gori i SRJ, sugerisao da se mora naci krivac za to.

Ministar kulture u ostavci Goran Rakocevic ostro je napao predsjednika Bulatovica, kao povod koristeci njegove optuzbe na vlastiti racun i zahtjev za smjenjivanje. Svoje izlaganje zavrsio je konstatacijom da "nijedna garnitura vlasti, nijedna stranka nema pravo da odlaze buducnost Crne Gore i Jugoslavije".

Poslije izlaganja ministra Rakocevica, predsjednik Bulatovic je napustio skupstinsku salu, a ubrzo poslije toga uslijedila je jednosatna pauza na zahtjev poslanickog kluba "Narodne sloge".

Zasto je trazena smena Vukasina Marasa?

Objasnjavajuci sta je bio "pravi povod" za zahtjev predsjednika Bulatovica da se smijeni sef SDB Crne Gore Vukasin Maras, ministar unutrasnjih poslova Filip Vujanovic procitao je prepisku predsjednika Bulatovica sa g. Marasem.

Predsjednik je sefu SDB pisao 31. januara ove godine, obavjestavajuci ga da je, iz vise izvora, saznao kako je Maras sirio dezinformacije o navodnim kadrovskim promjenama u vrhu Crne Gore i SRJ, i trazeci od njega objasnjenje o tome kako je dosao do te dezinformacije, sa kojim ciljem je prenosio, i da li ima Maraseve uloge u javnom publikovanju kadrovske kombinatorike. "Ovom pitanju pridajem najvisi politicki znacaj", podvukao je u pismu Marasu predsjednik Bulatovic.

Sef SDB-a je u svom pisanom odgovoru negirao navode iz Bulatovicevog pisma, a optuzbe je odbacio sa indignacijom, svrstavajuci sve u zonu "najgorih politickih intriga".

"Premijer je za reforme"

Predsjednik se nakon jednosatnog prekida vratio u salu, ali se vise nije javljao za rijec. Ponovo se, medjutim, za rijec javio potpredsjednik Vlade Miodrag Vukovic, koji je konstatovao da se Vlada, za ovih sest mjeseci, ponasala u skladu sa politickim programom vladajuce partije.

"Zelim, gospodo, reci, imajuci, pri tom, kao argument vlastito sestomjesecno licno iskustvo u radu ove Vlade, da, sto se tice pitanja kojima se bavim, nijesam cuo nijedan valjan razlog za krupne prigovore, posebno ne za zestoku kritiku. Rekao sam, sistem je u izgradnji, svjesni smo njegove nedorecenosti, ali je cinjenica da treba biti realan i objektivan, i sve posmatrati kao proces...", kazao je Vukovic, a njegov kolega, ministar turizma Ivo Armenko upozorio je na to koliko se negativno aktuelna politicka situacija odrazava na turisticku djelatnost.

Ako se ne racunaju poslanici DPS-a koji su postavili konkretna pitanja ministru kulture Goranu Rakocevicu i sugerisali da se rasprava, ipak, vodi o Preporuci o evidentiranju i objavljivanju imovine republickih funkcionera, samo su dvoje poslanika iz vecinskog poslanickog kluba nasli za shodno da se ukljuce u debatu povodom izlaganja predsjednika Bulatovica. Ucinili su to Ljubica Beba Dzakovic i Dusko Markovic, koji je, ujedno, i generalni sekretar Vlade.

Gospodja DZakovic se otvoreno stavila na stranu premijera Djukanovica i Vlade, objasnjavajuci svoje opredjeljenje cinjenicom da je "premijer za reforme, za novu misao, za sve sto predstavlja progres ove Crne Gore i Jugoslavije, zato sto ne dijeli ljude na cetnike i partizane, po vjeri i naciji..." Poslanik Markovic je, pored ostalog, upozorio da ono preko cega se ne smije preci jeste izborni program DPS-a, koji, po njegovom misljenju, Vlada uspjesno realizuje.

D. Vukovic
B. I. Milicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /