Petak, 20. jun 1997.

47. VENECIJANSKO BIJENALE

(Ne)predvidljive digresije pripovedaca

Jasmina Cubrilo
specijalni izvestac "Nase Borbe" iz Venecije

Holandski i belgijski istoricari umetnosti i kriticri Rudi H. Fuchs i Jan Hoet pripremili su izlozbu pod nazivom Umetnost XX veka, Flamansko i holandsko slikarstvo od Van Gogha, Ensora, Magrittea, Mondriana do savremenih umetnika, trenutno postavljena u Palazzo Grassi u Veneciji.

Radi se o jednoj ozbiljno koncipiranoj i kriticki selektivnoj studiji koja umetnickom materijalu XX veka Holandije i Belgije prilazi sa stanovista prepoznavanja i oznacavanja osnovnih problema i njihovog dovodjenja u vezu s problemima kojima su se bavili stari nizozemski majstori XV, XVI i XVII veka. Obicno u ovakvoj vrsti istrazivanja traze se konstante i opsta mesta tipicna za predmet proucavanja. U ovom slucaju, one se prepoznaju u likovnim problemima koji su od renesanse na putu ka i kroz XX vek bili predmet transformacija ili, pak, u motivima i temama koje su mogle da imaju moralizatorski, dakle realistican karakter, ali i fantastican koji je polaziste za svoj vizuelni identitet u krajnjem ishodu nalazio u ugledanju na realan svet stvari. Stoga, cela izlozba zapocinje sa minuciozno uradjenim Portretom mladog naucnika Jana van Scorela iz 1531, s jedne, i fantasticno-teatralnom predstavom Sodome i Gomore u plamenu Joachima Patinira iz XVI veka, s druge strane. Zapravo, ova dva pristupa autori postavke prepoznali su kao dva osnovna pravca, dva najsira okvira, razlicite karaktere, u kojima se moze sagledavati holandsko-flamanska umetnost uopste.

U tom kontekstu suprotstavljeni su portreti Ensora i Van Gogha, kao primer gizdavog, aristokratskog, elegantnog slikarstva u prvom slucaju i, u drugom, kao primer trazenja istinite predstave prirode; ili simbolizam s pocetka ovog veka sa svojim misticnim tonovima i artificijelnoscu (Toorop, rani Mondrian) naspram Van Gogha (opet) i njegovoj ceznji ka razotkrivanju sustine sveta. Kao krajnje konsekvence ova dva toka mogli bi se prepoznati s jedne strane Mondrianov neoplasticni zahtev proizasao iz tradicije opsesivnog i minucioznog predstavljanja, kao dijalekticka nuznost jednog procesa i, s druge, iz bogate fantazije srednjeg i perioda njegovog prelaska u novi vek Magrittov i/ili Delveauxov nadrealizam, Kochov i/ili Willinkov magicni realizam, Westworkov realizam koji obmanjuje kako su autori nazvali, pa cak, sto da ne, i Broodersov koncept koji obmanjuje. No, teza se moze postaviti i razvijati u suprotnom smeru, sto samo ukazuje na kompleksnost odnosa tradicionalno-savremeno.

Pored ovih generalnih putanja kretanja i sagledavanja holandskog i belgijskog slikarstva ovog veka, Fuchs i Hoet su ukazali na manje opste i isto tako vazne veze, vise vezane za cisto likovne probleme i aspekte. Postujuci formalni princip, kompoziciona shema van Ruisdaelovog pejzaza iz oko 1660. prepoznaje se u Mondrianovim Kompozicijama, belom povrsinom Ada Dekkersa iz 1968. Dibetsovo konstantno bavljenje perspektivom koja obmanjuje ogleda se u tradiciji Sanredamovih slikanih katedrala u XVII veku.

Ovde je ukazano samo na neke fragmente, istrgnute iz njihovog prirodnog okruzenja, posto oni i jesu uznemirujuci detalji koji prekidaju nit pripovedaca i cine da istorija ne bude dosadan skup sistematizovanih i kodifikovanih izjava/definicija, nekrofilna aktivnost, vec ziva materija i uvek u dijalogu sa ovim Sada.

Balkanski vuk-pacov

Nastup Marine Abramovic na centralnom paviljonu nagradjen je glavnom nagradom Bijenala, a izvodjenje perfomansa "Balkan Baroque" medju publikom izazvalo je dosta emocija. U jednom delu sestocasovnog perfomansa, holandsko- jugoslovenska umetnica metalnom cetkom cisti kosti i izgovara samo jednu recenicu koja glasi: "Kada smo stali kod poslednje breze, tada sneg zaveja sve". Paralelno na videu tece druga njena prica, prica o hvatanju pacova:

"Zelim da vam ispricam pricu kako mi na Balkanu ubijamo pacove. Imamo metod da preobratimo pacova u vuka. Ali pre nego sto to objasnim, zelela bih da saznate nesto vise o samim pacovima. Pre svega, pacovi konzumiraju ogromnu kolicnu hrane, nekada dva puta vise od njihove tezine. Njihovi prednji zubi neprestano rastu i oni moraju neprestano da se ostre inace bi se udavili.

Veoma mnogo racuna vode o svojoj porodici i nikada ne bi ubili ili pojeli svoga clana. Oni su izuzetno inteligentni. Ajnstajn je rekao: ako bi pacov bio 20 kilograma tezi, definitivno bi bio vladar sveta. Ako bi se ispred njega stavio tanjir s otrovnom hranom, osetio bi to i ne bi jeo.

Metod: Da se uhvati pacov treba ispuniti rupe vodom i jednu ostaviti otvorenom. Tako se moze uhvatiti 30-40 pacova. Izabrati samo muzjake, staviti ih u kavez i dati im samo vodu da piju. Ogladnece, prednji zubi ce rasti. Ipak, genetski nece ubijati clanove svoje porodice. Suocavace se sa smrcu - davljenjem. Bice primorani da ubijaju slabije u njihovom kavezu, pa slabijeg od slabijeg, sve dok onaj najjaci od svih ne ostane sam u kavezu. Tada hvatac pacova nastavlja da mu daje samo vodu. U tom trenutku osecaj vremena je jako vazan. Njegovi zubi rastu. Kada hvatac vidi da je ostalo jos samo pola sata pre nego sto se pacov udavi, on otvori kavez, uzme noz, izvadi mu oci i oslobodi ga.

Sada je pacov nervozan, besan, u panici. Suocava se sa smrcu, trci u pacovske rupe i ubija svakog pacova koji mu je na putu, sve dok ne naidje na superiornijeg od sebe. Taj, onda, ubija njega. To je nacin kako mi na Balkanu pravimo tog vuka-pacova".

K. R.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /