Petak, 20. jun 1997.

KLINTONOVO PISMO PREMIJERU DRNOVSEKU

Slovenija na pravom putu za ulazak u NATO

Americki ambasador preneo predsedniku Kucanu ocekivanja da ce Slovenija "sa razumevanjem" prihvatiti americku odluku o njenom izostavljanju sa spiska drzava za ulazak u NATO u prvom krugu

Stevan Sicarov
dopisnik "Nase Borbe" iz Ljubljane

Predsednik SAD Bil Klinton poslao je pismo slovenackom premijeru dr Janezu Drnovseku kojim ga obavestava da americka podrska Ceskoj, Poljskoj i Madjarskoj za ulazak u NATO pakt ne znaci odbijanje Slovenije niti negiranje njenih nastojanja da se ukljuci u Severnoatlanski savez, javlja slovenacka nacionalna agencija STA.

Uz vrlo povoljne ocene o "izuzetnom napretku koji je Slovenija postigla pod mudrim i sposobnim vodjstvom" dr Drnovseka, americki predsednik ocenjuje da je "Slovenija na pravom putu", te uz isticanje kako je sirenje NATO pakta proces koji se mora odvijati "neprekidno", smisljeno i otvoreno, salje obavestenje kako je "odrzavanje otvorenih vrata" za buduce sirenje kljuc americkog stava.

Istovremeno je i predsednik Slovenije Milan Kucan primio americkog ambasadora u Ljubljani Viktora Dzekovica koji mu je preneo ocekivanje da ce Slovenija prihvatiti americku odluku "sa razumevanjem", te "potrebu za daljim intenziviranjem odnosa medju drzavama". Mediji vec Klintonovo pismo nazivaju pismom "utehe" ili "pomirenja", a slicne kvalifikacije daju se i najavljenoj poseti americkog ministra odbrane Vilijema Koena, koji je prosle nedelje u Vasingtonu povodom proglasenja americke odluke o podrsci samo trima drzavama, najavio dolazak u Ljubljanu.

Americcki pozivi za "razumevanje" i "ostavljanje otvorenih vrata" usledili su nakon izuzetno negativnih reakcija i velikog razocaranja kako sluzbene Ljubljane tako i slovenacke javnosti zbog izostanka podrske SAD za ulazak u NATO. Odluku Klintonove administracije dr Drnovsek je vec oznacio kao neracionalnu a sa sefom diplomatije Zoranom Talerom obrnuo kurs i krenuo u forsirano trazenje podrske medju evropskim silama, dok su ostre reakcije javnosti evidentne iz komentara vodeceg dnevnika "Delo" koji ocenjuje kako su "jadni Amerika, jadna Evropa i jadan svet" sa americkim predsednikom Klintonom i ministarkom Olbrajtovom, politicarima "bez strateske vizije" koji su u stratesko najvaznijoj odluci decenije pogresili ne ukljucivsi i Sloveniju.

Taler kod Dinija

Ministar spoljnih poslova Zoran Taler juce u Rimu imao radni razgovor sa italijanskim ministrom Lambertom Dinijem, saopstilo je slovenacko Ministarstvo spoljnih poslova. U saopstenju se navodi kako su "razmatrane mogucnosti slovenackog ukljucivanja u NATO i zajednicko delovanje posle Madrida", a razgovaralo se i o strategiji pristupanja EU.

Ministar odbrane Tit Turnsek u nekoliko javnih nastupa izricito kaze kako odluka SAD nije i konacna odluka NATO pakta, a jasna poruka premijera dr Drnovseka da Ljubljana uprkos opredeljenja SAD nece posustati u naporima da se 8. jula u Madridu nadje na spisku drzava koje mogu racunati na punopravno clanstvo u severnoatlanskoj alijansi, ovih se dana ogleda u "diplomatskoj ofanzivi" kakvu pratioci slovenackih politickih zbivanja pamte jedino iz vremena izdvajanja iz eks-jugoslovenske federacije, kad se trazilo medjunarodno priznanje.

Slovenacki zvanicnici i diplomati "salecu kao osice" vrata evropskih centara, ocenjuje "Delo". Drzavni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Ivo Vajgl "lobira" u Bonu i Londonu, ministar Taler je otputovao u Rim, dr Drnovsek pokusava da utanaci susret sa nemackim kancelarom Kolom i francuskim predsednikom Sirakom, predsednik parlamenta Janez Podobnik je putovao po podrsku u Bon... Kolike su zaista realne sanse Slovenije u tim pokusajima, pokazuje pisanje lista "Dnevnik", koji navodi da je visoki zvanicnik u nemackom ministarstvu spoljnih poslova Hans-Fridrih fon Ploc rekao Vajglu i Podobniku da Bon nece podrzati Ljubljanu za ulazak u NATO jer Nemacka ima vaznije geopoliticke odgovornosti.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /