Cetvrtak, 19. jun 1997. | |||
SEDNICA NA KOJOJ SU SE OCEKIVALE KONKRETNE OPTUZBE NA RACUN PREMIJERA MILA DJUKANOVICA I NJEGOVE VLADE PONOVO PREKINUTADjukanovic "na belegu" optuzbi
Posto juce predsednik Crne Gore Momir Bulatovic nije ucestvovao u radu parlamenta, sednica je prekinuta na zahtev poslanickog kluba DPS-a. Dogovoreno da parlament nastavi rad danas u 9 casova, a sednici ce prisustvovati i predsednik Bulatovic i premijer Djukanovic. Premijer juce odbacio uopstene optuzbe na svoj i na racun vladePodgorica. - Kao sto je bilo najavljeno, predsjednik Vlade Crne Gore Milo Djukanovic dosao je juce u parlament da se brani od optuzbi koje su izrecene na njegov ili na racun njegovog kabineta. Primjecujuci da se "nastavlja iscrpljivanje" izmedju poslanika opozicije i DPS-a oko toga ko ce konkretno optuziti vladu, premijer Djukanovic je "pecnuo" parlamentarce konstatacijom-pitanjem: "Nije, valjda, problem sto je vlada tu i nije, valjda, u pitanju nedostatak hrabroti da se vlada optuzi?" "Smatram apsolutnom insinuacijom i apsolutnom neistinom konstataciju da je vlada pokrovitelj kriminala u Crnoj Gori ili da je, na bilo koji nacin, umijesana u obavljanje nekih nezakonitih aktivnosti u Crnoj Gori. Dakle, zadrzavam se sada na onom nivou elaboracije na kojem se zadrzala i optuzba. Kada cujem konkretizaciju optuzbi, na osnovu koje je izvedena ovakva teska ocjena, onda cu, naravno, biti u prilici da odgovorim na sadrzaj optuzbe", kazao je Djukanovic. Sto se tice prica o tome ko se obogatio i koliko su takvi pojedinci bliski vlsti, premijer Djukanovic je, vracajuci se na temu o potrebi evidentiranja imovine republickih funkcionera, ukazao na jednu, po njegovom misljenju, krupnu politicku opasnost. Radi se o tome da se sada, "u formi poklica" poziva na utvrdjivanje porijekla imovine. Crnogorski premijer to smatra vrlo destruktivnim po nastavak procesa razvoja preduzetnistva u Crnoj Gori. On, pritom, nije sporio da je, tokom svih proteklih godina, bilo necega i nezakonitog, ali je podvukao da on takvih dokaza nema. Onda kada ih je imao, kazao je da je reagovao prema MUP-u i drzavnom tuziocu, napominjuci da su pojae nezakonitosti normalne u drzavi koja je u tranziciji i koja je bila pod rezimom sankcija medjunarodne zajednice.
"Ja zelim da, kao politicki ljudi, ovdje prepoznamo sta je prece o cega. Z mene su ekonomske refrme, i razvoj preduzetnistva u Crnoj Gori, magistrala kojom moramo sto brze hodati. Pored te magistrale ima mnogo sporednih puteljaka, i na tim puteljcima, sasvim sigurno, dolazi do odredjenih devijacija poslovnog toka... Pred nama je politicka dilema: hocemo li da se zadrzimo na svakom od tih puteljaka, tezeci besprekornoj cistoci, ili cemo grabiti osnovnim tokom magistrale, pokusavajuci, naravn, da devijacije svedemo na najmanju mogucu mjeru, znajuci da nas samo taj osnovni put vodi ka nasem glavnom cilju, a to je - ekonomski bogatoj i demokratskoj Crnoj Gori", postavio je osnovnu dilemu (onako kako je on vidi) premijer Djukanovic. On je, sto se njega i vlade tice, dilemu razrijesio prihvatanjem magistralnog toka reformi. Javljajuci se za rijec neposredno nakon izlaganja predsjednika vlade, poslanik, i jedan od lidera "Narodne sloge" Slavko Perovic je upozorio na to da se uporno zaobilazi pitanje - ko je kriv za to sto je Crna Gora dosla u ovu poziciju. Za Perovica tu dileme nema - kriva je politika DPS-a, koja je bila u poziciji da ima apsolutnu moc. Prebacujuci vladajucoj partiji zbog nedostatka istinskog reformskog potencijala, Perovic je eventualnu saradnju "Narodne sloge" sa onima koji je sada predstavljaju reformistima uslovio konkretnim dokazima o njihovom reformatorstvu. Ukoliko se takvo nesto ne dogodi, Perovic se plasi da ce se sadasnji sukob u DPS-u svesti "na nivou dvorskoga puca", sto znaci da se gradjani Crne Gore nece opredjeljivati za i protiv reformi, vec za ili protiv Bulatovica i Djukanovica. "Ta praksa vraca Crnu Goru najmanje pedeset godina unazad. Ona je najopasniji produkt postojeceg sukoba u DPS-u", upozorio je poslanik Perovic.
Kratkotrajnu jucersnju debatu u parlamentu otvorio je, inace, poslanik "Narodne sloge" Mirosla Vickovic. Ostro, po svom obicaju, intonirajuci kritiku na racun politike DPS-a, Vickovic je primijetio da i nije potrebna preporuka o evidentiranju i objavljivanju imovine republickih funkcionera, jer je sva prilika da ce funkcioneri vladajuce partije jedni drugima ionako popisati svu imovinu. "Apsolutna vlast vas je apsolutno pokvarila, a sada vas i apsolutno dezintegrise", konstatovao je on, i dodao da se DPS vec podijelila na dvije partije, cime je izgubila izborni legitimitet. Prirodno je zato da se ide na vanredne izbore u Crnoj Gori, uz prethodno donosenje postenog izbornog zakona, smatra Vickovic. Vrijedna je paznje i njegova napomena da bi podrska Milosevicevoj kandidaturi za predsjednika SRJ bilo ravno veleizdaji.
Za relativno dugotrajno skretanje sa "magistralnog pravca" rasprave, juce je bio "zaduzen" poslanik DPS-a Dragan Koprivica, koji je u tri navrata protestovao zbog navodnog krsenja poslovnika. Jednom je to bilo zbog toga sto je procijenio da je poslanik Vickovic uvrijedio "sefove samoposluge", drugi put da bi zastitio ugled predsjednika Crne Gore, a treci put da bi zastitio sebe od optuzbi da opstruira rad parlamenta. U prvom slucaju samo su se tri poslanika izjasnila da je poslovnik krsen, u drugom se taj broj popeo na jedanaest, dok u trecem slucaju izjasnjavanja nije ni bilo, jer predsjednik parlamenta Svetozar Marovic nije procijenio da to treba uciniti. Koprivica je iz ovih duela izasao sa epitetom "cuvara poslovnika u ljetnjem periodu".
D. Vukovic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |