Cetvrtak, 19. jun 1997.

STA SINDIKAT SNP ZAMERA UPRAVNIKU STEVANU DIVJAKOVICU?

Dug spisak grehova

Za dve opere oko 146.000 dinara, na cascenje u restoranima - 210.000 dinara, 8.000 maraka za kostime koji nikad nisu stigli u SNP...

Predsednik Sindikata Srpskog narodnog pozorista Milan Smit je jos polovinom marta uputio pismo upravniku ove kuce mr Stevanu Divjakovicu u kome je u ime vecine od 574 zaposlenih trazio odgovore na preko 40 pitanja o kojima se mesecima suskalo u najstarijem nacionalnom teatru, ali i u gradu. Na odgovor su zaposleni uzaludno cekali vise od mesec dana pa su resili da se obrate i republickoj ministarki za kulturu dr Nadi Popovic- Perisic, koja je konacno resila da se umesa. Sudeci po onome sto se moze cuti, ministarka vise nije spremna da bezrezervno stiti svog dojucerasnjeg partijskog kolegu i pulena.

Na koja pitanja zaposleni - jos uvek - cekaju odgovore od svog upravnika, koja je on kategoricno odbacio tvrdnjom da su to neosnovane optuzbe i da on i dalje ostaje na celu SNP-a, za "Nasu Borbu" govori predsednik Sindikata Milan Smit.

- Gospodin Divjakovic je pobrkao loncice. Mi nista jos uvek ne tvrdimo, vec samo pitamo kako bi se izbegle kuloarske price. Istini za volju, tacno znamo odgovore na njih ali hocemo da to bude zvanicno utvrdjeno, jer od oktobra 1995. godine kada je ustolicen na mesto upravnika SNP-a, Divjakovic se ponasa kao da je to njegova babovina. Primera radi Upravni odbor nase kuce doneo je odluku da se do daljeg ne produzavaju ugovori sa starim zakupcima poslovnog prostora niti da se sklapaju novi ugovori mimo ovog tela. Divjakovic je to precuo i radio po svome. Pitamo se gde su pare i pod kojim uslovima je zakup obavljen - kaze Milan Smit.

Uvidom u dug spisak pitanja ocito je da su zaposleni u SNP-u o poslovanju svoje kuce uglavnom informacije dobijali po hodnicima jer se upravnik Divjakovic dobro zastitio svojim ljudima. Dok radnici krpe kraj s krajem, upravnik i njemu odani ljudi, pored plate je ubirao basnoslovne honorare ali mu ni gala reprezentacije nisu bile strane.

Primera radi, tokom prosle godine Divjakovic, koji je po vlastitoj odluci jedini bio ovlascen da potpisuje racune u kafanama, na cascenje je potrosio preko 210 hiljada dinara dok je za 574 zaposlenih na ime regresa uplaceno nesto preko 180 hiljada. Ili jos bolje poredjenje. Dve opere - "Madam Baterflaj" i "Knez Ivo od Semberije" ukupno su kostale oko 146.000 dinara. Istini za volju u "Knezu", koji je "pojeo" stotinak hiljada, pod stavkom "autorski honorari" uknjizen je iznos 30.000 dinara, ali je precutano da je samo za kostime (koji uzgred budi receno jos nisu stigli u SNP), izvesnom Milanu Ignjatovicu (kojem niko ne moze da udje u trag) isplaceno tacno gotovo oko osam hiljada nemackih maraka pa je ocito da nisu ni uracunati u troskove. Placeni kostimi nikada nisu stigli pa su za predstavu iznajmljeni od RTS-a i "Avale filma" sto je kostalo preko 15.000 dinara. O honorarima mr Divjakovica, koji je sebe imenovao za kompozitora kuce, debelo naplacujuci cak i ono sto je komponovao neko drugi - Vangelisova muzika za "Poemu o ljubavi" - tesko je i govoriti. Koliko su kostale zapocete i nikad zavrsene predstave "Pracka", "Kuci", koliko je Stevan Divjakovic naplacivao izdavanje dela svoje kuce baletanima SNP-a i pod kojim uslovima je (i pored dve kuce) dobio 250.000 dinara na ime stambenog kredita i da li je transakcija vezana za Pozoriste, itd.

Na sva ova pitanja Divjakovic ce, sudeci po izjavama ministarke Perisic, morati u najskorije vreme da odgovori a tada ce se, veruje Milan Smit, klupko konacno odmotati i istina izaci na videlo.

- Ukoliko samo jedno pitanje bude neopravdano, ja podnosim ostavku a uz to cu podneti i krivicnu prijavu protiv samog sebe uz obavezu da upravniku isplatim odstetu u visini svih njegovih dosadasnjih honorara - kategorican je Milan Smit.

Nenad Jovicevic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /