Cetvrtak, 19. jun 1997.

BORBA "ZA" I "PROTIV" VANREDNOG KONGRESA DPS SE NASTAVLJA

Policija se (ne) mesa u politiku?

Nema dokaza da je demanti 17 clanova OO DPS Ulcinja "plod naknadnog misljenja formiranog pod policijskim pritiscima"

Sedamnaest clanova Opstinskog odbora DPS Ulcinja nije potpisalo demanti saopstenja za javnost ovog partijskog tijela pod pritiscima i prijetnjama policije, kako je to tvrdila struja u vladajucoj stranci, kojoj odgovara sazivanje vanrednog kongresa za rjesavanje sukoba u partijskom rukovodstvu. U to su se (licno) uvjerili i nosioci suprotstavljenih misljenja: predsjednik Momir Bulatovic i potpredsjednici DPS Milo Djukanovic i Svetozar Marovic ucestvujuci prekjuce u radu OO DPS-a Ulcinja.

Konstatujuci da je dosao u Ulcinj da se licno informise o optuzbama da je demanti sedamnaest clanova OO DPS-a plod naknadnog misljenja formiranog pod policijskim pritiscima, Milo Djukanovic je, prema izvjestaju "Pobjede", trazio od svih potpisnika da tu cinjenicu potvrde, ili demantuju. Kaze se, medjutim, da "osim par izjava o navodnim anonimnim pozivima i kontaktima sa nepoznatim ljudima, takvih konkretnih primjera u diskusijama nije bilo".

Ne plasim se kongresa

"Ne plasim se uopste vanrednog kongresa" - rekao je Milo Djukanovic u Ulcinju, i dodao: "Mislim da i unutar vanrednog kongresa i unutar partije imam vecinu za politicko misljenje koje ja promovisem. Pri tome, ne mislim da nam treba prebrojavanje i suceljavanje, ali vrlo jasno imam svoj politicki stav u odnosu na sva pitanja i za njih cu se boriti u Izvrsnom odboru i u Glavnom odboru. A bude li potrebno i u kongresu, sa punom vjerom u uspjeh".

Istina, predsjednik OO DPS Ulcinja Milo Cetkovic govorio je o funkcionerima drzavne bezbjednosti, nacelniku Centra bezbjednosti i o "mnogo ljudi koji su bili angazovani u sakupljanju potpisa za peticiju kojom se dezavuise saopstenje za javnost sa sjednice OO DPS-a. On je podsjetio na Ustav koji "izricito zabranjuje djelovanje policije i drzavnih organa u politickim strankama.

Predsjednik Cetkovic nije objasnio kako se u saopstenju za javnost nasao zakljucak da Ulcinj trazi vanredni kongres, kad, prema tvrdnjama Boza Nikolica izrecenim pred liderima DPS-a o tome uopste nije bilo rijeci. "Bio sam revoltiran, a inicijativu za demanti dao sam bez pritisaka, sufliranja ili policijske prismotre" - rekao je Nikolic, dodajuci da bi "zakazivanje vanrednog kongresa bio svojevrstan stecajni postupak uoci likvidacije DPS-a".

Druge namere

Prema ocjenama OO DPS Budva, "moguce da sazivanje vanrednog kongresa ima za cilj i druge namjere, kao sto su da se dade saglasnost na promjene Ustava SRJ ili da se kongres iskoristi kao prilika za obracun sa svima onima koji ne misle kao predlagaci za sazivanje vanrednog kongresa".

Milo Djukanovic je ponovio svoj stav da je protiv vanrednog kongresa. "Plasim se da je sadasnja logika, kojom se potencira vanredni kongres, bijeg od onog organa u kojem se misli da ste u manjini. Ako sam u manjini u Glavnom odboru, jurcam u vanredni kongres, jer cu tamo, mozda, biti u vecini. A za to ama bas nikakve logike nema" - rekao je on.

Opstinski odbor DPS Budve misli kao Djukanovic. U njegovom saopstenju za javnost stoji da "ne postoji ni jedan politicki razlog utvrdjen Statutom za sazivanje vanrednog kongresa". Naglasava se, pri tom, da "organi vlasti funkcionisu u skladu sa Ustavom i zakonom i postuju izborni program i odluke Glavnog odbora", da "organi partije obavljaju svoje funkcije u skladu sa Statutom", te da nema odstupanja od programskih opredjeljenja DPS-a, "sto je konstatovano i na sjednici Glavnog odbora".

"Prema tome, vanredno zakazivanje kongresa ide u prilog preuvelicavanju razlika u DPS-u, izaziva podjele u istoj partiji, koje mogu biti stetne, narocito kad se govori o podjelama na sjever i jug Republike" - smatra OO DPS-a Budva.

Alternativa odboru

Opstinski odbor DPS-a nakon sedmocasovne rasprave, zakljucio je da se sve ucini kako bi se na jednoj od sjednica GO DPS-a razrijesila unutarpartijska kriza i prevazisle razlike u drzavno-partijskom vrhu.

Ukoliko se problemi ne rijese na Glavnom odboru, ulcinjski DPS-ovci smatraju da tada treba sazvati vanredni kongres partije.

I iz Kolasina je (konacno) stigao stav o podjelama u vrhu DPS-a. Opstinski odbor ovog grada je protiv zakazivanja vanrednog kongresa, "ocijenjujuci da GO DPS-a ima snage da ostvari partijsko jedinstvo i da nastavi realizaciju Izbornog programa koji je osvojio ubjedljivo povjerenje gradjana".

Kolasinci su protiv vanrednog kongresa, ali zato Momiru Bulatovicu daju povjerenje za jos jednu kandidaturu za predsjednika Crne Gore. Oni, pored Bulatovica, za istu funkciju predlazu i Dragana Vujisica, Pavla Bulatovica, Mila Djukanovica i Milicu Pejanovic Djurisic.

B. I. Milicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /