Cetvrtak, 19. jun 1997.

U BEOGRADU NASTAVLJEN SRPSKO-SRPSKI DIJALOG O KOSOVU

U okviru srpskog i albanski interes

Momcilo Trajkovic: Nije srpski interes da Albanci budu gradjani drugog reda. Vojislav Kostunica: Polazisni stav: pravni status Kosova i pitanje manjinskih prava. Nisu prisustvovali samo predstavnici SPS i SRS

Beograd. - Ucesnici jucerasnjeg srpsko-srpskog razgovora o minimumu srpskog interesa na Kosovu i Metohiji dogovorili su se da formiraju ekspertsku grupu, ciji ce zadatak biti da napravi predlog nacina za resavanje problema u srpsko-albanskim odnosima. Prema recima Momcila Trajkovica, predsednika Srpskog pokreta otpora, imena clanova ekspertske grupe bice poznata za sedam dana, a prvi dokument bi trebalo da bude gotov vec za dvadesetak dana.

Skup je bio zatvoren za javnost, a pozivu organizatora (Srpskog pokreta otpora i Srpske pravoslavne crkve) nisu se odazvali jedino predstavnici Socijalisticke partije Srbije i Srpske radikalne stranke, dok, prema recima Trajkovica, Jugoslovenska levica nije ni pozvana. U sali hotela "Interkontinental", pored organizatora, nasli su se i Vesna Pesic (GSS), Vojislav Kostunica (DSS), Zoran Zivkovic (DS), Dragoljub Micunovic (DC), Ratomir Tanic (ND) i Randjel Nojkic (SPO). Prisustvovali su (u statusu posmatraca) i predstavnici Studentske inicijative, Demokratske omladine za kraljevinu i organizacije srpskih studenata u inostranstvu. Svoje probleme izneli su i predstavnici Srba iz Istoka koji vec danima strajkuju pred Predsednisvom Srbije.

Dan odlaganja - sto iseljenih porodica

Na pitanje sta je osnovna razlika u stavovima ucesnika skupa i rezima o kosovskom problemu, odgovorio je vladika rasko-prizrenski Artemije: "Rezim smatra da ne postoji kosovski problem, sto smo culi iz usta predsednika SRJ i vec desetak godina nista konkretno ne preduzima da bi se situacija popravila. Mi osecamo da je to goruci problem i da svaki dan odlaganja kosta po sto iseljenih porodica. Zato hocemo da se to pitanje hitno resava na konkretan nacin".

Po zavrsetku razgovora, na konferenciji za novinare, istaknuto je da se kosovski problem moze resiti jedino srpsko-albanskim dijalogom, ali da je pre njegovog pocetka nuzno postignuti unutarsrpski konsenzus. "U okviru srpskog interesa je i albanski interes. Nije srpski interes da Albanci budu gradjani drugog reda, nego da budu ravnopravni u demokratskoj Srbiji", precizirao je Trajkovic.

Prema recima Vojislava Kostunice, ucesnici razgovora ce pokusati da definisu zajednicki stav polazeci od dva pitanja - pravnog statusa Kosova i Metohije, koje je lider DSS nazvao aktuelnijim, i pitanja manjinskih prava. "Mi hocemo da izadjemo sa jasnim stavom, ne zaobilazeci pitanje manjina, polazeci od medjunarodnog standarda da ni jedna nacionalna manjina ne moze da stekne veca prava svojom brojnocu", rekao je Kostunica i dodao da se ucesnici skupa "ne ponasaju kao da nema pritiska medjunarodne zajednice na Srbiju i silesije skupova o Kosovu toboze nevladinih organizacija".

Smisao zapocetih srpsko-srpskih razgovora, dodao je Vojislav Kostunica, jeste i da se "izbegne opasnost da se iz ucesca u resavanju kosovskog problema iskljuce svi sem rezima, kao sto se desilo u Dejtonu, kada o svojoj buducnosti nisu odlucivali Srbi iz Republike Srpske, vec Slobodan Milosevic".

Momcilo Trajkovic je juce najavio i da ce se u Gracanici 27. juna odrzati nacionalno savetovanje o srpsko-albanskim odnosima na Kosovu i Metohiji, na kome ce ucestvovati i vanparlamentarne stranke.

V.D. - B. C.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /