Utorak, 17. jun 1997.

GENERALNI STRAJK ZDRAVSTVENIH RADNIKA USAO U SESTU NEDELJU

Zatvorena Poliklinika Klinickog centra Srbije

Primani su i ubuduce ce biti primani samo pacijenti koji primaju citostatike i koji dolaze na hemodijalizu. Odlucnost da se strajk nastavi sve dok drzava ne pocne da postuje svoje obaveze

Beograd. - Poliklinika Klinickog centra Srbije (KCS) juce je za pacijente bila zatvorena. Primani su i ubuduce ce biti primani samo oni pacijenti koji dobijaju citostatike i koji dolaze na hemodijalizu. Hitni slucajevi, pak, upucuju se u Urgentni centar. Vec od jutarnjih casova, clanovi Strajkackog odbora ove ustanove "zaposeli" su ulaz za pacijente u Poliklinici, a prema recima Miljke Kacarevc, clana Strajkackog odbora KCS, primljeno je oko dvadeset bolesnika.

- Sami clanovi Strajkackog odbora prozivali su jutros pacijente koji su morali da budu primljeni i odvodili ih na terapiju. Nasa poliklinika osposobljena je za najstrucnije dijagnosticke metode, pa ako nekom bude potrebna ta vrsta lecenja, sami cemo ih odvoditi u ordinacije kroz "pasarelu" ili sluzbeni ulaz, rekla nam je Miljka Kacarevic, dodajuci da u ovoj ustanovi jos nije pala odluka o prekidu potpisivanja smrtovnica, sto je nedavno najavljeno, kao mera poostravanja strajka, ukoliko vlada ostane "tvrda".

Prema njenim recima, clanovi Strajkackog odbora KCS nisu zakljucali ulaz Poliklinike, "vec on od jutros nije ni otkljucavan".

- Ova poliklinika godisnje ne radi 110 dana (u vreme praznika i vikenda), pa su strajkaci samo postovali minimum procesa rada. Ona od Uskrsa pa do pocetka strajka jedva da je radila dva dana, a da niko nije do jutros zbog toga postavljao pitanje. Zasto bi to sada cinili? - zapitao je dr Stevan Djordjevic, predsednik Republickog sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zastiti, na jucerasnjoj konferenciji za stampu.

Uredba Vlade Srbije o minimumu procesa rada za vreme strajka u zdravstvu

Beograd. - Prema saopstenju Ministarstva za informacije, Vlada Srbije juce je "u cilju zastite interesa gradjana Srbije, donela Uredbu o minimumu procesa rada za vreme strajka u zdravstvenim ustanovama", koja, kaze se u saopstenju, "stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja".

Saopsteno je da su se clanovi vlade na jucerasnjoj sednici bavili problemima u zdravstvu i konstatovali "da je zdravstvenim radnicima isplacen prvi deo aprilske zarade i da u tom pogledu ova delatnost ne zaostaje u odnosu na druge javne sluzbe koje se finansiraju iz budzeta Republike".

Predsednik sindikalne organizacije u KCS, Momcilo Talijan, obavestio je profesora Vasu Antunovica, pomocnika direktora KCS o odluci Strajkackog odbora da se zatvori Poliklinika, ali prof. Antunovic nije hteo da potpise ovu odluku. Zbog svega ovoga sindikalisti upozoravaju da "oni nisu zeleli da vrata Poliklinike zatvore za pacijente, ali posto ova drzava nije prema njima humana, zasto bi to onda oni bili?" Miljka Kacarevic nam je rekla da su poziv strajkaca da sa zdravstvenim radnicima krenu pred Vladu Srbije, pacijenti listom odbijali, isticuci da ih je strah. Svoj revolt zaposleni u KCS ipak su juce izrazili i na beogradskim ulicama tako sto su, nakon protesta pred Upravnom zgradom, oko pola sata blokirali raskrsnicu ulica Kneza Milosa i Milosa Pocerca. Saobracaj je regulisala policija koja je vozila usmeravala u Visegradsku ulicu. Zaposleni u KCS i danas ce, izmedju 6.30 i 10 casova izaci pred Upravnu zgradu gde ce ponoviti protest, a potom ce blokirati Bulevar JNA. Slicne poteze nagovestavaju gotovo sve zdravstvene ustanove glavnog grada.

- Strajk nastavljamo i postovacemo minimum procesa rada, a javnosti mozemo samo da porucimo da je isplata drugog dela aprilske zarade pocela u zdravstvenim ustanovama u Vojvodini, u KBC Kragujevca i u Cacku.

Zdravstvenim radnicima Beograda drugi deo aprilske zarade i treca rata razlike za uslove rada, ni do danas nije isplacena, mada je po sporazumu, od danasnjeg dana trebalo da krene isplata prvog dela majske zarade, rekao je Stevan Djordjevic. On je posebno naglasio da je resorna ministarka, Leposava Milicevic, imala prilike da vidi izvestaj zdravstvenih inspektora u kome se navodi da u toku strajka ni u jednoj ustanovi nije narusen minimum procesa rada. Na nase pitanje sta ce uciniti ukoliko vlada eventualno donese uredbu kojom bi bio regulisan minimum procesa rada, dr Djordjevic je kratko odgovorio: "Taj dokument samo bi suspendovao kolektivni ugovor koji je i sama vlada potpisala".

Predsednik Glavnog strajkackog odbora juce je rekao da se pacijenti vec okrecu protiv lekara, pa ih "prema oprobanoj recepturi, podsecaju na etiku, kao i na cinjenicu da oni placaju doprinose, da su im penzije i plate male, a da su prepusteni sami sebi i da je njihovo zdravlje ugrozeno".

- Sve to ne poricem, ali ponavljam da strajk nije uperen protiv pacijenata i da nam se najvise zale oni koji imaju po dve plate. Mi protestujemo protiv onih koji su duzni da nas placaju za ono sto odradimo, rekao je dr Djordjevic.

Sindikalisti su juce izrazili odlucnost da strajk, koji je usao u sestu nedelju, nastave sve dok drzava ne pocne da postuje svoje obaveze.

G. Dj. - S. M.

Lecenje ni za Marjanovica!

Na novinarsko pitanje da li bi lekari Poliklinike primili Mirka Marjanovica, republickog premijera, da je, kojim slucajem, dosao na pregled, dr Stevan Djordjevic je odgovorio:

- Nema sanse da bi dosao jer oni imaju specijalni sistem lecenja. Odlaze na VMA koja ima poseban sistem zastite i izolacije mesta za lecenje. Proveli bismo ga da vidi sta sve ima u toj poliklinici a ne radi, jer vlada ne ispunjava svoje obaveze.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /